Dlaczego warto jeść kalafiory?

Zdrowie Data publikacji: 30 kwietnia 2018

Jeśli lubisz kalafiory to bardzo dobrze bo warzywo to ma wiele cennych dla naszego zdrowia właściwości. Dzisiaj przedstawimy Wam dlaczego warto jeść kalafiory i jakie korzyści możemy z tego czerpać.

Kalafiory są cenione zwłaszcza przez ludzi będących na diecie ze względu za swoją małą kaloryczność. 100g kalafiora zawiera jedynie 22kcal. Jednak to nie wszystko, jest to jedno z najcenniejszych warzyw jeśli chodzi o jego skład chemiczny.

Minerały

 1. sód
 2. potas
 3. magnez
 4. wapń
 5. mangan
 6. żelazo
 7. miedź
 8. cynk
 9. fosfor
 10. fluor
 11. chlor
 12. jod
 13. karoteny

Witaminy

 1. K
 2. B1, B2, B5, B6, B9 (kwas foliowy)
 3. C

Kwasy

 1. nikotynowy
 2. pantotenowy

Znamy już jego skład chemiczny powstaje jednak pytanie jakie to przekłada się na nasze zdrowie podczas jedzenie kalafiora. Po pierwsze dobrze wpływa to na nasz układ krążenia i pomaga chronić go przed miażdżycą co oczywiście chroni nas przed chorobami serca np. zawałem.

Błonnik zawarty w kalafior dodatkowo wspomaga procesy trawienne, a co za tym idzie pomaga nie tylko szybciej usunąć odpady, a z nimi toksyny z organizmu, ale również przyśpiesza metabolizm co ułatwia odchudzanie.

Co ciekawe sulforafan oraz izotiocyjaniany zawarte w kalafiorze pomagają w walce z rakiem i to w przypadku wielu jego typów np. raka płuc, piersi, jajników czy macicy.

Inne zdrowotne korzyści z jedzenia kalafiora

 1. Wzmacnia nerki
 2. Pobudza nasz mózg do pracy
 3. Chroni przed wrzodami
 4. Pomaga w zapaleniach stawów

Przepisy z użyciem kalafiora

 1. Imprezowa przekąska z kalafiora
 2. Dietetyczna pizza na spodzie z kalafiora
 3. Zapiekanka kalafiorowa
 4. Kotlety kalafiorowe
 5. Dietetyczne placuszki kalafiorowe

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły