Dachy, a szczególnie te pokryte blachą ocynkowaną wymagają co pewien czas prac renowacyjnych. Na skutek zmiennych warunków atmosferycznych stara farba zaczyna się łuszczyć i odpryskiwać przez co blacha rdzewieje. Na złej kondycji wizualnej blachy traci cały dom, rozwiązaniem tego problemu jest ponowne malowanie. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której w pokryciu nie występują dziury powstałe w wyniku korozji.
Przed przystąpieniem do konserwacji i malowania przeprowadź dokładne oględziny stanu dachu, najlepiej zrób to osobiście lub w obecności kogoś kto zajmuje się tym zawodowo. Sprawdź m.in.
Obliczenie powierzchni jest niezbędne do podjęcia decyzji o ilości farby i podkładu potrzebnej do malowania dachu. Dlatego musisz określić tę wartość zwracając uwagę na skosy, załamania, okucia kominów, występowanie okien. Dla blachy falistej dolicz 15% dla blacho-dachówki 10%. Gdy obliczyłeś już powierzchnię dachu możesz oszacować ile będziesz potrzebował farby. Na jej ilość ma wpływ m.in. wydajność określona przez danego producenta, temperatura powietrza oraz grubość i jakość wykorzystywanych pędzli.
Malowanie poszycia dachowego należy rozpocząć od właściwego przygotowania podłoża, a więc jego dokładnego wyczyszczenia. Następnym krokiem jest zabezpieczenie pokrycia przed niszczącą dach korozją. Ostatnim elementem jest malowanie właściwe.
Konieczne jest usunięcie starej i luźnej farby oraz dokładne oczyszczenie ognisk rdzy. Czynności te należy wykonać ręcznie za pomocą drucianej szczotki i papieru ściernego lub przy użyciu urządzeń do szlifowania powierzchni. Przygotowanie podłoża, możemy uznać za gotowe w momencie gdy czyszczona blacha jest idealnie gładka. Oszlifowany dach należy odpylić i odtłuścić – najlepiej umyć go za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeżeli pracę wykonujemy na własnoręcznie i nie mamy tego typu sprzętu, dach należy umyć ręcznie za pomocą szczotki czy innych przyborów. Należy pamiętać, żeby do mycia dachu nie stosować dostępnych w domu środków czystości, jak płyn do mycia naczyń itp. Niestety mogą one negatywnie wpłynąć na przyczepność podkładu pod farbę do podłoża. Jeżeli powierzchnia jest zatłuszczona, albo na dachu występuje mech lub inne porosty najlepiej będzie zainwestować w specjalne preparaty.
Należy dobrać odpowiedni podkład pod farbę. W przypadku dachu, który rdzewieje należy wybrać antykorozyjny podkład do konkretnego rodzaju pokrycia. Obecnie w ofertach sklepów budowlanych jest szeroka gama podkładów na bazie żywicy akrylowej z pasywatorami rdzy (preparaty o silnym działaniu uodparniającym stal na rdzewienie). Zaleca się nakładanie podkładu w dwóch lub trzech warstwach co znacznie zwiększa jego skuteczność i wydłuża trwałość pomalowanego dachu. Wodorozcieńczalne podkłady umożliwiają malowanie nawet na nie całkiem suchych powierzchniach co zdecydowanie ułatwia pracę, bo można ją wykonywać od samego rana nie zważając na poranną rosę lub wieczorem kiedy ta znowu osiada. Ma to o tyle duże znaczenie, że podkład należy nanieść w umiarkowanej temperaturze. Zbyt nagrzany dach i promienie słoneczne mogą mieć negatywne skutki w postaci pęcherzyków powietrza. Niestety obecność bąbelków wróży krótką trwałość wykonanej pracy. Dzieje się tak dlatego, że po jakimś czasie dochodzi do ich pękania przez co w powłoce ochronnej pojawiają się dziurki, na których z pewnością w niedługim czasie pojawi się korozja.
Kiedy już odpowiednio przygotowaliśmy podłoże, a podkład już wysechł możemy przejść do ostatniego kroku, którym jest malowanie właściwe. Ważne, żeby dobrać farbę, która będzie pasować do nałożonego wcześniej podkładu i podobnie, jak w jego przypadku pomalować nią dach przynajmniej dwa razy. Przed zakupem farby należy zwrócić uwagę na jej:
Profesjonalne ekipy malujące dachy korzystają ze specjalnych urządzeń natryskowych, które nanoszą farbę równomiernie. W przypadku kiedy robimy to samemu nie mamy do dyspozycji profesjonalnych urządzeń, dlatego trzeba użyć tradycyjnych narzędzi, jak wałek i pędzel. Jednak lepszym wyborem będzie wałek, bo za jego pomocą nałożymy cieńsze niż w przypadku pędzla warstwy, dzięki czemu wydajność farby będzie wyższa. Na dodatek wielokrotnie nakładane na siebie powłoki z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych tworzy zdecydowanie lepszą i trwalszą ochronę – niż jedna, gruba warstwa farby.
Znajdujący się w złej jakości dach możemy pomalować samemu, lub zlecić wykonanie prac profesjonalnej firmie. Pierwsze rozwiązanie wydaje się być lepsze z perspektywy finansowej, bo wykonując pracę samemu nie musimy wydawać pieniędzy za robociznę. Natomiast zlecając pracę firmie możemy liczyć na profesjonalizm i szybkie wykonanie prac przy wykorzystaniu specjalnego sprzętu, którego sami nie mamy w domu. Kwestie do przemyślenia zanim podejmiemy decyzję:
Wycena jest indywidualna, a koszty są zróżnicowane i mogą zależeć od wielu różnych czynników:
Decydując się na firmę przeprowadzamy wcześniej wywiad środowiskowy, dzięki czemu poznamy opinie Klientów poszczególnych firm.