EPUB do MOBI – konwersja książki do formatu mobi dla Kindle.

Technologie Data publikacji: 10 czerwca 2018 / Aktualizacja: 2021-06-17

Jak przekonwertować książkę w formacie EPUB do MOBI, który obsługiwany jest przez czytniki Amazonu Kindle? Z reguły dostępność książek w formacie MOBI jest bardzo dobra. Już przywczyailiśmy się, że zazwyczaj każda księgarnia jeśli posiada książkę w postaci eBooka, ma ją w MOBI i EPUB. Ostatnio jednak trochę się na tym przekonaniu zawiedliśmy i po zakupie książki w Empiku okazało się, że jest ona jedynie w formacie EPUB nieobsługiwanym przez Kindle.

W pierwszej kolejności spróbowaliśmy wysłać książkę na Kindle za pomocą maila. Jednak nie została ona przekonwertowana, a jedynie w odpowiedzi dostaliśmy listę formatów, którą wspiera Kindle. Swoją drogą jest to trochę dziwne tym bardziej, że istnieją sposoby konwersji, a Amazon stale upiera się przy swoim formacie MOBI. Jedynie na usprawiedliwienie działa to, że gdy powstawał pierwszy Kindle formatu EPUB jeszcze nie było, dopiero się tworzył. Jednak to było dawno i nowsze wersje czytników mogłyby już  go obsługiwać.

Formaty obsługiwane przez Kindle

  1. Grafiki – JPG, GIF, BMP, PNG
  2. Dokumenty – PDF, HTML, TXT, DOC, PRC, DOCX, AZW, AZW3 (AZW to MOBI)

Tworzy to jeden prosty problem. Gdy kupimy książkę w księgarniani online w postaci Ebooka i będziemy mogli ściągnąć jedynie format EPUB to nie otworzymy jej na naszym czytniku Kindle. Oczywiście nie ma sytuacji bez wyjścia i taką książkę bez problemu możemy przerobić na MOBI i zrobimy to w programie Calibre. Właściwie każdy posiadacz Kindle powinien ten program sobie ściągnąć bo jest to istny kombajn, który nie raz Wam się przyda. W innym artykule przedstawimy jego funkcje, które są naprawdę ciekawe i przydadzą się każdemu kto posiada Kindle.

Konwersja książki z EPUB do MOBI

Zacznijmy od tego, że musimy ściągnąć sam program calibre – E-book management i zainstalować na swoim komputerze. Po tej czynności włączamy go i robimy wstępną konfigurację programu oczywiście wybierając swój czytnik, w naszym przypadku Kindle Paperwhite 3.

Tak będzie wyglądało okno główne programu. Jak widzicie nic tutaj nie ma, a na puste środkowe pole, w którym będą znajdowały się nasze E-booki przenosimy naszą książkę w formacie EPUB. Wystarczy ją przeciągnąć z folderu, do którego ją pobraliśmy na listę. Pobieranie chwilę potrwa, ale książka znajdzie się na liście.

  1. Jak widać książka znajduje się już na naszej liście, tutaj znajdują się informacje o niej
  2. Mamy również podgląd okładki i dokumentu, widać, że jest tylko w formacie EPUB
  3. Musimy ostatecznie skorzystać z opcji Konwertuj książki, klikamy ją w menu

Po kliknięciu opcji Konwertuj książki pokaże nam się dodatkowe okno, które zawiera wszelkie ustawienia książki. W zasadzie tutaj nic nie trzeba zmieniać bo program wszystko pobiera samodzielnie z metadanych pliku EPUB. Upewnij się jedynie, że formatem wyjściowym jest MOBI.

Gdy wszystko jest OK klikamy przycisk OK na dole okna i czekamy, aż książka się przekonwertuje. Po wykonaniu zadania na liście obok formatu EPUB pojawi się również MOBI.

Kliknij na nazwę MOBI prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję ZAPISZ FORMAT MOBI NA DYSKU. Wybierz np. pulpit i teraz książka znalazła sie na pulpicie. Możesz już ją wysłać na swój czytnik podłączając go kablem USB, używając aplikacji Send To Kindle czy wysyłając za pomocą e-mail na swój adres Kindle.

Przeczytaj również: 2 pomysły, które zrealizujesz w internetowym sklepie z książkami

Podobne artykuły