Te rzeczy w Twoim domu są po prostu pełne zarazków!

Lifestyle Data publikacji: 23 października 2017

Pewnie myślisz, że chodzi o toaletę. Wcale nie! Doktor Chuck Gerba z Uniwersytetu w Arizonie badał drogę przenoszenia się chorób. Na naszej toalecie znajduje się 50 różnych bakterii na 2.5cm2. Jednak jest to jedna z czyściejszych miejsc w naszym domu. Przeczytaj dalej, a dowiesz się dlaczego.

Deska kuchenna

Czy wiesz, że na desce kuchennej znajdziesz 200 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej? Jak często dbasz o poprawne czyszczenie i dezynfekowanie deski, zwłaszcza gdy wykonana jest z drewna?

Czyszczenie deski do krojenia jest proste. Najpierw przekrój cytrynę na pół. Deskę posyp solą i dokładnie wytrzyj ją połówką cytryny. Następnie umyj ściereczką nasączoną w occie. Takie zabiegi usuną zarazki z naszej deski.

Klamki

Jak często czyścisz klamki? Zapewne rzadko, a to bardzo źle. Klamki bowiem są miejscem, w którym zbiera się wiele zarazków w naszym domu. Dotykamy je każdego dnia, tak samo jak inne osoby, nawet przypadkowe będące w naszym mieszkaniu. Tym bardziej jeśli chodzi o drzwi wejściowe. Klamka to tak zwana baza wypadowa dla wszelkiego rodzaju zarazków, które mogą następnie być przeniesione za pomocą naszych dłoni na inne miejsca w domu.

Gąbka kuchenna

Czy wiesz, że na 2.5cm2 gąbki przypada aż milion różnych bakterii? To istny rekord jeśli chodzi o nasz dom. Chyba nigdzie indziej nie da się znaleźć tak dużej ilości bakterii w jednym miejscu.

Nie oznacza to jednak, że musicie wyrzucać ją po każdym myciu. Wystarczy co kilka dni dobrze ją zdezynfekować. Aby to zrobić połóż gąbkę na talerzy i nasącz ją octem. Następnie włóż na maksymalnie minutę do mikrofalówki. Tak by ocet parował, ale gąbeczka się nie spaliła. To ją oczyści z zarazków.

Twoja klawiatura

Zadaj sobie ciekawe pytanie, a mianowicie jak często czyścisz swoją klawiaturę i czy w ogóle to robisz :) Znajdziesz w nich wiele rodzajów bakterii w tym bakterie kałowe. Naukowcy znaleźli w nich nawet odporne na antybiotyki bakterie gronkowca złocistego.

Zastanawiasz się pewnie jak zdezynfekować klawiaturę? Sposób jest prostszy niż Ci się wydaje. Nasączamy ściereczkę wodą utlenioną, a następnie przecieramy dokładnie odłączoną klawiaturę. Ściereczka ma być zwilżona, ale nie może być mokra. Pozostawiamy klawiaturę do wyschnięcia zanim ją podłączymy ponownie.

Pilot od telewizora

Kolejna rzecz, którą dotykają domownicy rękoma o różnym stanie czystości. Nic więc dziwnego, że mikrobiolodzy również na nim znaleźli wiele bakterii i zarazków w tym bakterie kałowe. W przypadku dezynfekcji pilota możemy postąpić analogicznie jak podczas czyszczenia klawiatury.

Twój telefon

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania, które ujawniły, że 92% telefonów zawiera groźne bakterie. Znaleźć tam możemy również bakterie E.Coli. Telefon również możemy odkazić przecierając go ściereczką nasączoną w wodzie utlenionej. Warto raz na jakiś czas to robić i pilnować by telefon brać jedynie w czyste dłonie. Tym bardziej, że często z niego korzystamy w toalecie.

Podobne artykuły