Czy podłogówka może szkodzić zdrowiu?

Mój dom Zdrowie Data publikacji: 11 maja 2018 / Aktualizacja: 2020-05-13

Wiele osób, które chce zamontować ogrzewanie podłogowe zastanawia się jaki może ono mieć wpływ na zdrowie domowników. W internecie znajdziemy wiele opinii o tym, że ogrzewania podłogowego nie należy robić w sypialni bo przez nie kurz i roztocza unoszą się w górze i szkodzą naszemu zdrowiu. Czy podłogówka faktycznie może nam zaszkodzić?

Ogrzewanie podłogowe stało się już standardem w nowo budowanych domach. Nic dziwnego, zapewnia wygodę poprzez równomierne ogrzewanie przez podłogę, która dzięki temu również jest ciepła. Oprócz tego nie musimy na ścianach wieszać brzydkich i niepraktycznych grzejników. Oprócz tego według wielu osób grzanie podłogówką po prostu wychodzi taniej. Wynika to z temperatury wody, która w ogrzewanie podłogowym ma ok. 40 stopni Celsjusza podczas gdy w tradycyjnym grzejniku temperatura sięga nawet 70-80 stopni. Mniejsza temperatura wody w układzie wymaga mniejszej energii na jej wytworzenie, a to przekłada się na oszczędności.

Również powierzchnia grzewcza jest zupełnie inna. W tym przypadku kaloryferem jest cała podłoga więc pomieszczenie ogrzewa się skuteczniej niż w przypadku grzejnika umiejscowionego punktowo w jednym miejscu pokoju. Jest to korzystne tym bardziej, że wiemy o tym, iż ciepłe powietrze unosi się do góry i spycha zimne na dół. Dzięki temu efektowi podłogówka grzeje po prostu wydajniej i szybciej jest w stanie ogrzać masę powietrza w pomieszczeniu mimo mniejszej temperatury. Górę bierze tutaj powierzchnia grzewcza w porównaniu z tradycyjnym kaloryferem.

Brak kaloryferów za to ułatwia nam ułożenie mebli w pomieszczeniu. Nie ma bowiem ścian, które byłyby zajęte przez kaloryfery, a na nich już mebli nie ułożymy bo odbiłoby się to szkodą na jakości ogrzewania.

Oprócz tego wszyscy chwalą sobie ciepłą podłogę w czasie zimy. Nie ma nic lepszego niż stąpanie po ciepłych płytkach, zwłaszcza gdy w domu mamy małe dzieci, które często biegają bez kapci lub jeszcze raczkują.

Ale oprócz wygody i kosztów coraz więcej uwagi przykładamy do zdrowia. Czy ogrzewanie podłogowe może szkodzić zdrowiu?

Ogrzewanie podłogowe a zdrowie

Jednym z popularnych argumentów jest wcześniej przywołane ogrzewanie podłogowe w sypialni i unoszenie się kurzu. Nie tylko może to podobno szkodzić naszemu zdrowiu, ale też być niebezpieczne dla alergików.

Obalenie tego mitu jest jednak bardzo proste. Ogrzewanie podłogowe działa trochę inaczej niż kaloryfer. Ten gdy jest mocno rozgrzany faktycznie jest w stanie poruszać nawet firanką przy oknie. Ale połóżcie piórko na włączonym ogrzewaniu podłogowym, a to nie drgnie. Dzieje się tak dlatego, że ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło przez promieniowanie cieplne, a nie ruch powietrza jak w przypadku konwencjonalnego grzejnika. Tak naprawdę to ten może wzbić w powietrze większe ilości kurzu.

Oprócz tego mniejsza temperatura powoduje mniejsze osuszenie powietrza. A dobrze wiemy jak suche powietrze potrafi negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Niektórzy radzą by nie robić ogrzewania podłogowego w miejscu gdzie stoi łóżko. Nie ma to jednak większego sensu bo śpiąc głową pół metra nad podłogą nie jesteśmy w stanie wyczuć źródła ciepła, a podczas przemeblowania sypialni nasz pomysł mógłby okazać się i tak niepraktyczny. Dużo ciężej byłoby spać blisko grzejnika wiszącego na ścianie.

Źródło artykułu: https://receptynadom.pl/czy-ogrzewanie-podlogowe-moze-byc-szkodliwe-dla-domownikow/2/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły