5 porad, które przydadzą się podczas malowania

DIY Data publikacji: 07 marca 2017

Zamierasz odświeżyć mieszkanie i pomalować ściany? Weź pod uwagę te porady. Może już część z nich znasz, ale warto sobie je przypomnieć :)

Kiedy odkleić taśmę malarską?

Jeśli malujesz pokój i używasz do tego taśmy malarskiej to musisz pamiętać aby oderwać ją od razu po malowaniu. Gdy farba zaschnie będzie się kawałeczkami odrywała razem z taśmą co sprawi, że krawędzie farby będą poszarpane. Tworzy to bardzo nieładny efekt.

Nigdy nie maluj drugi raz tego samego miejsca gdy farba jest mokra

Mokra farba powoduje, że wygląda jakby dobrze nie pokryła powierzchni. Nie ulegaj jednak pokusie pociągnięcia wałkiem drugi raz w tym samym miejscu. Odczekaj gdy farba wyschnie. Może okazać się, że kolor się wyrówna. Jeśli jednak pozostaną przebicia wystarczy drugi raz pomalować ścianę farbą, ale i tak trzeba to zrobić gdy pierwsza warstwa jest już sucha.

Wymieszaj farbę przed użyciem

Zawsze przed użyciem wymieszaj farbę. Najlepiej jest to zrobić wiertarką i specjalnym śmigłem do farby. Dobre wymieszanie farby to podstawa przed malowaniem. Na farbie może wytrącić się olej, który będzie znajdował się na górze. Tym się nie przejmuj, wystarczy ją dobrze wymieszać.

Zawiń wałek z farbą w folię

Jeśli nie skończysz malowania i musisz je odłożyć na później to zawiń wałek w foliowy worek. Jeśli odetniesz farbie dopływ powietrza ta nie wyschnie i wałek będzie nadawał się do ponownego malowania nawet po czasie dłuższym niż miesiąc. Dzięki temu też nie zmarnujesz farby, która jest już na wałku.

Technika malowania wałkiem

Zawsze gdy malujesz wałkiem kup sobie tyczkę. Stań w pewnej odległości od ściany aby móc wykonywać ruchy od góry do dołu. Powinno wykonywać się jak najdłuższe pociągnięcia dzięki czemu ściana będzie idealnie pomalowana. Jeśli malujesz starą farbę najlepiej jest ją zagruntować. Gdy zacznie warstwami odpadać po nasączeniu nową farbą to będzie to spory problem. Po pierwsze farba wejdzie w wałek i ten będzie zostawiał ślady. Po drugie cienkich rowków po kawałkach farby nie przykryje nowa warstwa i będą cały czas widoczne. Trzeba byłoby je zaszpachlować.

Podobne artykuły