Jak urządzić kuchnię z salonem w nowoczesnym stylu? Porady eksperta

Wnętrza Data publikacji: 18 marca 2024
Salon z kuchnią - nowoczesny salon

W dzisiejszych czasach, kiedy wnętrza naszych domów i mieszkań coraz częściej przypominają „open space”, połączenie kuchni z salonem wydaje się być doskonałym rozwiązaniem. Otwarta przestrzeń daje niesamowite możliwości stylizacyjne, sprawia wrażenie większej, przestronnej i bardziej ustawnej. Jednak kuchnia połączona z salonem, to również nie lada wyzwanie aranżacyjne. Dobre rozplanowanie mebli sprzętów i dodatków wymaga wiedzy, doświadczenia i ogromnego wyczucia stylu.

Jak urządzić kuchnię połączoną z salonem, aby była praktyczna, estetyczna i nowoczesna? Jak połączyć meble kuchenne z meblami do salonu, by tworzyły spójną stylizację? Komu zlecić aranżację otwartej kuchni? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz w artykule.

Moda na kuchnię z salonem

Moda na łączenie kuchni z salonem zrodziła się w czasach gdy w aranżacji wnętrz królował minimalizm. Proste, pozbawione uchwytów i zdobień meble kuchenne, często w białym kolorze były niemal niewidocznym elementem aranżacji i doskonale sprawdzały się jako tło dla bardziej wyrazistych elementów wyposażenia. Minimalistyczna nowoczesna kuchnia otwarta na salon szybko podbiła serca użytkowników. Obecnie kuchnię otwartą na salon urządzić można w dowolnym stylu. Pasuje do surowych loftów, przytulnych rustyków i dekoracyjnego art deco.

Projekt wnętrza – salon z aneksem kuchennym

Jak urządzić kuchnię z salonem i wykreować nowoczesną stylizację? Kluczowe jest stworzenie spójnego projektu wnętrza, który uwzględni zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Warto zdać się w tym temacie na pomoc specjalisty od aranżacji wnętrz np. https://www.troomono.com/, który bazując na fachowej wiedzy i praktyce, pomoże wykreować piękną i ergonomiczną przestrzeń.

Profesjonalny projektant wie, jak wykorzystać każdy metr kwadratowy, nawet w naprawdę małym mieszkaniu. Z jego pomocą kuchnia otwarta na salon stanie się wizytówką domu i dumą właściciela.

Funkcjonalne i stylowe urządzenie kuchni

Aneks kuchenny, który płynnie przechodzi w część wypoczynkową, to rozwiązanie idealne zarówno dla właścicieli kawalerek, jak i dużych domów jednorodzinnych. Kuchnia otwarta na salon niesie ze sobą wiele korzyści, daje przestrzeń do bycia razem i wspólnego spędzania czasu. Pod względem aranżacyjnym jest jednak wnętrzem bardzo wymagającym.

Projektując kuchnię połączoną z salonem, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Aranżacje kuchni – sprawdzone zasady

  • Kuchnia otwarta na salon to serce domu, w którym koncentruje się życie rodzinne. To z jednej strony miejsce przygotowywania posiłków, a z drugiej strefa relaksu i popołudniowego chilloutu. W projekcie takiego wnętrza nie ma miejsca na przypadki. Wszystkie elementy wyposażenia muszą współgrać ze sobą, tworząc harmonijną całość.
  • Kuchnia połączona z salonem to w rzeczywistości daw wnętrza w jednym. Dlatego już na etapie planowania ważne jest, aby idealnie dopasować do siebie meble kuchenne i meble do salonu. Nieprzemyślany wybór wyposażenia może być prawdziwą katastrofą stylizacyjną. Dobrym rozwiązaniem mogą być meble na wymiar. Salon i kuchnia urządzona przy pomocy mebli na zamówienie spełni wszystkie wymagania i idealnie zagospodaruje całą przestrzeń.
  • Nowoczesny aneks kuchenny, to również wysokiej jakości sprzęty AGD, które ułatwią codzienne funkcjonowanie w kuchni. Sprzęty powinny być ustawione zgodnie z zasadą „trójkąta roboczego”, która gwarantuje ergonomię pracy. Złe rozplanowanie może wpłynąć na komfort gotowania i przechowywania.
  • Trudno wyobrazić sobie funkcjonalną, nowoczesną kuchnię bez dobrze rozplanowanej instalacji elektrycznej i gazowej.

