Domowe sposoby na walkę z pleśnią w mieszkaniu

Porady Data publikacji: 19 października 2021 / Aktualizacja: 2022-11-15

Jesień to czas, w którym wielu z nas zamyka szczelnie swoje domy. Temperatura na zewnątrz spada, a my nie chcemy wychładzać nagrzanego mieszkania. To sprawia, że poziom wilgotności powietrza znacznie wzrasta, a wraz z nią pojawić może się pleśń.

Pleśń jest szkodliwa dla zdrowia

Pleśń na ścianach nie tylko wygląda mało estetycznie, ale również działa niekorzystanie na nasze zdrowie. Może zaatakować nasz układ oddechowy i pokarmowy. Powoduje osłabienie, stany zapalne, alergie, a nawet astmę. Osoby długotrwale narażone na kontakt z pleśnią mogą odczuwać takie problemy, jak bóle głowy, zmęczenie, pogorszone samopoczucie, a nawet kłopoty z koncentracją i pamięcią.

Jak widać, pleśń to poważny problem i nie należy go lekceważyć. Dlatego w tym artykule doradzimy Wam, jak usunąć pleśń.

Jeśli mamy problem pleśni, to samo walczenie z wilgotnością powietrza już nie wystarczy. Pomoże problemowi zapobiec lub zmniejszyć skalę jego rozprzestrzeniania się, ale pleśni nie usunie. Warto więc wykorzystać środki do walki z nią. Można oczywiście kupić gotowe płyny, którymi spryskuje się ścianę. Są one na bazie chloru, a to wymaga opuszczenia pomieszczenia i dobrego wietrzenia po użyciu. Dlatego zaproponuję wam łagodniejszy domowy środek.

Składniki

  • 0.5 l wody
  • 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego
  • butelka z atomizerem

Przygotowanie

Wymieszaj wszystkie składniki w butelce z atomizerem. Następnie ustaw rozpylacz na mgiełkę i spryskaj pleśń, tak by ściana nasiąkła, ale woda po niej nie spływała. Zostaw ją na 10 minut i zetrzyj pleśń ściereczką, a potem ją wyrzuć. Rób to w rękawiczkach. Czynność powtórz wielokrotnie. Dzięki temu możemy mieć spokój z pleśnią na kilka miesięcy, o ile zadbamy o wietrzenie. Jeśli nie, to pleśń wróci gdyż jej zarodniki mogą znajdować się głębiej pod tynkiem. Wtedy jej usunięcie nie jest takim łatwym zadaniem.

Ocet na pleśń

Drugim sposobem mocniejszym jest biały ocet. Jest to środek, który skutecznie rozprawia się z grzybami. Dlatego sprawdza się jako środek do usuwania pleśni. Wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i postąpić tak samo, spryskując ścianę.

Woda utleniona

Jeśli nie masz żadnego z tych środków, możesz użyć nawet wody utlenionej. Wystarczy, że przelejesz ją bez rozcieńczania do butelki z atomizerem i postąpisz tak samo jak w przypadku wcześniej wspomnianego octu.

Podobne artykuły