Sadzenie i pielęgnacja truskawek

Ogród Data publikacji: 25 stycznia 2021

Truskawka (Fragaria ×ananassa), która nazywana jest również poziomką ananasową czy wielkoowocową, to bylina należąca do rodziny różowatych. Została wyhodowana w Europie ze skrzyżowania poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską. Odmiany uprawne są szeroko rozpowszechnione na całym świecie. Wiele z nich wyróżnia się również wartością dekoracyjną. Owoce są bogate w witaminę C i są chętnie spożywane na świeżo jako owoce deserowe lub używane do wykonywania pysznych kompotów, deserów, ciast i lodów. Można je również przetwarzać na wiele sposobów i korzystać z ich cennych właściwości przez całą zimę.

Jeżeli planujesz wejść w świat uprawy roślin owocowych, sadzonki truskawek są jednymi z najłatwiejszych w uprawie i świetne dla wszystkich początkujących ogrodników. Poza tym, truskawki z własnej uprawy są o wiele bardziej aromatyczne i smaczne niż te, które można znaleźć w sklepie. Czemu? Cukier zawarty w owocach zamienia się w skrobię wkrótce po zerwaniu. Dowiedz się więcej o uprawie sadzonek truskawek w przydomowym ogrodzie.

Jak sadzić truskawki?

Przed przystąpieniem do sadzenia młodych sadzonek truskawek należy pamiętać o dokładnym nawadnianiu roślin. Truskawki typu Frigo z gołym korzeniem namaczamy w pojemnikach z wodą przynajmniej przez kilka, a najlepiej kilkanaście godzin przed sadzeniem. Truskawki rosnące w doniczkach dokładnie podlewamy, aby bryła korzeniowa dokładnie nasiąkła wodą i lepiej odchodziła od ścianek doniczki. Rośliny muszą być posadzone na odpowiedniej głębokości. Środek rozety liściowej, z której wyrastają wszystkie młode liści, musi znaleźć się ponad poziomem podłoża.

Sadzonki sadzimy w optymalnej rozstawie 40-60 cm, która pozwoli na swobodny rozwój liści, kwiatów i owoców i będzie zapobiegać zastojom powietrza, co może prowadzić do występowania popularnych chorób grzybowych. Rośliny, które rosną w pewnej odległości od siebie, otrzymują również odpowiednią ilość promieni słonecznych, co pozytywnie wpływa na siłę kwitnienia i owocowania truskawek. Krzewinki możemy sadzić w sposób gniazdowy, dywanowy lub w rzędach.

Choroby truskawek:

Mimo naszych najlepszych chęci i starannej pielęgnacji, na roślinach mogą pojawić się niechciane patogeny wywołujące choroby truskawek. Poznajmy najpopularniejsze z nich.

  1. Szara pleśń truskawki. Jest to choroba grzybowa, która atakuje najczęściej kwiaty, zawiązki i dojrzałe owoce. Na dojrzałych owocach szara pleśń objawia się w postaci białego ‘’puchatego’’ nalotu, następnie owoce zaczynają gnić i zamierać. Niedojrzałe owoce i kwiaty brązowieją i zasychają. Do zwalczania wykorzystujemy popularne środki ochrony roślin o charakterze grzybobójczym.
  2. Mączniak prawdziwy. Kolejna choroba wywoływana przez grzyby. Mniej groźna niż szara pleśń, jednak podobnie uciążliwa. Jej objawy to biały nalot przypominający plamy z mąki, które pojawiają się na liściach, ogonkach i zawiązkach owoców. Owoce zaatakowane przez mączniak tracą wartość i nie mogą być spożywane.
  3. Czerwona zgnilizna korzeni truskawek. Kolejna, bardzo groźna choroba wywoływana przez grzyby. Powoduje gnicie delikatnego systemu korzeniowego truskawek, co prowadzi do osłabienia roślin i ich powolnego zamierania. Występowaniu choroby sprzyjają warunki, w jakich uprawiane są rośliny, czyli ciężka, słabo przewiewna i stale wilgotna gleba. Bardzo ważna jest profilaktyka: sadzenie roślin w miejscach słonecznych, na lekkiej i przepuszczalnej glebie oraz moczenie korzeni sadzonek w fungicydzie przed sadzeniem do gruntu lub donic.

Kiedy sadzić truskawki?

Termin sadzenia roślin wiąże się ściśle z warunkami atmosferycznymi panującymi w danym regionie kraju w sezonie wiosennym. Optymalne warunki na posadzenie roślin, to przynajmniej 15 stopni powyżej 0, utrzymujące się przez dłuższy czas, a także rozmarznięta gleba, w której bez problemu przyjmą się korzenie sadzonek truskawek. Takie warunki pojawiają się najczęściej od kwietnia do maja. W czerwcu temperatury są już za wysokie i posadzone sadzonki mogą nie rozwijać się prawidłowo.

W przypadku uprawy profesjonalnej, na większej powierzchni sadzenie można przeprowadzić wcześniej. Należy jednak wtedy użyć dużych płacht agrowłókniny zimowej, którą przykryjemy rośliny, w przypadku wystąpienia wiosennych przymrozków, a same rośliny uprawiamy na czarnej agrowłókninie, w której wycinamy otwory.

Pielęgnacja i nawożenie truskawek:

Najważniejsze czynności pielęgnacyjne wokół krzaczków wykonujemy wiosną oraz po zakończonym owocowaniu. Polega to na:

  • pieleniu;
  • podlewaniu;
  • ściółkowaniu;
  • odcinaniu rozłogów;
  • odcinaniu starych, suchych liści;
  • usuwaniu gnijących owoców;
  • nawożeniu;
  • opryskom przeciw chorobom i szkodnikom.

Truskawki nie mają wygórowanych wymagań jeśli chodzi o dostarczanie składników mineralnych wraz z nawozem. Najczęściej wystarczy odpowiednie przygotowanie podłoża, użycie kompostu, próchnicy i innych naturalnych nawozów lub w przypadku słabszych gleb, użycie właściwej ilości nawozu mineralnego. Obecność składników mineralnych w podłożu wpływa na wzrost, rozwój, kwitnienie i owocowanie (wielkość, smak i wybarwienie)

Popularne odmiany truskawek:

Nazwa odmianyPochodzenieOwocowanieWielkość owocuKolor owocu
Albionkalifornijskalip.-wrz.średnio dużeczerwony
Senga Sengananiemieckaczer.-lip.bardzo dużeciemnoczerwony
Pineberryamerykańskamaj-paź.małebiały
Honeoyeamerykańskaczer.dużeczerwony
Montereykalifornijskalip.-wrz.bardzo dużeciemnoczerwony

Gdzie kupić sadzonki truskawek?

Sadzonki i nasiona truskawek można kupić w wyspecjalizowanych: stacjonarnych lub internetowych sklepach ogrodniczych. Sklep internetowy Dom i Sad oferuje najlepsze na rynku odmiany truskawek z przeznaczeniem do uprawy amatorskiej lub profesjonalnej. Wiele z nich powtarza owocowanie, dzięki czemu zbiór owoców może trwać przez kilka miesięcy w roku. Rośliny są wolne od chorób i szkodników i charakteryzują się najwyższą jakością.

Podobne artykuły