Kiedy zacząć podlewać trawnik?

Ogród Data publikacji: 12 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2024-05-01

Chyba każdy właściciel ogrodu marzy o pięknym trawniku. Zaczynamy się zastanawiać, kiedy zacząć podlewać trawnik. Po zimie w ogrodzie zastajemy nieciekawe widoki. Pełno liści, gałęzi i śmieci. Oczywiście zazwyczaj trawa nie wygląda idealnie. Aby cieszyła nasze oko przez całą wiosnę i lato, musimy o nią odpowiednio zadbać. Ważne jest umiejętne podlewanie, ale również koszenie i nawożenie. Z tego artykułu dowiesz się jak często podlewać trawnik oraz jak zacząć podlewać trawnik po zasianiu trawy i rozłożeniu trawy z rolki. 

Kiedy zacząć podlewać trawnik na wiosnę?

To kiedy zacząć podlewać trawnik na wiosnę zależne jest od pogody. Ważne, żeby pogoda była już w miarę stabilna oraz żeby różnice temperatur w dzień i w nocy nie były duże. Oczywiście nie podlewamy, jeżeli temperatura w nocy spada jeszcze poniżej zera. Najlepszym momentem na rozpoczęcie podlewania wydaje się kwiecień, ale raczej jego druga połowa. Wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia i nasz trawnik również powinien odżyć przy odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli w jakiś miejscach powstały dziury, to możemy też pomyśleć o dosianiu trawy. 

Jak często podlewać trawnik?

To jak często podlewać trawnik również jest bardzo zależne od pogody, ale również od tego, jaki mamy trawnik. Trawnik świeżo posiany, nieukorzeniony podlewamy dużo częściej niż trawnik dojrzały i dobrze ukorzeniony. Ogromne znaczenie mają temperatury, jakie aktualnie pasują na zewnątrz. Znacznie częściej będziemy musieli podlewać trawnik w upalne lato niż podczas chłodnej wiosny. Istnieje jednak ważna i podstawowa zasada – zawsze lepiej podlać więcej i rzadziej niż mniej i częściej. Zazwyczaj powinniśmy podlewać trawnik co około 2-3 dni, ale dużą ilością wody. Nie chodzi też o to, żeby powstało bagno. Trzeba to robić z wyczuciem. Ziemie ma być porządnie nawilżona, ale nie powinna stać w miejscu. Woda musi się wchłonąć. 

Jak podlewać trawnik prawidłowo?

O tym, jak podlewać trawnik prawidłowo wspomnieliśmy już trochę wcześniej. Najważniejsze jest podlewanie dużą ilością wody, ale nie codziennie. Chodzi o to, żeby robić to powoli i małym strumieniem wody. Warto co jakiś czas sprawdzać stan nawilżenia gleby. Dojrzała trawa ma korzenie na głębokość około 15-20 cm. Do takiej głębokości powinna dotrzeć woda. Jeżeli będziemy podlewali zbyt krótko, to woda wsiąknie tylko na górze i nie dotrze do niższych warstw. To z kolei może doprowadzić do zasuszenia korzeni. Dbanie o trawnik jest czasochłonne i wymaga od nas sporo cierpliwości, ale tylko dzięki temu będziemy mogli cieszyć się piękną, zieloną trawą. 

Kiedy zacząć podlewać trawnik po zasianiu trawy?

Ważne jest nie tylko to kiedy zasiać trawę, ale też to kiedy zacząć podlewać trawnik po zasianiu trawy. Oczywiście najlepszym momentem na sianie trawy jest wiosna. Jeżeli początek wiosny okazał się mroźny, a temperatury w nocy spadają poniżej zera, to lepiej się jeszcze trochę wstrzymać. Trawę możemy też siać na początku jesieni, mniej więcej od końca sierpnia do października. Nie powinniśmy siać trawy podczas upalnego lata, ponieważ bardzo wysokie temperatury nie sprzyjają rozwojowi systemu korzeniowego.

Podlewanie świeżo posianej trawy, to najważniejszy element dbania o nią. Powinno się odbywać dużo częściej niż w przypadku trawy ukorzenionej, nawet dwa razy dziennie (minimum raz dziennie). Duża wilgotność gleby sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Pamiętajmy też, że najlepsza pora na podlewanie to wczesny poranek albo późny wieczór. Podlewanie trawy w południe może skończyć się jej popaleniem przez silne promienie słoneczne.

Kiedy zacząć podlewać trawnik po rozłożeniu trawy z rolki?

W przypadku trawy z rolki musimy przede wszystkim wiedzieć jak się z nią obchodzić w pierwszych tygodniach oraz kiedy zacząć podlewać trawnik po rozłożeniu trawy z rolki. Pierwsze co powinniśmy zrobić to wałowanie i bardzo obfite podlanie. Żeby trawa mogła się przyjąć i wrosnąć w nową glebę, potrzebuje dużej wilgotności. Niezwykle ważne jest też oszczędne korzystanie z trawnika przez pierwsze 3 tygodnie. Trawa nie powinna być nadmiernie deptana, ponieważ potrzebuje czasu na aklimatyzację. 

Podlewanie trawnika powinniśmy rozpocząć od razu po rozłożeniu rolki. Nie możemy tego zaniedbać, ponieważ w przeciwnym razie system korzeniowy nie będzie miał szans na prawidłową rozbudowę. Pamiętajmy o częstym i intensywnym podlewaniu. W pierwszych tygodniach powinniśmy robić to minimum raz dziennie, zawsze wcześnie rano albo wieczorem. Trawa do odpowiedniego wzrostu potrzebuje około 15 litrów wody na 1 metr kwadratowy. Dojrzałą i dobrze ukorzenioną trawę możemy podlewać co około 3 dni, ale wciąż dosyć sporą ilością wody. Zwracajmy uwagę na temperatury. Podczas upalnego lata tak rzadkie podlewanie może nie wystarczyć. 

Podlewanie trawnika – jak sobie to ułatwić?

Skoro podlewanie trawnika odbywa się tak często, to warto zainwestować w sprzęt, który nam to ułatwi. Podstawą jest oczywiście wąż ogrodowy i końcówki, które posiadają regulację strumienia wody. Strumień powinien być niewielki i rozproszony. Pamiętajmy, że końcówki mają różne średnice, więc upewnijmy się, czy będą pasować do naszego węża. Wybór węża ogrodowego też ma ogromne znaczenie. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest odporny na zaginanie i skręcanie oraz zabezpieczony przed promieniami UV. To wszystko pozwoli nam uniknąć dodatkowej pracy i zaoszczędzi wiele czasu.

Podlewanie trawnika jest bardzo czasochłonne, a przecież w tym czasie moglibyśmy zająć się innymi pracami ogrodowymi. Jest to szczególnie problematyczne, jeżeli jesteśmy posiadaczami dużego ogrodu. W takiej sytuacji warto zainwestować w przenośne zraszacze uchylne lub obrotowe. Taki zraszacz ustawiamy w jednym miejscu i podłączamy do węża. Może on nawodnić powierzchnię nawet do kilkunastu metrów. 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest w pełni automatyczne nawadnianie ogrodu. Niestety jest to też najdroższa opcja. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszty wody, ale również projektu i sprzętu. Projekt musi uwzględniać spadki ciśnienia wody oraz odpowiednie umiejscowienie rur. Samodzielne założenie tak skomplikowanej instalacji może być niemożliwe. Najlepiej zatrudnić do tego fachowców. 

Podobne artykuły