Jak poradzić sobie z wysokimi temperaturami w domu lub mieszkaniu

Porady Data publikacji: 05 czerwca 2018 / Aktualizacja: 2024-08-07

Upały na zewnątrz powodują, że często życie w mieszkaniu czy domu staje się udręką. Wnętrze mocno się nagrzewa, a w zależności od strony świata, w którą mamy zwrócone okna, potrafi dochodzić do bardzo wysokich temperatur. Dzisiaj podpowiemy Wam co wtedy robić, jak chronić mieszkanie przed nagrzewaniem się i jak je schładzać. Dzięki tym poradom dużo łatwiej będzie przetrwać Wam upały.

Nie otwieraj okien

Wiele osób popełnia ten błąd. Chcą schłodzić mieszkanie robiąc przeciąg, jednak tak naprawdę na niewiele się to zda. Jedynie wpuścimy do środka gorące powietrze z dworu. Dlatego nigdy nie otwieramy okien, wręcz przeciwnie, szczelnie je zamykamy, a wietrzymy dopiero gdy temperatura na zewnątrz spadnie.

Najlepiej jest wietrzyć wieczorem, ale wtedy wzrasta ryzyko zaproszenia do domu przeróżnych owadów. Dlatego warto zaopatrzyć się w przynajmniej dwie moskitiery i umieścić je w oknach w rożnych pomieszczeniach tak by móc robić przez nie przeciąg. Warto skorzystać z okazji i wymienić powietrze chłodząc mieszkanie.

Zasłoń wszystkie okna

Gdy wieczorem mieszkanie zostało schłodzone warto teraz ten chłód utrzymać jak najdłużej. Dlatego gdy rano wstaniesz zasłoń wszystkie okna. Bardzo przydadzą się rolety zewnętrzne lub rolety dzień/noc albo chociaż zasłony, które bardzo słabo przepuszczają światło. Gdy ograniczymy ilość promieni słonecznych wpadających do domu również zmniejszymy ich możliwość ogrzania powietrza w mieszkaniu.

Rozwieś mokre pranie

Mokre pranie i wilgoć, którą ma w sobie pozwalają schłodzić pomieszczenie nawet o kilka stopni. Dlatego oprócz zasłonięcia i zamknięcia okien możesz na ten dzień zaplanować pranie.

Wentylator

Wentylator przemiesza powietrze i da trochę chłodu. Nie działa jednak jak klimatyzacja i cały czas trzeba pamiętać, że pobiera to właśnie ciepłe powietrze z wnętrza. Jeśli jednak zastosujemy się do wcześniejszych rad i jednocześnie włączymy wiatrak w jakimś punkcie pokoju tak by skierowany był na pomieszczenie to poczujemy ulgę. Pamiętajcie by wiatraka nie kierować na siebie. Daje to co prawda miły wietrzyk, ale też bardzo szybko może stać się przyczyną przeziębienia.

Dla tych, którym wentylator nie za bardzo pasuje do wnętrza, dobrym pomysłem jest kupienie wentylatora kolumnowego. Wygląda dużo estetyczniej i łatwiej ukryć go w kącie naszego mieszkania.

Klimatyzator

Nawet bez remontu można mieć w domu klimatyzator. Na rynku znajdziemy wiele klimatyzatorów wolnostojących, których wydajność w zupełności wystarczy do schłodzenia sporego salonu, a nawet małego mieszkania w bloku.

Jednak zanim postanowicie go kupić zastanówcie się czy naprawdę go potrzebujecie. Zazwyczaj fale upałów nie trwają tak długo, a stosując nasze powyższe rady można skutecznie obniżyć temperaturę mieszkania i bez tego. Jest to przecież niemały wydatek od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w zależności od modelu. Na pewno nie należy kupować go pod wpływem impulsu. Gdy jest nam gorąco odwiedzamy market budowlany i bierzemy to co jest na półce bez gruntownego przemyślenia zakupu. Często okazuje się, że sprzęt jest albo zbyt mało wydajny, bo był po prostu atrakcyjny cenowo, albo nie jest oszczędny i zużywa bardzo dużo prądu. Dlatego zanim kupimy klimatyzator warto rozejrzeć się za tym co polecają producenci i wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie.

Użytkowanie klimatyzacji ma również wiele mitów, które wyjaśniliśmy w innym naszym artykule, do którego zapraszamy.

Jak zrobić domowy klimatyzator

Co ciekawe, całkiem skuteczny klimatyzator możemy zrobić za dużo mniejsze pieniądze i to samodzielnie. Jeśli jesteście ciekawi jak, zapraszamy do tego artykułu.

Podobne artykuły