Jak posadzić mandarynki w domu? Krok po kroku!

DIY Data publikacji: 07 stycznia 2017 / Aktualizacja: 2024-04-29

Dzięki temu sposobowi będziesz mogła przestać kupować mandarynki. Hodowla drzewa mandarynowego w domu wcale nie jest taka trudna.  Dowiecie się dzisiaj jak to zrobić.

Czego będziemy potrzebować?

  • doniczki
  • kamienie do drenażu
  • torf
  • piasek
  • nasiona mandarynek

Jak posadzić mandarynki w domu?

Musimy najpierw wymieszać torf i piasek w równych proporcjach i wypełnić nim donicę. Na dnie donicy najpierw jednak umieszczamy kamienie jako drenaż, który odprowadzi nadmiar wody na podstawkę donicy, skąd będziemy mogli ją odlać.

W ziemię wciskamy nasiona, ale niezbyt głęboko, a następnie donicę zostawiamy w miejscu, które przez większość czasu jest nasłonecznione. Pamiętaj o podlewaniu, ziemia powinna cały czas być wilgotna, ale nie mokra.

Gdy roślina wykiełkuje, powinnaś ją przesadzać raz na rok do większej doniczki. Po paru latach roślina przestanie tak intensywnie rosnąć i dużo rzadziej trzeba będzie ją przesadzać. Najlepiej jest to robić na początku wiosny. Również po pierwszym roku hodowli zacznij stosować nawóz do cytrusów. Pamiętaj również, by ucinać chore gałązki.

Jak pozyskać nasiona z mandarynek?

Kup parę owoców i poczekaj, aż bardzo mocno dojrzeją. Dopiero z takich mandarynek nasiona mają szansę wykiełkować i dać Ci drzewko, z którego będziesz mogła zerwać swoje mandarynki. Pamiętaj, by pestki wyciągać z mandarynek, dopiero gdy wszystko inne masz już gotowe. Nie możesz ich przechowywać, bo stracą one zdolność do kiełkowania.

Jeśli chcesz mieć pewność, że cały proces się uda, możesz też kupić gotowe nasiona, które są wyselekcjonowane z najlepszych owoców i przechowywane we właściwy sposób by mogły wykiełkować.

Warunki do kiełkowania nasion mandarynek

Bardzo ważne jest to, by utrzymać odpowiednie warunki nasionom. Ziemia powinna być cały czas wilgotna (podlewanie co 3-4 dni), a temperatura gleby nie powinna być niższa niż 25 stopni. Dlatego donica powinna stać w ciepłym miejscu, najlepiej ogrzewanym. Zaopatrzcie się w cyfrowy termometr z czujnikiem, który można wsadzić w glebę. Nie są one wcale bardzo drogie. Wilgotność utrzymacie po prostu często, podlewając drzewko.

Wskazówki

Cytrusów nie wolno uprawiać w kuchni, w której gotujesz na gazie, bo opary są dla nich toksyczne i szybko wykończą roślinkę. Jednak jeśli zadbasz o roślinę i wytrzymasz, to będziesz mogła cieszyć się swoimi naturalnymi mandarynkami.

Warto pamiętać, że drzewka cytrusowe od października do kwietnia przechodzą w stan spoczynku. Wtedy przenosimy je do  pomieszczenia, w którym temperatura oscyluje w okolicach 15 stopni. Wtedy zmniejszamy intensywność podlewania i nawożenia.

Kiedy pojawią się pierwsze mandarynki na drzewku?

Niestety to jest minus sadzenia cytrusów z pestek. Na pierwsze owoce trzeba poczekać nawet kilka lat. Dlatego, jeśli chcemy szybciej cieszyć się owocami, możemy kupić gotową sadzonkę, która ma już kilka lat. Jednak samo rośnięcie drzewka daje bardzo dużo przyjemności i jest ono ciekawą dekoracją. Warto więc spróbować zwłaszcza z dziećmi, aby nauczyły się trochę o roślinach.

Podobne artykuły