17 grudnia 2018

Dlaczego stopy śmierdzą i jak sobie z tym radzić

Brzydki zapach stóp to problem wcale nie małej liczby osób. Może doskwierać i zmniejszyć pewność siebie, zwłaszcza gdy kogoś odwiedzamy i po całym dniu boimy się ściągnąć buty. Właśnie zbliżą się czas licznych świątecznych odwiedzin. Dlatego jeśli masz taki problem, warto szybko się nim zająć.

Dlaczego stopy brzydko pachną?

Przyczyną przykrego zapachu stóp jest ich nadmierne pocenie się. Gdy stopy się pocą tworzą swoisty mikroklimat w naszych butach, którzy stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów powodujących nieprzyjemny zapach. Wiemy więc, że problemem jest pocenie się stóp, idąc dalej po sznurku należy zidentyfikować dlaczego stopy się pocą.

Problemem jest niewystarczająca higiena stóp oraz jakość materiału, z którego wykonane są skarpetki oraz buty. Gdy są to materiały sztuczne, nie przepuszczają one powietrza, nie pozwalają stopom oddychać, a jednocześnie sprawiają, że te nadmiernie się pocą.

Najlepszy sposób na śmierdzące stopy

Najpierw zadbaj o swoje obuwie, postaraj się by buty były dobrej jakości i pozwalały stopie oddychać. Jeśli nie jest to możliwe, zadbaj o te buty, które masz. Wypierz je, a następnie codziennie wieczorem gdy buty odłożysz na miejsce, zastosuj sposób, który usunie z nich wilgoć. Sposobów może być kilka. Jednym z nich jest włożenie do butów na noc torebek herbaty. Możecie w środku umieścić też skarpetę z węglem drzewnym w środku, który świetnie absorbuje wilgoć. Podobnie skarpetę wypełnić możecie żwirkiem do kociej kuwety, który również pochłania wilgoć i brzydkie zapachy.

Drugą kwestią są skarpetki, które powinny być wykonane z naturalnych materiałów przepuszczających powietrze. Staraj się nie nosić butów bez skarpetek. Najlepszym wyjściem byłoby kupienie skarpetek antybakteryjnych. To właśnie bakterie rozwijające się w wilgotnym środowisku spowodowanym przez spocone stopy powodują brzydki zapach.

Ostatnim krokiem, który należy podjąć jest zadbanie o higienę stóp. Na początek polecam Wam moczenie stóp w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego. Ocet świetnie zabija bakterie, dzięki temu niemal natychmiast zabija brzydki zapach. Do tego działa antygrzybiczo. Pamiętaj również po takiej kuracji aby złuszczyć martwy naskórek, który staje się dla nich pożywką za pomocą pumeksu lub peelingu. Najprostszy peeling wykonasz mieszając sól i oliwę. Taką kurację możesz powtarzać co jakiś czas.

Pamiętaj też o codziennej higienie stóp. Myj je dokładnie, często robiąc to pod prysznicem dajemy sobie trochę forów, nie jest to wygodne, ale warto to robić. Dobrze namydl stopy, umyj je, a po kąpieli dobrze je osusz.