Co pić podczas upałów? Na pewno nie to co myślisz!

Zdrowie Data publikacji: 08 czerwca 2021

Podczas upałów powinniśmy regularnie przyjmować płyny. Specjaliści zalecają spożywanie ok. 2,5 litra płynów dziennie. W upalne dni dużo szybciej tracimy wodę, dlatego istotne jest to, by regularnie ją uzupełniać i nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Objawia się ono najczęściej suchością w ustach, pragnieniem oraz ogólnym zmęczeniem i zmniejszeniem ilości oddawanego moczu.

Co pić podczas upałów?

Rodzaj napojów, które będziemy spożywać podczas upałów nie jest bez znaczenia. Chętnie sięgamy w takim momencie po zimne słodkie napoje. Nie są one jednak wskazane. Najlepsza będzie zwykła woda, która doskonale nawadnia nasz organizm.

Jeśli nie przepadacie za zwykła wodą, możecie wzbogacić jej smak dodając do niej owoców. Powstaje jeszcze pytanie, czy pić zimne czy ciepłe napoje. Pierwszą naszą myślą jest, aby sięgnąć po coś zimnego, co da nam uczucie schłodzenia. Jest to jednak bardzo mylące. Tak naprawdę w upały dużo korzystniej jest pić ciepłe napoje.

Oczywiście uczucie ochłodzenia przychodzi, ale jest ono tylko chwilowe. Po tym jak temperatura naszego ciała spadnie, nasz organizm musi je podgrzać utrzymując tym samym równowagę. Dlatego krótko po wypiciu zimnego napoju jest nam jeszcze cieplej.

Inaczej działa picie ciepłych napojów, które mają przynajmniej temperaturę naszego ciała. Po wypiciu ciepłego napoju nasz organizm sam zacznie się schładzać stosując ten sam mechanizm, ale w odwrotną stronę. Dzięki temu skuteczniej poradzimy sobie podczas upałów.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły