Płukanie ugotowanego makaronu to błąd, ale nie w każdym przypadku!

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-08-10

Wydaje się, że gotowanie makaronu to banalna czynność. Wystarczy wrzucić go do wrzącej osolonej wody, a następnie gotować przez czas wskazany przez producenta na opakowaniu. Potem wystarczy już tylko odcedzić go i zahartować zimną wodą z kranu. Ten nawyk odziedziczyliśmy od naszych mam i babć. Nie zawsze jednak powinniśmy tak robić. Dlaczego tak robiły?

Nasze babcie płukały makaron zimną wodą, aby pozbyć się skrobi. Dzięki temu makaron nie był tak mocno klejący. Mógł więc poleżeć w durszlaku, a i tak łatwo było go nałożyć do misek. Nie sklejał się w jedną bryłę, która psułaby całe danie.

Jeśli więc gotujemy makaron do zupy lub do sałatki, to spłukanie go zimną wodą nie jest błędem. Co więcej, może sprawić, że danie wyjdzie nam lepsze. Makaron będzie bardziej sypki, a więc lepiej wymiesza się z innymi składnikami lub rozpłynie w zupie.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Kiedy nie należy płukać makaronu?

Nie zawsze zależy nam na tym, aby makaron nie był klejący. Jest tak w przypadku gotowania makaronu, który podamy wraz z sosem. Może to być choćby spaghetti. Jeśli opłuczemy makaron ze skrobii, wtedy sos zamiast się go trzymać zacznie szybko spływać.

W efekcie zamiast makaronu z sosem otrzymamy makaron i sos na dnie półmiska. Takie danie z pewnością nie będzie udane i nie ma niczego wspólnego z włoskim specjałem, jakim jest spaghetti. Zasada ta dotyczy również innych dań, w których makaron jest mieszany wraz z sosem.

Jak ugotować makaron spaghetti?

Gotowanie makaronu spaghetti to temat, w którym również warto poznać parę tajników. Pierwszym z nich jest naczynie. Najlepiej wykorzystać duży garnek, w którym makaron od razu w całości się zanurzy. Tutaj mamy dla Was dobry trik. Ilość wody, którą musimy w takim garnku użyć jest spora. Jej czas zagotowania również będzie długi. Dlatego do gotowania makaronu spaghetti możecie wykorzystać dużą patelnię, w której makaron możemy położyć płasko.

Ważny jest również moment solenia wody. Robimy to dopiero, gdy ta zacznie wrzeć. W przeciwnym wypadku do momentu, aż się zagotuje część soli już wyparuje. Dodatkowo sól zwiększa temperaturę, a więc woda musi dłużej się gotować.

Makaron podajemy z gorącym sosem, dlatego najlepiej jest gotować go trochę krócej. Nie zlewamy go zimną wodą i podajemy z gorącym sosem, a więc jeszcze po odlaniu wody będzie dochodził. Na opakowaniu makaronu spaghetti producent umieszcza zwykle informację o czasie gotowania al dente. Al dente to z włoskiego „na ząb”, czyli takie ugotowanie makaronu, aby był lekko twardy.

Podobne artykuły