Uprawa pomidorów może być bardzo wdzięczna. Można je uprawiać nie tylko w ogrodzie, czy szklarni, ale też na balkonie, a nawet na parapecie. Jednak co zrobić, aby cieszyć się nie tylko dużym plonem, ale też smacznymi i soczystymi owocami? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.
Sucha zgnilizna pomidora — co musisz o niej wiedzieć
Podczas uprawy pomidorów można zaobserwować, że od spodu mają one plamki, które wyglądają tak, jakby warzywo zostało obite. Jest to sucha zgnilizna wierzchołkowa — choroba, która charakteryzuje się wspomnianymi ciemnymi plamami na wierzchołkach pomidorów.
Przyczyną suchej zgnilizny jest niedobór wapnia, nie tylko w wierzchołkowych częściach, ale również w owocach. Jego niedobór może powodować zwijanie się liści, a nawet ich deformację. Jednak nie jest to tylko kwestia estetyczna. Niedobór wapnia sprawia, że zmniejsza się przepuszczalność błon komórkowych. A to z kolei powoduje pęcznienie komórek, ich pękanie, a nawet częściowe lub całkowite obumarcie — wówczas końcówki pomidora wyglądają tak, jakby ktoś je przypalił (sucha zgnilizna).
Sucha zgnilizna pomidora, jak sobie z nią radzić
Pierwsze objawy suchej zgnilizny powinny być sygnałem do natychmiastowego działania. Tutaj liczy się czas:
Po pierwsze podlewanie — regularne i obfite podlewanie roślin może zdziałać cuda. Należy jednak uważać, aby nie zalać korzeni, ponieważ wtedy roślina ma problem z właściwym pobraniem wapnia z podłoża. Istotne jest również dostosowanie ilości wody do warunków, w jakich są one hodowane, zwróć uwagę na pogodę (okres suszy lub deszczowy), czy rodzaj podłoża (gleba lekka lub gliniasta).
Po drugie pielęgnacja — usuwając regularnie liście i zostawiając tylko te do wysokości pierwszego owocu, sprawiasz, że owoce chłoną najwięcej wapnia, dodatkowo zwiększasz dostęp do światła, który zbawiennie wpływa na rozwój rośliny. Pamiętaj również, aby usuwać z krzewu wszystkie owce, które mają objawy choroby.
Po trzecienawożenie — regularne i systematyczne nawożenie pomidorów sprawi, że Twoja uprawa będzie obfita w dorodne owoce. Dobrze sprawdzą się tutaj dedykowane nawozy wieloskładnikowe, które zapewnią roślinie wszystkie niezbędne mikroelementy oraz pierwiastki takie jak wapń, magnez czy potas.
Po czwarte odpowiednie warunki — hodując pomidory w szklarni bądź w tunelu musisz zadbać o odpowiednią wilgotność, temperaturę, zacienienie oraz regularne wietrzenie. Jest to bardzo ważne szczególnie latem, gdy temperatura w szklarni może być naprawdę wysoka, po przekroczeniu 30°C może dojść do uszkodzeń kwiatów, opadania pąków, a finalnie do zmniejszenia plonów.