Masz obawy – zleć to specjaliście

Wszystkie wspomniane zasady mają w ostatecznym rozrachunku wpływ na wygląd i funkcjonalność wnętrza. Aranżacja kuchni z salonem wymaga wiele kreatywności i wyczucia stylu. Dlatego jeśli na tym etapie masz problem z podjęciem decyzji, poproś o profesjonalną pomoc. Dekorator wnętrz zwizualizuje Twoje oczekiwania, pomoże wykreować piękną i funkcjonalną przestrzeń na miarę Twojego gustu i oczekiwań.

Planowanie to jeden z najważniejszych etapów aranżacji wnętrz dlatego, warto zlecić je specjaliście!

Wyspa kuchenna w otwartej kuchni – więcej niż miejsce do pracy

Wyspa kuchenna to nie tylko dodatkowa przestrzeń robocza, ale i namiastka jadalni. Może służyć jako stół jadalniany, przy którym rodzina i przyjaciele celebrują wspólnie spędzany czas. W nowoczesnych aranżacjach kuchenna wyspa często staje się głównym punktem, wokół którego toczy się życie rodzinne.

Wyposażenie kuchni w wyspę to rozwiązanie, które pozwala na lepszą organizację pracy i jednocześnie ułatwia interakcję między gospodarzem a gośćmi. W nowoczesnych aranżacjach kuchni wyspa często wyposażona jest w zlewozmywak lub płytę grzewczą, co pozwala na przygotowywanie posiłków, nie tracąc kontaktu z gośćmi czy rodziną, ciesząc się wspólnie spędzanym czasem. Jest to element, wyposażenie, który doskonale oddziela dwie strefy – kulinarną i wypoczynkową. Niestety nie sprawdzi się w przypadku małej kuchni.

aranżacja kuchni - projekt wnętrza

Salon połączony z kuchnią – jak zachować harmonię?

Połączenie kuchni z salonem wymaga przemyślanego rozplanowania. Drzwi przesuwne czy delikatne zasłony mogą pomóc oddzielić część kuchenną od salonu, kiedy potrzebujemy więcej intymności lub chcemy ukryć nieporządek. Warto pamiętać, że aranżacja kuchni otwartej na salon sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu, dlatego zbyt duża separacja może przynieść odwrotny efekt i skutecznie rozdzielić wnętrza.

Kolorystyka i oświetlenie w otwartym salonie i kuchni

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym powinien być utrzymany w spójnej kolorystyce. Biała kuchnia to klasyk, który doskonale komponuje się z większością stylów.

Nie bójmy się eksperymentować z barwami – czasem nawet mała kuchnia otwarta na salon zyska na charakterze dzięki odważniejszej kolorystyce.

Oświetlenie ma istotne znaczenie – powinno być dostosowane do różnych stref: mocniejsze w części kuchennej, gdzie przygotowujemy posiłki, oraz bardziej stonowane i przytulne w części wypoczynkowej.

Meble, akcesoria i wyposażenie kuchni – funkcjonalność spotyka design

Wybór mebli do kuchni połączonej z salonem nie jest prostą sprawą. Muszą one być nie tylko praktyczne, ale i dobrze się prezentować. Meble w kształcie litery L lub modułowe rozwiązania mogą pomóc w optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Pamiętajmy też o zapachach – otwarta kuchnia to miejsce, gdzie aromaty gotowanych potraw mieszają się z atmosferą salonu, co może być zarówno zaletą, jak i wyzwaniem. Dobrej jakości okap to must-have.

Twoja przestrzeń, Twoje zasady

Pamiętaj, że kuchnia z salonem to Twoja przestrzeń, która powinna odzwierciedlać Twój styl życia i upodobania. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem wspólnego pichcenia, czy preferujesz wygodny salon z namiastką jadalni, ważne jest, aby przestrzeń była funkcjonalna i przytulna.

Z pomocą profesjonalisty od aranżacji, możesz stworzyć nowoczesne wnętrze, które będzie nie tylko piękne, ale i praktyczne.

Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły