Pikowana ściana – jak ją zrobić i gdzie się sprawdzi?

Wnętrza Data publikacji: 28 marca 2020 / Aktualizacja: 2024-02-19

Dekoracyjne panele ścienne to szybki sposób na zmianę wystroju wnętrza. Dzięki nim pomieszczenie zyskuje na oryginalności i jest bardziej przytulne. Pikowaną ścianę można wykonać samodzielnie lub korzystając z gotowych paneli, które są dostępne w różnych kształtach. Taki akcent może pojawić się np. w nowoczesnym salonie lub sypialni urządzonej w stylu glamour.

Jeżeli zależy nam na uzyskaniu efektu lekkości i delikatności we wnętrzu, najlepiej wybierać panele gładkie, bez dekoracyjnych guzików czy przeszyć. Takie dodatki sprawią, że elementy tapicerowane staną się dominującym punktem aranżacji pomieszczenia.

Pikowane ściany w domu ‒ jak je zamontować?

Pikowane elementy dodają wnętrzom elegancji i ocieplają pomieszczenia. Jest to szybki, efektowny i niekosztowny sposób na metamorfozę ściany. Panele pozwalają ukryć drobne niedoskonałości ściany, np. pęknięcia czy nierówności. Można wykonać je samodzielnie lub kupić gotowe panele i skorzystać z pomocy fachowców podczas montażu. Firmy budowlane na Śląsku oraz w innych regionach Polski chętnie wykonują tego typu zlecenia. Zatrudniając doświadczoną ekipę, zyskujemy pewność, że tapicerowane elementy będą dokładnie dopasowane do wymiarów ściany i precyzyjnie zamocowane. Gotowe elementy pikowane należy mocować na oczyszczoną i suchą ścianę za pomocą kleju montażowego, wkrętów (od tyłu) lub specjalnych rzepów do paneli tapicerskich.

Panele dekoracyjne w sypialni, salonie, jadalni i wiatrołapie

Pikowana ściana daje wrażenie wielowymiarowości i jest ciekawym zabiegiem dekoratorskim. Poza aspektem aranżacyjnym gwarantuje lepszą izolację akustyczną. W sprzedaży można znaleźć szeroki wybór gotowych paneli o różnych kształtach, np. prostokąta, heksagonu lub jodełki. Ich zaletą jest precyzyjne wykonanie, dzięki czemu poszczególne elementy dobrze się do siebie dopasowują i można je układać w dowolne wzory i kształty. Decydując się na tapicerowany akcent w pomieszczeniu, mamy do wyboru wykonanie go na całej ścianie bądź na wybranym fragmencie. Panele tapicerowane nadają się wyłącznie do pomieszczeń suchych, nie należy więc mocować ich w pralniach, łazienkach czy salonach kąpielowych. Miękka i przytulna ściana to rozwiązanie dość często wybierane do jadalni lub wiatrołapu, ale elementy pikowane można równie dobrze zastosować w domowym biurze czy salonie, np. za kanapą lub narożnikiem oraz w garderobie. Powszechnie stosuje się je w sypialniach, gdzie pełnią funkcję zagłówka. Duża dostępność kolorystyczna sprawia, że panele tapicerowane pasują do wnętrz niemal w każdym stylu, m.in. glamour, nowoczesnym, klasycznym angielskim czy romantycznym. Panele w odcieniach szarości będą komponować się także z dodatkami minimalistycznymi i skandynawskimi. 

Podobne artykuły