Kobieca profilaktyka – jakie badania i jak często je wykonywać?

Zdrowie Data publikacji: 18 września 2020

Wszyscy dobrze wiemy o tym, jak ważne są regularne badania profilaktyczne. No właśnie – tylko co z tego, skoro ich nie wykonujemy?

Jeśli to robisz to chwała Tobie. Jeśli jednak nie robisz tego regularnie to koniecznie się popraw. Tu chodzi o Twoje zdrowie i życie.

Oto lista badań, które jako kobieta powinnaś regularnie przechodzić. Podziel się tą listą z przyjaciółkami. Umówcie się razem na wizytę – zawsze to raźniej. I zawsze ktoś Was przypilnuje i zmotywuje do badań.

Profilaktyczne badania dla kobiet

 1. Ciśnienie krwi – co pół roku
 2. Morfologia i OB – co 2 lata, a po 40. roku życia co roku
 3. Cukier we krwi – co roku
 4. Cholesterol – co 3 lata i co roku po 45. roku życia
 5. Cytologia – co roku
 6. Wizyta u ginekologa – co roku
 7. Samodzielne badanie piersi – co miesiąc
 8. Mammografia – co dwa lata od 49. roku życia
 9. USG piersi – co roku po 30. roku życia
 10. Badanie moczu – co roku
 11. EKG – co 5 lat po 30. roku życia i co roku po 50.
 12. Hormony tarczycy – co roku po 50. roku życia
 13. USG jamy brzusznej – co 2 lata i co roku po 50. roku życia

Wiemy już jakie badania i z jaką regularnością powinnyśmy wykonywać. Warto jednak wspomnieć dlaczego warto te badania robić.

Ciśnienie krwi to prosta w monitorowaniu rzecz, a tak ważna. Mało kto jednak przykłada uwagę do tego jakie mamy ciśnienie. Nadciśnienie może natomiast prowadzić do wielu chorób. Wzrasta ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej. Kolejnymi z powikłań może być niewydolność serca, zawał czy tętniak aorty. Dlatego o ciśnienie warto dbać i regularnie je sprawdzać.

Morfologia jest badaniem podstawowych krwi, które pomaga nam w znalezieniu nieprawidłowości. OB (odczyn Biernackiego) to natomiast badanie, które potrafi powiedzieć nam czy w naszym organizmie występuje jakiś stan zapalny.

Badanie poziomu cukru we krwi pozwala nam oczywiście ustalić czy nie mamy problemów z cukrzycą. Oczywiście podwyższony poziom cukru we krwi nie oznacza od razu cukrzycy. Mogą być inne przyczyny takiego stanu rzeczy i badanie to pozwala nam zasygnalizować, że musimy zacząć szukać.

Badanie cholesterolu jest ważne dlatego, że zły cholesterol (LDL) to główna przyczyna miażdżycy w naczyniach. Znając poziom cholesterolu możemy ocenić ryzyko zachorowania na choroby serca. Wiemy również nad czym pracować by je zmniejszyć.

Cytologia jest badaniem, które wykonujemy u ginekologa i pozwala ono wcześnie wykryć raka szyjki macicy. Dzięki temu mamy duże szanse na wyzdrowienie. Dlatego badanie to powinno się robić regularnie. Tak samo ważne są rutynowe wizyty u ginekologa.

Samodzielne badanie piersi to czynność prosta, którą możemy wykonać w domu. Pozwoli ono nam np. wcześnie wykryć raka piersi. Zobacz jak badać piersi samodzielnie.

Mammografia to badanie piersi, ale już przy użyciu promieni rentgenowskich. Również pomaga szybko rozpoznać raka, zanim pojawią się objawy kliniczne.

USG piersi to badanie, które regularnie powinno wykonywać się po 30. roku życia. Również jest jednym z badań profilaktycznych raka piersi.

Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań, które pozwala wyłapać anomalie w naszym organizmie.

EKG jest badaniem, które pomaga nam wykryć choroby serca. Daje bardzo dużo informacji o tym, w jaki sposób pracuje nasze serce.

Badanie poziomu hormonów tarczycy (TSH) jest ważne dla kobiet w wieku menopauzalnym. Objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy są bowiem podobne do dolegliwości podczas okresu przekwitania.

USG jamy brzusznej u kobiet potrafi wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zawczasu zaalarmować o problemach.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły