Czym myć panele, aby nie były matowe? Jak nabłyszczyć panele.

Porady Data publikacji: 23 sierpnia 2017 / Aktualizacja: 2024-04-29

Chcesz, aby po umyciu paneli utrzymywał się efekt nabłyszczenia, który jest widoczny, podczas gdy panele są jeszcze mokre zaraz po umyciu? Dzisiaj przedstawimy Wam kilka rad, dzięki którym Wasze panele będą wyglądać świetnie.

Czym myć panele?

Pamiętajcie, że panele nie lubią dużo wody. Nie powinno się ich polewać, a myć odsączonym mopem. Panele też zazwyczaj nie lubią mopów parowych, o ile na opakowaniu nie znajduje się informacja, że można je w taki sposób czyścić to raczej tego nie zalecamy. Po pierwszym myciu na pewno nic się nie stanie nawet w przypadku tanich paneli, ale wielokrotne stosowanie tej metody może spowodować, że panele spuchną, zwłaszcza na połączeniach.

Zobacz również: Jak usunąć rysy z paneli 

Jeśli chodzi o detergenty do mycia paneli podłogowych, to możesz skorzystać z szerokiego asortymentu środków dostępnych na rynku. Z doświadczenia wiem, że najlepiej do tego sprawdza się płaski mop, nieduża ilość detergentu i dobrze wyciśnięcie mopa sprawia, że nie widać na panelach smug. Chociaż najczęściej z tego, co słyszałam od wielu sprzedawców, zaleca się mycie paneli zwykłą wodą bez dodatku środków chemicznych.

Uniwersalny ocet do wszystkiego

Do mycia paneli możecie wykorzystać również uniwersalny środek czyszczący, którym jest ocet. Jest to chyba najlepszy sposób, jaki znam. Ocet świetnie czyści i dezynfekuje powierzchnie. Dodaj go do ciepłej wody i w ten sposób umyj panele. Oczywiście sposób nie przypadnie do gustu osobom, które nie lubią zapachu octu. Mop również w tym przypadku musi być bardzo dobrze wyciśnięty.

Czyszczenie za pomocą ciepłej wody z octem daje efekt nabłyszczania. Nie wiem dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale panele po takim myciu błyszczą się i nie ma na nich żadnych zamazów.  Jeśli macie problemy z myciem paneli, bo różne środki zostawiają zamazy, albo panele są matowe lub wygląda, jakby tworzył się na nich jakiś osad, to naprawdę polecam spróbować octu. Rozwiązuje on wiele z takich problemów. Wiele osób, którym poradziłam ten pomysł, potwierdziło jego skuteczność.

Jak nabłyszczać panele?

Jeśli nie wykorzystacie pomysłu z octem i chcecie nabłyszczyć swoje panele również macie możliwość skorzystania ze specjalnych środków. Jeśli jednak wybieracie środek do nabłyszczania paneli, pamiętajcie, aby był to środek samousuwalny. Zaoszczędzi to Wam w późniejszym czasie sporo nerwów.

Panele mają porowatą strukturę i brud wnika w nie, a one tracą swój urok. Dlatego panele po umyciu go zwykłym płynem czy wodą po prostu nie błyszczą. Nabłyszczacze mają w składzie specjalne polimery, które wnikają w te otwory i tworzą jednolitą powierzchnię. Dlatego wybierając nabłyszczacz do paneli, warto znaleźć taki, który ten efekt zapewnia.

Dodatkowo ta warstwa sprawia, że panele są w pewien sposób chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, oczywiście nie zatrzyma to upadającego młotka, ale np. szuranie butami tak. Dodatkowo dużo łatwiej jest myć panele następnym razem, bo nie ma już tych porów, w których brud się myje.

Zazwyczaj podczas nakładania nabłyszczacza wystarczy polać nim podłogę, a następnie dokładnie ją wymopować tak jakbyśmy malowali ścianę wałkiem. Pamiętaj tylko, że podłoga musi być sucha i od razu po myciu. Nabłyszczacz potem jeszcze musi wyschnąć przez około 30 minut i nie wolno wtedy po nim chodzić. Zazwyczaj takie nabłyszczanie wystarcza na 3 miesiące.

Podobne artykuły