Policji udało się odnaleźć zagubioną 92-latkę w lesie

Lifestyle Data publikacji: 12 czerwca 2021 / Aktualizacja: 2024-09-10

Policja Lubelska informuje o szczęśliwym zakończeniu poszukiwań 92-latki, która zaginęła na terenie gminy Trzeszczany. W akcji brał udział dron z termowizją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. W akcji poszukiwawczej brali udział również policjanci z Hrubieszowa, Straż Graniczna z Hrubieszowa, Horodła i Chłopiatyna, Ochotnicza Straż Pożarna z Mołodiatyczz oraz Służba Leśna z Nadleśnictwa Strzelce. W poszukiwaniach pomagali również okoliczni mieszkańcy.

Kobietę udało znaleźć się w lesie

92-latka wyszła w środę z domu. Wcześniej nie nawiązała kontaktu z rodziną. Kobieta była również niesłysząca, a więc kontakt z nią był utrudniony. Policji udało się około godziny 10. odnaleźć kobietę w lesie. Powróciła cała i zdrowa do domu.

Sytuacja ta jednak niesie dla nas bardzo ważną naukę. W trakcie poszukiwań zaangażowanych było bardzo dużo jednostek. Na szczęście kobietę udało się odnaleźć. Jednak sytuacji takiej można było zapobiec. W jaki sposób?

Zanim wyjdziesz do lasu poinformuj o tym bliskich

Zanim wybierzemy się do lasu na grzyby, lub w innym celu – warto najpierw poinformować o tym rodzinę. Powinny to zrobić zwłaszcza osoby chore na różne schorzenia lub seniorzy. Dzięki temu w razie utrudnionego kontaktu z nami nasi bliscy będą wiedzieć w jakim rejonie należy nas szukać.

Osoby starsze często wykluczone są technologicznie. Nie korzystają z nowoczesnych telefonów, ale z pewnością dadzą sobie radę z obsługą innych urządzeń starszej generacji. Warto zadbać o to, aby nasi rodzice lub dziadkowie posiadali możliwość kontaktu z nami.

Przydatnym gadżetem dla osoby starszej, który możemy kupić jest opaska dla seniora z funkcją SOS. Jest ona bardzo łatwa w obsłudze. Za jej pomocą po wciśnięciu jednego guzika senior wyśle nam informację o tym, że potrzebuje pomocy. My otrzymamy natomiast dokładne współrzędne geograficzne gdzie znajduje się nasza bliska osoba.

Opaska taka pozwala również na powiadomienie nas w momencie, gdy senior opuszcza strefę bezpieczną np. swój dom. Opaska taka potrafi również odebrać połączenie telefoniczne i zadzwonić do nas. Jest to bardzo przydatne urządzenie, które zadba o bezpieczeństwo naszych bliskich. Zwłaszcza w sytuacji, gdy senior nie chce uczyć się obsługi nowoczesnych telefonów lub sprawia mu to zbyt wiele problemów.

Chodźmy jedynie w miejsca, które znamy

Spacer po lesie może być przyjemną formą relaksu, ale zgubienie się niesie spore zagrożenie. Zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych. Dlatego najlepiej jest przemieszczać się jedynie w miejscach, które są nam znane. Zapamiętać kierunek, z którego przyszliśmy, aby móc do niego wrócić.

Oczywiście w przypadku osób starszych dużą rolę może grać choroba, która ogranicza umiejętność orientacji w terenie. Osoba taka może się zgubić, a brak możliwości kontaktu z nią ogranicza możliwość szybkiego jej odnalezienia.

Korzystajmy z nowych technologii, które zapewnią nam bezpieczeństwo

Dlatego warto uczulać osoby starsze, a gdy nie mamy możliwości przebywania w bliskości i opieki, korzystać z dobrodziejstw technologii. Wcześniej wspomniana opaska GPS to tylko jedna z możliwości. Kolejnym sposobem jest zainstalowanie kamery. Na rynku istnieją bezprzewodowe kamery SIM solarne, które można zamontować np. na zewnątrz domu osoby starszej. Nie potrzebuje ona podłączenia do wi-fi lub połączenia kablowego z internetem. Dzięki temu można bez problemu użyć jej przy domach seniorów, którzy często w ogóle nie posiadają internetu.

Kamera taka oferująca podgląd na żywo oraz zapis wideo w chmurze pozwoli nam mieć oko na bliską osobę, a w przypadku opuszczenia domu podpowie nam, w jakim kierunku taka osoba się oddaliła.

Nic nie zastąpi jednak możliwości kontaktu. Na rynku dostępne są specjalne aparaty telefoniczne przeznaczone dla seniorów. Ich obsługa jest prostsza, a klawisze większe, dzięki czemu osobie starszej łatwiej jest korzystać z takich urządzeń.

Bardzo ważnym obowiązkiem każdego dziecka osoby starszej jest uczulenie jej na zagrożenia i wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią pomoc. Nigdy bowiem nie wiemy, kiedy taka osoba poczuje się gorzej, zasłabnie lub się zagubi. Wtedy pomoc bliskich jest bardzo ważna, ale musi być możliwa.

Źródło: Policja Lubelska

Podobne artykuły