Prawie każdy z nas ma ten klawisz w klawiaturze. Czy wiecie jak go wykorzystać?

Technologie Data publikacji: 25 czerwca 2018

Klawisz WINDOWS na naszej klawiaturze ma wiele praktycznych zastosowań, z których jednak niewiele osób korzysta. Przyznamy się szczerze, że kiedyś również rzadko go używaliśmy. To się jednak zmieniło i teraz zawsze przy pracy przy komputerze stosujemy go do wykorzystywania wielu funkcji komputera. Dzisiaj podpowiemy Wam jakich.

Skrót WINDOWS + L

Jeśli pracujecie w biurze, gdzie jest więcej osób i odchodzicie od komputera i nie chcecie by ktoś miał do niego dostęp, ten skrót po prostu musicie znać. Powoduje on zablokowanie komputera i po powrocie znów trzeba wpisać hasło do swojego profilu by go odblokować. Bardzo przydatne.

Klawisz WINDOWS + Strzałka w bok

Gdy pracujecie na wielu oknach możecie je wszystkie rozmieścić na swoim pulpicie obok siebie. Do tego właśnie służą te skróty. Trzymając klawisz WINDOWS i używając strzałki w bok możecie ustawić okna w odpowiednich kierunkach. Na przykład, gdy macie trzy otwarte okna i na pierwszym użyjecie WINDOWS i →, na drugim WINDOWS oraz ← ↑ i trzecim WINDOWS i ←↓ to uzyskacie taki oto rozkład pulpitu:

Dużo łatwiej pracuje się w ten sposób na jednym monitorze i wielu oknach. Z tego co pamiętamy, funkcję dzielenia ekranu w ten sposób na powierzchnie robocze posiadał dopiero Windows 10 więc na starszych wersjach systemu trik ten może nie zadziałać.

Sam Windows

Zamiast klikać menu Start czy znaczek Windows w dole ekranu wystarczy wcisnąć ten klawisz by wywołać menu Start. To również ułatwia pracę i gdy mamy już opanowany taki skrót pozwala nam to zaoszczędzić trochę czasu podczas pracy na komputerze.

Windows + E

To kolejny skrót, z którego korzystamy bardzo często. Jego kliknięcie otwiera Eksplorator plików, a stąd możemy już przejrzeć cała zawartość naszego dysku.

Więcej skrótów klawiaturowych z klawiszem Windows

Oczywiście można wykorzystać w ten sposób dużo więcej skrótów klawiaturowych. Wszystko zależy od tego w jaki sposób wykorzystujecie swój komputer i jakie zadania na nim wykonujecie. Dlatego warto tych skrótów się nauczyć i wykorzystywać te, które przydają nam się w naszej codziennej pracy.

 1. WINDOWS + L – blokowanie komputera
 2. WINDOWS + D – wyświetlanie i ukrywanie pulpitu
 3. WINDOWS + A – otwarcie centrum akcji
 4. WINDOWS + H – rozpoczęcie dyktowania
 5. WINDOWS + I – otwieranie okna ustawień
 6. WINDOWS + M – minimalizowanie wszystkich okien (WINDOWS + Shift + M aby je przywrócić)
 7. WINDOWS + O – zablokowanie orientacji urządzenia (przydatne przy tabletach z Windows)
 8. WINDOWS + R – otwarcie okna uruchamianie
 9. WINDOWS + S – otwarcie okna wyszukiwanie
 10. WINDOWS + T – przełączenie między aplikacjami na paski zadań
 11. WINDOWS + TAB – otwarcie widoku zadań

Wszystkie skróty klawiaturowe systemu Windows poznacie na tej stronie.

Podobne artykuły