Jak pozbyć się rybików?

Porady Data publikacji: 16 lutego 2017

Rybiki bardzo często można spotkać w łazience. Lubią ciemne i wilgotne miejsca, a w nocy wychodzą z nich i wtedy najczęściej można je spotkać. Zobacz jak pozbyć się rybików domowym sposobem.

Czym są rybiki?

Rybiki nie są dla nas groźne, ale nie wzbudzają radości gdy pojawiają się w naszym domu. Osiągają one rozmiar ok. 10mm. Posiadają również długie czułki i zwężają się ku odwłokowi. Bardzo szybko się rozmnażają więc walka z nimi jest trudna. Uwielbiają ciepło, wilgoć i ciemność, dlatego znajdą każdą szczelinę by dostać się np. pod wannę. Rybikowi nie robi różnicy czy to nowe czy stare mieszkanie. Pojawiają się nawet w nowiutkich domach. Im więcej ludzi żyje na małej powierzchni np. blok tym większe ryzyko, że pojawią się również u nas.

Dlaczego rybiki siedzą pod tapetą?

To proste, po prostu gustują w kleju do tapet. Jest to dla nich idealne środowisko. Dużo pożywienia, ciemno, a jeśli to łazienka to również wilgotno. Dlatego doklej wszystkie rogi tapety, tak by nie mogły przez nią wyjść, a najlepiej pozbądź się tapety w łazience, która nie jest tam funkcjonalna.

Jak walczyć z rybikami?

Zacznijmy od zmniejsza wilgoci. W łazience jest to trudne, ale starajmy się osuszyć miejsce, w którym występują rybiki. Pod wanną możemy np. umieścić osuszacz powietrza i często go wymieniać. Nieszczelne rury należy zatkać, a ubytki w fugach uzupełnić.

Czym żywią się rybiki? To kluczowe pytanie w kwestii walki z nimi. Żywią się wszelkiego rodzaju ziarnem, skrobią, to co uda im się po prostu znaleźć. Dlatego powinnaś mocno dbać o czystość w łazience. Rybiki potrafią przetrwać nawet rok bez jedzenia więc walka ta wcale nie jest łatwa. Jeśli nie będą miały co jeść mogą połasić się nawet na papier toaletowy czy pleśń, która znajduje się w dywanikach łazienkowych.

Zadbaj o wysoką temperaturę oraz mocne oświetlenie. Rybiki są wrażliwe na te dwa czynniki i nie będą zbyt chętnie przebywać w takich pomieszczeniach. Gdy zadbasz o dobre oświetlenie i podniesiesz temperaturę do 27 stopni możesz wtedy sprawić, że wszystkie schowają się do swojej norki, którą wcześniej musisz namierzyć. A wtedy wystarczy zablokować im drogę wyjścia i pozostawić na pastwę losu.

Zastosuj środki owadobójcze. Oprócz wcześniej wspominanych środków zapobiegawczych warto również zastosować środki chemiczne, które je zabiją. W sklepach znajdziecie bardzo dużo różnych środków. Porozmawiaj ze sprzedawcą i wybierz najbardziej skuteczny oraz zastosuj go w swojej łazience. Pamiętaj by dokładnie stosować się do instrukcji.

Podobne artykuły