Jak najlepiej pielęgnować trawnik? Tak unikniesz żółtych plam

Ogród Data publikacji: 25 kwietnia 2024

Idealny trawnik – zielony, gęsty, bez żółtych plam – to marzenie każdego właściciela ogródka. Jednak, jak się okazuje, nawet zwykły trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne podlewanie i koszenie to podstawa, lecz to nie koniec naszych obowiązków – informuje Onet.

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się właściciele trawników, są żółte plamy. Możemy je zauważyć, gdy zbyt często eksploatujemy ten sam fragment zieleni – na przykład rozkładając na nim kocyk, stawiając stół czy parasol. Trawa, podobnie jak każda inna roślina, potrzebuje dostępu do światła i nie może być ciągle deptana czy przygniatana.

Zwierzęta domowe, a konkretnie ich mocz, mogą być kolejnym powodem żółknienia trawnika. W przeciwieństwie do powszechnego mitu, odchody zwierząt nie są naturalnym nawozem dla roślin. W rzeczywistości, mogą one przyczynić się do pogorszenia stanu trawnika.

Innym możliwym wyjaśnieniem dla żółtych plam na trawniku jest niedobór fosforu i potasu w glebie. W takim przypadku, warto zastosować odpowiednią odżywkę, na przykład nawóz z fusów kawy lub skórki bananowej. W sklepach dostępne są również gotowe środki.

Niekiedy za żółknienie trawnika odpowiadają zalegające na nim liście, a czasami to wina zbyt rzadkiego lub złego podlewania. Ważne jest, aby dostosować częstotliwość i obfitość podlewania do warunków atmosferycznych. Im jest cieplej, tym więcej wody potrzebujemy i tym częściej powinniśmy ją dostarczać. Najlepiej podlewać trawnik wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy większość wody nie wyparuje, a rośliny nie są narażone na poparzenia.

Unikajmy tych czynników. Jeżeli mimo to pojawią się żółte plamy, zadbajmy o dodatkowe odżywienie roślin. Warto również w miejscu ubytków wysiać kolejne nasiona. Dzięki temu szybko uzupełnimy braki i będziemy mogli cieszyć się pięknym, zielonym ogródkiem.

Podobne artykuły