Kiedy sadzić cebulki tulipanów

Ogród Data publikacji: 01 października 2021

Tulipany to przepiękne kwiaty, które wspaniale dekorują wiosenne ogrody. Ich odmian jest naprawdę dużo, co pozwala na urozmaicenie rabat, a ze względu na różne okresy kwitnięcia, również wydłużenie czasu, w którym możemy napawać się ich pięknem. Co ważne, sadzenie tulipanów oraz ich pielęgnacja nie są trudne, trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad. Istotne jest przede wszystkim to, jak sadzić tulipany oraz kiedy sadzimy tulipany. Warto także dowiedzieć się, kiedy wykopać tulipany i po co się to w ogóle robi.

Jak sadzić tulipany?

Najważniejsze w uprawie tych wyjątkowych wiosennych kwiatów jest to, aby wiedzieć dokładnie, kiedy sadzić cebulki tulipanów, ponieważ tulipany, jako rośliny cebulkowe, wymagają tego, żeby zasadzić je odpowiednio wcześnie. Jest to konieczne, aby cebulki tulipanów mogły wytworzyć system korzenny. Z tego też powodu kwiaty te sadzi się do gruntu na jesień – najlepiej pod koniec września lub na początku października. Przy czym bezwzględnie należy to zrobić przed pierwszymi mrozami. W ten sposób cebulka przygotuje się na wiosnę. Warto pamiętać, że pierwsze, wczesne tulipany pojawiają się już w kwietniu. Późniejsze odmiany kwitną także w maju.

Sadzenie tulipanów

Tulipany to kwiaty lubiące stanowiska nasłonecznione, dzięki którym mogą kwitnąć w pełnej krasie. Warto zatem dokładnie przemyśleć miejsce ich sadzenia. Przy czym gleba powinna być przepuszczalna i lekka. Niestety w gliniastym podłożu tulipany nie będą dobrze rosły. Cebulki tulipanów nie przepadają też za nadmierną wilgocią, która może prowadzić do ich gnicia. Samo sadzenie tulipanów to także zachowanie odpowiedniej głębokości. W tym przypadku punktem odniesienia jest wielkość samej cebulki, ponieważ należy ją zasadzić na głębokość nie większą niż dwukrotność lub trzykrotność jej wysokości, mierzonej piętką do dołu.

Kiedy wykopać tulipany?

Kwestia wykopywania cebulek tulipanów jest ważna, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami przez jak najdłuższy czas, musimy to robić. Zaleca się bowiem, aby przynajmniej raz na trzy lata wykopać cebulkę tulipanów w celu jej przesuszenia. Dzięki temu tulipany będą wspaniale kwitły. Kiedy wykopać tulipany? Najlepszym terminem jest przełom czerwca i lipca, kiedy już wszystkie naziemne części rośliny uschną. Przy czym po ustaniu kwitnienia tulipanów warto odłamać słupki kwiatowe, co zapobiegnie wytwarzaniu się nasion, a tym samym osłabieniu cebulki. Wyciągnięte cebulki tulipanów trzeba delikatnie oczyścić i przechowywać w suchym, ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu do września/października, kiedy z kolei należy wsadzić je z powrotem do ziemi.

Podobne artykuły