Jakie włóczki do makramy warto wybrać?

DIY Data publikacji: 24 stycznia 2023

Makramy to oryginalne dekoracje w stylistyce boho, które od lat cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Spotkać się z nimi można nie tylko w mieszkaniach czy domach prywatnych, ale i w hotelach oraz na salach weselnych. Są idealnym uzupełnieniem sesji zdjęciowych. Jak powstają tego typu dekoracje? Jakie włóczki są odpowiednie do makramy?

Czym są makramy i jaki ich rodzaje można wyróżnić?

Mało kto wie, że sztuka tworzenia dekoracji tego typu znana była już w starożytności. Makramy wykonywane są ze sznurków. Jedynym ograniczeniem jest tutaj w zasadzie wyobraźnia. Nie trzeba mieć żadnego szydełka czy drutów, aby tworzyć oryginalne makramy. 

Makramy zazwyczaj wieszane są na ścianach. Jednak w ten sposób tworzy się także kwietniki, serwety, poszewki na poduszki, zasłony czy abażury na lampy. Sztuka ta bardzo popularna była w latach 70. ubiegłego wieku i teraz zdecydowanie wraca do łask. Ma to związek z rosnącą popularnością rękodzieła. Ludzie coraz częściej poszukują oryginalnych ozdób do swoich domów i mieszkań. Okazuje się, że makramę wykonać można z powodzeniem samodzielnie. Jakie włóczki do makramy są najlepszym wyborem?

Na jakie włóczki do makramy warto postawić?

Makramy prezentują się bardzo efektownie wizualnie. Jednocześnie okazuje się, że wcale nie muszą być trudne do wykonania. Potrzebne są w tym przypadku tylko dwa elementy – sznurki i baza np. drewniana gałązka. 

Jakie włóczki do makramy sprawdzają się najlepiej? Wszystko zależy od tego, jaki ma być efekt końcowy. Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo. Nie trzeba ograniczać się jedynie do sznurków bawełnianych. Do tworzenia ozdób do pokoju dziecięcego dobrym wyborem będzie na pewno gruba i miękka w dotyku wełna czesankowa. To włóczka bardzo puszysta, która stanowi świetnie rozwiązanie dla osób mało cierpliwych. Pierwsze efekty będą bowiem widoczne niemal od razu. 

Ciekawe makramy powstają poza tym z włóczek jedwabnych. Można pokusić się o wykorzystanie różnokolorowych motków. Wtedy rezultat będzie oszałamiający. Takie dekoracje są efektowne wizualnie i naprawdę trwałe. Oprócz tego makramy wykonywane są coraz częściej także z kordonka. Sprawdzi się on przede wszystkim podczas tworzenia nieco mniejszych dekoracji. 

Dobre włóczki do makramy nie powinny się rać, strzępić czy rozwarstwiać na końcach. Po skręceniu muszą zachować swój kształt. Nie powinny się wybarwiać pod wpływem światła. Warto stawiać na produkty trwałe, wytrzymałe i jednocześnie miłe w dotyku. 

Podobne artykuły