Masz to w kuchni. Dzięki temu ręczniki będą miękkie i puszyste po praniu.

Porady Data publikacji: 20 lipca 2022

Nowe ręczniki są przyjemne w dotyku. Miękkie i puszyste. Wraz z tym, jak je pierzemy robią się jednak coraz bardziej szorstkie i zbite. Nie chłoną tak dobrze wody, a do tego podrażniają naszą skórę. Jak je prać, aby znów były mięciutkie? Wystarczy, że wykorzystać coś, co masz w swojej kuchni.

Jak prać ręczniki, aby były miękkie i puszyste

Ręczniki po zakupieniu się miękkie i wycieranie się nimi to czysta przyjemność. Każde ich pranie sprawia jednak, że stają się coraz bardziej szorstkie. Można tego uniknąć piorąc je w odpowiedni sposób. Pomoże nam w tym zwykły biały ocet, który zapewne masz w swojej kuchni.

Zazwyczaj wykorzystujemy go do zakwaszania potraw. Czasem przydaje nam się również podczas porządków. Jest świetnym środkiem czyszczącym, który jednocześnie dezynfekuje powierzchnię. Jego paleta zastosowań jest jednak dużo większa. Tym razem wykorzystamy go podczas prania ręczników.

Moczenie ręczników w occie przed praniem

Aby ręczniki były miękkie po praniu, warto wcześniej namoczyć je w wodzie z octem. Wystarczy, że miskę wypełnimy ciepłą wodą, a następnie dodamy do niej kilka łyżek octu. Wymocz ręczniki przez godzinę, a następnie włóż je do pralki.

Ocet pełni tutaj kilka ważnych funkcji. Z jednej strony dezynfekuje ręczniki, a z drugiej usuwa nadmiar detergentów, który podczas poprzednich prań zebrał się między włóknami materiału, z którego wykonany jest ręcznik.

Samo pranie również jest ważne

Jeśli korzystasz z proszku do prania, to zdecydowanie lepiej jest zastąpić go kapsułkami. Zrezygnuj również z płynu do płukania tkanin. Sprawia on, że tkaniny wchłaniają mniej wilgoci. O ile w przypadku ubrań jest to efekt pożądany, to od ręczników wymagamy tego, aby właśnie dobrze ją pochłaniały.

Nie bez znaczenia jest również temperatura. Często próbujemy je dezynfekować piorąc w wysokiej temperaturze. Niestety ona szkodzi włóknom i sprawia, że ręczniki szybciej się niszczą. Jeśli wcześniej namoczymy je w wodzie z octem, to właśnie ocet spełni tę funkcję. Wówczas wystarczy, że wypierzemy je w temperaturze nie przekraczającej 60 stopni Celsjusza.

Podobne artykuły