Jak usunąć stary silikon – KROK PO KROKU

DIY Data publikacji: 14 września 2017

Jak usunąć stary silikon? Nie jest to wcale trudne i nie potrzebujesz do tego wzywać żadnego specjalisty. Usuwanie silikonu jest prostą czynnością, z którą każdy sobie powinien bez problemu poradzić. Nie dawno informowaliśmy Was o tym jak silikonować spoiny. Dzisiejszy poradnik będzie natomiast pokazywał jak ten silikon teraz usunąć.

Usuwanie starego silikonu

Silikon możemy chcieć usunąć z wielu powodów. Mógł być on po prostu niestarannie nałożony i chcemy to teraz poprawić. Stary silikon sanitarny może też być poplamiony, mogą pojawić się ubytki, które chcemy naprawić. Aby to zrobić musimy usunąć stary silikon i nałożyć go ponownie. Silikon sanitarny jest bardzo praktycznym sposobem na wykończenie spoin w łazience. Dzięki swojej elastyczności świetnie nadaje się do miejsc narażonych na wszelkiego rodzaju ruchy oraz drgania. Do tego wygląda po prostu estetycznie i chroni przed dostaniem się wody w miejsca, w których byśmy tego nie chcieli.

Dlatego gdy remontujemy łazienkę często zabezpieczamy w ten sposób nie tylko miejsca styku wanny czy zlewu ze ścianą, ale również np. brzegi szafek. Woda dostająca się w to miejsce sprawia, że drewno, z których zrobiony został meble łazienkowy zaczyna puchnąć. Laminat lub lakier w ten sposób zaczynają odchodzić lub się strzępić i ostatecznie sprawia to, że efekt wizualny jest bardzo brzydki. Dlatego zabezpieczenie takich miejsc silikonem sanitarnym pozwala nam na dłużej cieszyć się nienagannych wyglądem łazienki.

Silikon sanitarny z racji swojego przeznaczenia odporny jest na działanie wilgoci czy grzybów i pleśni. Nie oznacza to jednak, że nie pojawia się na nim pleśń. Nie jest również odporny na zabrudzenia, które czasami mogą być trudne do usunięcia. Sylikon sanitarny charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do wielu rodzajów podłoży. Dlatego też jego usunięcie nie jest takie proste i trzeba do tego podejść w odpowiedni sposób. Zwłaszcza gdy sylikon został użyty do spoinowania w obrębie szkła np. lustra. Oczywiście sylikon sanitarny to nie jedyny produkt tego typu dostępny na rynku, możemy więc znaleźć silikony o zupełnie różnych zastosowaniach, aczkolwiek najczęściej w naszych domach właśnie spotykany jest silikon sanitarny, którego używamy do wykończenia każdej łazienki.

Jak usunąć silikon

Podczas wykonywania takiej czynności jak usuwanie silikonu musimy uzbroić się w cierpliwość. Wszystkie czynności powinniśmy wykonywać spokojnie i precyzyjnie. Musimy bowiem do tego wykorzystać ostre narzędzie. Idealnie w tej roli sprawdzi się nóż do tapet ze świeżym ostrym ostrzem.

Przykładając nożyk pod kątem (jest w miarę elastyczny więc ostrze można dogiąć na równi z powierzchnią) powoli odcinamy stary silikon. Musimy jednak być bardzo ostrożni bo bardzo łatwo można w ten sposób uszkodzić powierzchnie np. akrylowej wanny. Po przeprowadzeniu zabiegu w ten sposób zauważysz, że na powierzchni pozostają jeszcze resztki silikonu, który nie udało nam się w całości odciąć. Nie należy ich wtedy zeskrobywać, aby nie zniszczyć powierzchni ściany czy urządzeń sanitarnych. Dlatego w tym momencie sięgniemy po środek rozpuszczający. Najlepiej sprawdzą się środki, które zawierają aceton.

Skrobak do usuwania silikonu

W marketach budowlanych możemy również natknąć się na dedykowane narzędzia do usuwania silikonu. Jednymi z nich są skrobaki. Zasada działania takich narzędzi jest w zasadzie taka sama. Polega to na odcięciu silikonu od powierzchni. Skrobak zazwyczaj jest wykonany z plastiku dlatego istnieje mniejsze ryzyko na uszkodzenie powierzchni, z której mamy zamiar zdjąć stary silikon. Cena takich przyrządów też nie jest wygórowana i oscyluje zazwyczaj w granicach 10 zł.

Środek do usuwania silikonu

Na rynku znajdziemy również specjalne środki do usuwania silikonu. Ich ceny jednak są już zdecydowanie większe i oscylują w granicach 30-50 zł. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mają doświadczenia i chcą samodzielnie usunąć silikon nie martwią się o zniszczenie powierzchni, na którą został ona nałożony. Jak działa taki preparat? Zazwyczaj w zestawie znajduje się pędzelek, którym nakładamy preparat na silikon w miejscu, z którego chcemy go usunąć. Musimy odczekać określony przez producenta czas i za pomocą załączonej szpatułki usunąć resztki silikonu. Po wszystkim wystarczy spłukać powierzchnię wodą. Pamiętaj jednak, że jeśli nie zamierzasz usuwać całego silikonu to zabezpiecz go taśmą malarską. Jeśli substancja na niego się dostanie jego usunięcie będzie już konieczne.

Teraz już wiecie jak usunąć silikon. Możecie wykorzystać prostą metodę i rzeczy, które zapewne macie już w domu takie jak rozpuszczalnik i nóż do tapet, lub skorzystać z dedykowanych skrobaczek do silikonu albo środków usuwających silikon.

Podobne artykuły