8 objawów Alzheimera – jeśli je zauważysz skontaktuj się z lekarzem!

Zdrowie Data publikacji: 12 maja 2018

 

W naszym mózgu znajdują się komórki nerwowe, które stopniowo mogą umierać – wtedy mamy do czynienia z chorobą Alzheimera. Dotyka ona osoby zwykle po 65 roku życia.

Według danych Eurostatu w 2014 roku w Polsce było 250 tysięcy osób chorych na tę chorobę.  Według WHO 40% chorych to osoby po 80 roku życia, a 14% po 65.

Alzheimer jest chorobą rozwojową i możemy podzielić go na etapy. Najgorsze jest stadium końcowe, w którym zanikają podstawowe umiejętności takie jak chodzenie, jedzenie czy połykanie. Chory może zapaść w śpiączkę po ok. 7-20 latach od początku choroby.

Alzheimera nie należy lekceważyć i gdy zauważymy pierwsze objawy należy skontaktować się z lekarzem i zacząć przeciwdziałać rozwojowi choroby.

Można wyróżnić 8 początkowych oznak pogarszania się pamięci, które mogą świadczyć o chorobie Alzheimera. Początkowo nie jest ona tak porażająca i możemy jej nie zauważyć. Dojdzie do małych utrat pamięci, trudności w zapamiętywaniu czy szukania odpowiednich słów by coś powiedzieć. Jednak warto uwrażliwić siebie i rodzinę nawet na takie objawy.

8 oznak pogarszania się pamięci

 • Zmiana ostrości widzenia
 • Irytacja podczas rozmowy
 • Gubienie rzeczy
 • Trudność w wydawaniu oceny
 • Wahania nastroju
 • Trudności w planowaniu i rozwiązywaniu problemów
 • Problemy z codziennymi czynnościami
 • Mylenie czasu i miejsca

To, że pojawią się objawy choroby to nie znaczy, że jesteśmy już skazani na jej rozwój. Chorobie można zapobiegać i spowalniać jej rozwój. Do takich rzeczy należą:

 1. Kontrola poziomu homecysteiny
 2. Witamina D
 3. Odpowiednia dieta
 4. Gimnastyka umysłu
 5. Aktywność fizyczna
 6. Aktywność społeczna

Po konsultacji z lekarzem stwierdzi on czy faktycznie mamy problem z Alzheimerem i doradzi w jaki sposób mamy dalej działać.

Źródło artykułu: https://i.pinimg.com/564x/23/ea/73/23ea73e27f53184255ae4446c31f9420.jpg

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły