Przepis na domową maść na żylaki

Uroda Data publikacji: 11 czerwca 2018

Dzisiaj przedstawimy Wam przepis, który wielu może się przydać. Będzie to domowa maść na żylaki. Zanim jednak przejdziemy do wykonania maści na żylaki, sprawdźmy dlaczego one się pojawiają i jak im zapobiegać. Następnie zajmiemy się ich leczeniem.

Dlaczego żylaki powstają

Czy wiesz, że w Polsce nawet 10 milionów osób ma problemy z żylakami nóg? Niestety kobiety częściej zapadają na tę chorobą, również negatywnie działa na to wiek (najczęściej powyżej 40 roku życia) oraz oczywiście styl życia. Jeśli mamy siedzącą pracę i mało się ruszamy, będziemy mieć większą skłonność do powstawania żylaków.

Powodować żylaki może być również praca, która polega na długim staniu np. fryzjer, sprzedawca itd. Powoduje to zwiększenie ciśnienia w żyłach, a to utrudnia przepływ krwi. Jednym z powodów powstawania żylaków jest również zakrzepica żył głębokich. Wtedy większa ilość krwi przepływa przez żyły powierzchniowe.

Negatywne działanie ma również zakładanie nogi na nogę, jeśli lubisz tak siedzieć, a siedzisz w ciągu dnia w tej pozycji bardzo długo, to warto zastanowić się, czy nie zmienić tego nawyku. Nie bez znaczenia jest również to co nosimy, obcisłe ubrania, skarpetki z gumką czy wysokie buty z obcisłą cholewą mogą stać się powodem powstawania żylaków.

A co z tym co jemy? To również jest ważne, bo sól, której spożywamy bardzo dużo, jest również jednym z powodów powstawania żylaków. Tak samo jak nadwaga, która również wiąże się z tym co jemy.

Czym właściwie są żylaki? Są to poszerzenia żył powierzchniowych, towarzyszy im charakterystyczne poskręcanie. Niewydolność żył kończyn dolnych możesz rozpoznać sama. Jeśli czujesz uczucie zmęczenia i ciężkości w nogach oraz bóle, głównie po całym dniu, to może to być spowodowane właśnie niewydolnością żył. Dlatego już wtedy powinnaś zacząć zapobiegać powstaniu żylaków eliminując czynniki, które podaliśmy wyżej.

Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze będzie to skuteczne. Przewlekła niewydolność żył jest często chorobą dziedziczną. Jeśli wcześniej występowała w rodzinie, może być ciężko jej zapobiec. Jednak stosowania profilaktyki na pewno nie zaszkodzi.

Zagrożenie związane z żylakami

Żylaków nie należy lekceważyć. To nie jedynie problem związany z wyglądem naszych nóg. Oczywiście zwykle to jest dla nas najgorszym ich objawem, należy jedna pamiętać, że zawsze może dojść do zapalenia żylaków kończyn dolnych. Efektem tego stanu może być wytworzenie skrzepliny. Gdy go zaniedbamy może dojść do bolesnych owrzodzeń skóry.

Jednak ten problem to jeszcze nic z tym co może nas czekać, a grozi nam również zatorowość płucna. Wcześniej wspomniana skrzeplina może się oderwać, następnie wraz z krwią powędruje do płuc, a to już jest coś co zagraża naszemu życiu.

Przepis na domową maść na żylaki

Nasza maść składa się z pięciu składników, które wnikając w głąb skóry pomogą nam uporać się z problemem żylaków. Czosnek rozszerza naczynia krwionośne co ułatwia krążenie krwi i eliminuje zatory. Cytryna natomiast rozrzedza krew i ma właściwości przeciwutleniające. Oliwa odżywia i pielęgnuje skórę, a aloes łagodzi stany zapalne żył i ból. Ostatnim składnikiem jest olejek rozmarynu, który również stosowany jest do leczenia problemów z krążeniem krwi.

Składniki

  • 10 ząbków czosnku
  • 1 cytryna (wyciśnięty z niej sok)
  • 1 szklanka oliwy z oliwek
  • 1/3 szklanki żelu z aloesu
  • 20 kropli olejku rozmarynowego

Czosnek należy obrać i posiekać. Do czosnku dodajemy sok z cytryny, oliwę i wszystko mieszamy oraz zamykamy w słoiku na 21 dni. Trzymamy go w cieniu. Po tym czasie odcedzamy czosnek i dodajemy resztę składników, mieszamy i krem jest gotowy. Nie będzie miał zbyt pięknego aromatu więc najlepiej stosować o wieczorem. Robimy to codziennie wieczorem, pozwalamy wyschnąć i kładziemy się spać. Rano myjemy skórę.

Źródła

  1. krokdozdrowia.com
  2. poradnia.pl
  3. wikipedia.org
  4. portal.abczdrowie.pl

Podobne artykuły