Jak prawidłowo zmienić datę w zegarku by nie uszkodzić mechanizmu? Temat wydaje się z pozoru bardzo łatwy. Wyciągamy koronkę na pozycję umożliwiającą zmianę czasy w datowniku i przekręcamy? Otóż nie. Mimo iż zegarek wyposażony jest funkcję łatwej zmiany daty bez poruszania wskazówkami to robienie tego bez znajomości jednej ważnej zasady, może uszkodzić delikatny mechanizm zegarka.
Jeśli Wasz zegarek wymaga tego by do zmieniania daty poruszać wskazówkami zataczając dobowe rytmy, które powodują przesunięcie datownika to musicie pamiętać, aby nigdy nie ruszać nimi do tyłu. Oczywiście są mechanizmy, które pozwalają na wsteczne kręcenie wskazówkami, ale jeśli nie mamy pewności czy nasz taką opcję posiada to lepiej tego nie robić. W przeciwnym wypadku możemy uszkodzić np. ząbki koła zmiany daty. Wtedy nasz zegarek będzie nadawał się do naprawy, a w przypadku niektórych starszych zegarków, będących pamiątkami, może to być niemożliwe. Bo najczęściej taka konieczność występuje w starych konstrukcjach.
Większość dzisiejszych zegarów wyposażona jest w mechanizm, który ułatwia zmianę daty. Wystarczy wtedy wyciągnąć koronkę na odpowiednią pozycję i zamiast wskazówkami zegarka będziemy poruszać jedynie datownikiem. Jednak i tutaj możemy wpakować się na tak zwaną minę i uszkodzić zegarek.
Nie ustawiamy daty pomiędzy godziną 21 i 3 w nocy. Dlaczego? Zwróćcie uwagę na to jak kręcąc tarczą zmienia się data w Waszym zegarku. Do jej przesunięcia następuje właśnie w tych godzinach. Cyferka powoli zaczyna się obracać, przez chwilę data może być nawet nieczytelna, a potem widzimy już odpowiednią datę, która dotyczy danego dnia. Działanie w tym obrębie czasu na zegarku również mogłoby zaszkodzić mechanizmowi. Dlatego wybieramy godzinę neutralną. Przestawiamy zegarek na godzinę szóstą, zmieniamy datę i ponownie ustawiamy go na obecną godzinę. Zobaczcie jak taka czynność powinna wyglądać krok po kroku.