Rak okrężnicy można wyleczyć w 92% przypadków jeśli wcześnie go rozpoznamy. Oto objawy!

Zdrowie Data publikacji: 07 czerwca 2018

Największe zagrożenie rakiem okrężnicy występuje po 50 roku życia. 90% przypadków to właśnie osoby, które ukończyły ten wiek. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie nowotworu, wtedy w 92% przypadkach można go wyleczyć. Dzisiaj przedstawimy Wam objawy, które powinny Was zaniepokoić. Jeśli zauważycie je u siebie należy skonsultować się jak najwcześniej z lekarzem.

1. Szybka utrata wagi

Jeśli nie ma powodów do szybkiej utraty wagi to jest to coś co powinno Cię zacząć martwić, a nie cieszyć. Może to właśnie być objawem wystąpienia nowotworu.

2. Krew w stolu

Krwisty stolec może mieć różne podłoża. Jednak jest to też jeden z objawów raka okrężnicy. Do tego może pojawić się uczucie niepełnego wypróżnienia.

3. Zaparcia

Zablokowanie okrężnicy lub odbytnicy może zmniejszyć prześwit jelit i jednocześnie spowodować zaparcia. Mogą one powodować ból, ale nie muszą. Jeśli więc nagle pojawi się problem z zaparciami i nie ustępuje, to skonsultuj się ze swoim lekarzem.

4. Tępy ból w okolicy podbrzusza

Występuje on najczęściej po prawej stronie, w okolicy pępka lub nadbrzusza. Mogą również pojawić się wzdęcia i kolki. Zmiana rytmu wypróżnienia lub kształtu stolca.

Inne objawy

  1. Brak apetytu
  2. Gorączka
  3. Niedokrwistość
  4. Ostre bóle

Źródła:

  1. onkologia.org.pl
  2. goodfullness.net

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły