Zamiokulkas zamiolistny – jak uprawiać, pielęgnować i rozmnażać

Ogród Data publikacji: 07 maja 2021

Zamiokulkas zamiolistny (nazywany też żelazną rośliną)  jest byliną o bardzo dekoracyjnych liściach i małych wymaganiach. Pochodzi ze wschodniej i południowo – wschodniej Afryki, gdzie rośnie na suchych, kamienistych i niezasobnych glebach, w miejscach zacienionych.

Zamioculcas zamiifolia należy do sukulentów – roślin, które gromadzą w bulwiastych, podziemnych kłączach, mięsistych ogonkach liściowych i skórzastych liściach zapasy wody i składników odżywczych.

Jest on rośliną zielną, która w uprawie doniczkowej może osiągnąć znaczne rozmiary (do 1 metra). Zazwyczaj jednak osiąga wysokość 50 – 60 cm. Należy do roślin ozdobnych z liści. Są one pierzastozłożone i składają się z wielu eliptycznych, ciemnozielonych, skórzastych i błyszczących listków. 

W ciągu sezonu wegetacyjnego zamiokulkas zamiolistny może wytworzyć do kilku liści (przy prawidłowej pielęgnacji od 3 do 7) . Roślina, jeśli ma dobre warunki kwitnie co roku, jednakże w domu nie zawiązuje nasion.  Kwiaty wyrastają bezpośrednio  z kłącza w postaci kremowej kolby otoczonej zielonkawą pochewką. Są one mało dekoracyjne, dlatego można je usunąć, aby roślina zbytnio się nie wysilała. 

Warunki uprawy zamiokulkasa zamiolistnego

Uprawiając roślinę należy uwzględnić jej wymagania stanowiskowe. Zamiokulkas zamiolistny charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki uprawy – znosi zacienienie, rzadkie podlewanie, ma małe wymagania pokarmowe. 

Stanowisko, miejsce uprawy i temperatura

Najlepszym miejscem dla  zamiokulkasa zamiolistnego jest półcień. Okazy  rosnące w bardzo ciemnych miejscach nie wytwarzają kwiatów. Zbyt mała ilość światła sprawia, że liście stają się wiotkie i rozkładają się na boki, tracąc swoje intensywne zabarwienie i wydłużając się (liście u roślin uprawianych w korzystnych warunkach powinny wznosić się niemal pionowo w górę). Bezpośrednie nasłonecznienie może spowodować poparzenia słoneczne – na liściach pojawiają się brązowe plamy. Dobrym  stanowiskiem do uprawy są okna o wystawie wschodniej i zachodniej. 

Zamiokulkas zamiolistny dobrze rośnie w temperaturze od 20 – 30oC (najbardziej optymalna temperatura to około 22 – 25oC). W zimie temperatura nie powinna spaść poniżej 18oC – roślina może wtedy zgubić liście i przejść w stan spoczynku. 

Zamiokulkas jest bardzo wrażliwy na przeciągi. Podczas zimowego wietrzenia powietrza, gdy na dworze panują mrozy należy roślinę przenieść daleko od okna. Spadek temperatury do 5oC może spowodować śmierć rośliny.

Wybierając miejsce uprawy rośliny należy również mieć na uwadze, że zamiokulkas zamiolistny jest rośliną trującą, wydzielającą toksyczną substancję – szczawian wapnia, silnie działający na nerki i wątrobę. Jest szczególnie niebezpieczny dla zwierząt i małych dzieci – zjedzenie przez nie nawet małego fragmentu rośliny może skończyć się tragicznie. 

Aby nie mieć kłopotu z zamiokulkasem należy, wybierając miejsce uprawy,  zachować odpowiednie środki ostrożności – trzymać roślinę poza zasięgiem dzieci i zwierząt, na wysokich kwietnikach, wysokich szafkach.

Podłoże dla zamiokulkasa zamiolistnego

Podłoże do uprawy zamiokulkasa zamiolistnego powinno być lekkie,  przepuszczalne, żyzne, próchniczne o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 5 – 6). Dobrym podłożem jest substrat torfowy wymieszany z drobnym żwirem lub piaskiem. Można również zastosować przepuszczalne podłoże dla kaktusów. 

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego

Zamiokulkas zamiolistny  jest  rośliną trującą, dlatego należy  podczas zabiegów pielęgnacyjnych  (oczyszczanie liści, przesadzanie, rozmnażanie) zachować środki ostrożności – stosować rękawiczki ochronne, dokładnie myć ręce, nie dotykać oczu, nosa czy ust.

Podlewanie

Roślinie należy zapewnić lekko wilgotne podłoże. Podlewa się, w momencie, gdy  podłoże przeschnie, uważając, aby nie polewać liści (mogą pojawić się mało estetyczne plamy).  Ważne jest, aby nie przelać zamiokulkasa zamiolistnego, by woda nie stała na podstawce.  Zbyt duża ilość wody powoduje żółknięcie liści, brązowienie łodyg, gnicie korzeni i kłączy. Długo utrzymujący się ten stan może doprowadzić do śmierci rośliny. Gdy pojawią się pierwsze objawy przelania, należy przerwać podlewanie i przesuszyć podłoże.  

Żółknięcie liści zamiokulkasa może być także objawem przesuszenia. Zdarza się to wyjątkowo rzadko – roślina jest w stanie przetrwać bez wody nawet dwa miesiące. 

Do podlewania najlepsza jest woda odstała, o temperaturze pokojowej o ile to możliwe odwapniona.

Nawożenie

Roślina ma małe wymagania pokarmowe.  Zaniokulkasa zamiolistnego najlepiej nawozić w okresie wegetacyjnym od kwietnia do września wieloskładnikowymi nawozami płynnymi z mikroelementami, do roślin zielonych, co dwa tygodnie. Niektórzy zalecają nawożenie raz w miesiącu w ¼  dawki dla innych roślin doniczkowych. Przenawożenie zamiokulkasa może spowodować żółknięcie liści (jeśli nie jest przelany ani przesuszony)

Oczyszczanie liści 

Blaszki liściowe zamiokulkasa zamiolistnego należy systematycznie oczyszczać z kurzu wilgotną szmatką. Pożółkłe liście należy odciąć u nasady. 

Przesadzanie

Młode, 2 -3 lenie rośliny, przesadza się co roku, starsze co 2 – 3 lata. Podobnie  jak większość roślin doniczkowych  zamiokulkasa najlepiej przesadzać jest na wiosnę – marzec, kwiecień. Dobrym terminem jest też wrzesień. Ze względu na delikatne korzenie i kłącza należy to robić bardzo ostrożnie. System korzeniowy i kłącza powinny mieć sporo miejsca do rozrastania się. Najlepsze do uprawy są stabilne doniczki ceramiczne, które powinny być  szerokie i płaskie. Pojemniki plastikowe nie są polecane, ponieważ mogą zostać zniszczone przez silnie rozrastające się korzenie. 

Do przesadzenia należy wybrać doniczkę większą o 2 – 3 cm od poprzedniej. Na jej dnie powinno się umieścić warstwę drenażu ( keramzyt, grubszy żwir, drobne kamyki). Na nim rozkłada się  korzenie byliny, z następnie obsypuje żyzną ziemią. 

Rozmnażanie zamiokulkasa 

Roślinę rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie przez podział kłączy lub sadzonki liściowe. Zamiokulkasa  dzieli się na wiosnę, przeważnie podczas przesadzania rośliny.  Sadzonki liściowe pozyskuje się od kwietnia do czerwca.  Sadzonki można sporządzać ze środkowej części ogonka liściowego lub z pojedynczych listków. Odcięte części rośliny umieszcza się w podłożu, które powinno być stale wilgotne. Temperatura ukorzeniania 22 – 23oC. Rośliny powinny się ukorzenić po około czterech tygodniach. 

Choroby i szkodniki

Zamiokulkas jest odporny na choroby i szkodniki. Zaszkodzić mu mogą błędy uprawowe – przelanie, zbyt niska temperatura, ciemne stanowisko uprawy.

Bibliografia

  1. e-ogrody.pl
  2. dziendobry.tvn.pl
  3. Kwietnik nr 10/178, październik 2009
  4. https://ladnydom.pl/Ogrody/
  5. https://www.leroymerlin.pl/ogrod/swiat-roslin/zamiokulkas
  6. https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/do-wnetrz/9446-zamiokulkas
  7. https://poradnikogrodniczy.pl/zamioculcas.php
  8. https://www.swiatkwiatow.pl/

Podobne artykuły