Rozetrzyj w ręce i posmaruj tym łydki. Kleszcze się nie zbliżą

Zdrowie Data publikacji: 24 maja 2024

Boisz się kleszczy i nie wiesz, jak je od siebie skutecznie odstraszyć? W ostatnich tygodniach jesteśmy zasypywani informacjami, że w Polsce pojawił się kolejny, jeszcze groźniejszy od rodzimych gatunek tego owada. Chcesz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę? Okazuje się, że rozwiązanie jest w zasięgu ręki. Nie musisz kupować chemicznych środków ochrony. Wystarczy, że będziesz mieć pod ręką popularną roślinę. Jednym ze sposobów na to, aby pajęczaki trzymały się od ciebie z daleka, jest uprawa geranium, czyli popularnej pelargonii.

Jak wyhodować pelargonie?Geranium to roślina dość prosta w uprawie. Dobrze rośnie zarówno bezpośrednio w glebie, jak i w donicach. Nie ma ona wielkich wymagań – dlatego jest tak bardzo popularna w Polsce. Możesz ją wyhodować zarówno z nasion, jak i wsadzić wiosną do doniczek gotowe sadzonki. Pelargonie uwielbiają słońce, więc w im jaśniejszym miejscu je postawisz, tym bujniejsze będą ozdobne kwiatostany. Do uprawy geranium w donicach na balkonie, tarasie lub parapecie możesz użyć uniwersalnej ziemi kwiatowej.Dbanie o geranium jest banalnie proste – aby zachować świeżość rośliny, wystarczy ją regularnie, ale niezbyt obficie podlewać. Konieczne jest też pozbywanie się zwiędłych kwiatostanów. Geranium bardzo lubi ciepło, ale odpowiednio zabezpieczone jest w stanie przetrwać zimę, więc zakup sadzonki może okazać się jednorazowym zakupem na kilka sezonów.Jak walczyć z kleszczami przy pomocy pelargonii?Najprostszym sposobem na wykorzystanie pelargonii w walce z kleszczami, jest roztarcie liści geranium w rękach i wtarcie soku w odsłoniętą skórę, np. łydek. To rozwiązanie jest najszybsze i bardzo skuteczne. Intensywny zapach rośliny zniechęci pajęczaki do wędrowania po twoim ciele.Nie zawsze jednak możesz mieć przy sobie świeże liście pelargonii. Jeżeli wybierasz się na wakacje, możesz przygotować wywar z geranium przeciw kleszczom. Wystarczy zalać liście rośliny wrzątkiem, a powstałą „herbatkę” przelać do butelki z dyfuzorem – tak, aby mieć broń przeciw pasożytom zawsze pod ręką.Jeżeli masz ogród, w którym uwielbiasz spędzać czas latem, warto posadzić pelargonie tam, gdzie najczęściej przebywa twoja rodzina. Pozwoli to zminimalizować ryzyko natknięcia się na kleszcza w czasie letniego relaksu. Sadź więc geranium w pobliżu miejsc, w których rozkładasz koce, hamak czy leżaki. Uprawa pelargonii zapewni ci nie tylko ochronę przed niechcianymi pajęczakami, ale także sprawi, że twoje otoczenie nabierze więcej barw.


Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły