W 2024 wybierz kanapy z funkcją spania

Mój dom Wnętrza Data publikacji: 19 lutego 2024
W 2024 wybierz kanapy z funkcją spania

Znalezienie odpowiednich mebli to często niemałe wyzwanie, z którym mierzymy się po przeprowadzce i w czasie remontu. W przypadku miejsca do spania problemem jest też wygoda. Jak znaleźć idealne łóżko? Szczególnie na małą przestrzeń? Polecamy rozkładane kanapy z funkcją spania. To modne rozwiązanie, które sprawdza się w niewielkich pokojach, ale nie tylko.

Sprawdź, gdzie ustawiać sofy rozkładane i co możesz dzięki nim zyskać. Wykorzystuj nowoczesne rozwiązania w swoim mieszkaniu.

Czym są kanapy z funkcją spania?

Kanapy rozkładane to meble, które mają szerokie zastosowanie. Pełnią funkcję sofy w salonie i łóżka w sypialni. Złożone zajmują niewiele miejsca, co pozwala ustawiać je w każdym pomieszczeniu. Po rozłożeniu sofa świetnie nadaje się do spędzenia na niej nocy. Nie ma w niej typowego materaca, jednak wypełnienie zapewnia stabilne podparcie podczas snu. Po rozłożeniu wersalka ma na środku wgłębienie w miejscu, w którym oparcie złożonej kanapy łączy się z siedziskiem. Może to być problematyczne, dlatego nowoczesne kanapy mają różne mechanizmy, dzięki którym pozbywamy się tego problemu. Taki mebel może mieć:

  • wysuwany front – fragmenty siedziska i oparcia są wysuwane, tworząc w ten sposób równą powierzchnię do spania;

  • składane elementy, które można złożyć w celu utworzenia łóżka. Mogą to być składane fragmenty siedziska lub oparcia;

  • rozkładane ramy – mechanizm ten polega na rozkładaniu całej ramy kanapy, co tworzy płaską i stabilną powierzchnię do spania;

  • wysuwane łóżko – w niektórych modelach kanap z funkcją spania łóżko jest schowane pod siedziskiem i może być wysuwane na zewnątrz w celu utworzenia miejsca do spania.

Każde z tych rozwiązań sprawdzi się w innej przestrzeni i będzie odpowiadało innym osobom. Tak duży wybór pozwala znaleźć wygodne miejsce do spania dla każdego. Wszystkie te mechanizmy są wytrzymałe, więc sprawdzają się nie tylko przy sporadycznym nocowaniu gości, ale też u osób, które korzystają z opcji rozkładania każdego wieczoru.

Rozkładane kanapy – zalety

Kanapa z funkcją spania jest meblem często wybieranym ze względu na możliwość wpasowania do każdego wnętrza. Dzięki niej zyskujemy dodatkowe miejsce w ciągu dnia. Jest więc świetna do małych przestrzeni i pokoju dziecka, które ma gdzie się bawić, nawet w naprawdę małym pokoiku. Z tego samego powodu wiele osób wybiera takie meble do salonu. Sprawdzą się w bloku, gdzie pokój gościnny służy też za sypialnię, ale i w dużym salonie w domu. Na co dzień zajmują niewiele miejsca, a po rozłożeniu możemy przyjmować gości na noc.

Sofy rozkładane są funkcjonalne, designerskie i łatwe w obsłudze. Bez trudu zaaranżujesz z nimi komfortową przestrzeń na każdą sytuację. Prostota tkwi nie tylko w nieskomplikowanym mechanizmie, ale i doborze elementów. Często spotykane są kanapy rozkładane z pojemnikiem na pościel. Mając ją zawsze w zasięgu, możemy przygotować sofę na noc bardzo szybko. Jest to komfortowe dla nas i osób, które niespodziewanie zostają na noc. Bezproblemowe przygotowanie łóżka sprawi, że chętniej zostaną u nas do rana.

Gdzie ustawić sofy rozkładane?

Jak już wspomnieliśmy, kanapa rozkładana to doskonałe rozwiązanie do pokoju gościnnego i sypialni. Składa się z dwóch elementów: siedzenia i oparcia, więc nadaje się dla dwóch osób (po rozłożeniu będzie duża). Jej ustawienie w małym wnętrzu będzie proste – wystarczy wybrać kanapę w takim rozmiarze, żeby pasowała do wolnej przestrzeni i ustawić ją w wolnym miejscu. Pamiętajmy przy tym, że musi się ona dać rozłożyć. To znaczy, że na środku pokoju musi w dzień pozostawać odpowiednio duża przestrzeń, aby rozłożone łóżko się mieściło.

Tego ograniczenia zwykle nie ma w przypadku mebli do pokoju gościnnego. Sofa rozkładana powinna się w nim zmieścić bez trudu. Tutaj mamy więcej możliwości aranżacyjnych. Kanapa może być centralnym punktem pomieszczenia lub stać na boku czy w rogu. W zależności od układu wnętrza ustaw ją tak, aby zwiększyć przyjemność z wypoczynku czy picia kawy, gdy przyjmujesz gości w dzień.

Do ostatniej czynności warto mieć też stolik kawowy. Korzystanie z niego z kanapy jest wygodne dzięki idealnej wysokości. Obecność tego niewielkiego zwykle dodatku sprawia, że modne kanapy prezentują się jeszcze lepiej, a pomieszczenie staje wyjątkowo przytulne.

Wybierz idealną kanapę

Sofy z funkcją spania z łatwością dopasujesz do wnętrz nie tylko pod względem rozmiaru. Meble te są przedstawicielami różnych stylów. Mogą występować w jasnych, stonowanych kolorach, jak biel, beż czy szarości, a także ciemnych odcieniach brązu, zieleni, a nawet czerni. Ponadto nowoczesne sofy mogą być gładkie lub pikowane. Sklepy meblowe mają szeroki wybór kanap rozkładanych. Na pewno znajdziesz doskonały model do swojej aranżacji.

Szukając kanapy z funkcją spania, bierz też pod uwagę wykonanie. Te meble mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Upewnij się, że nikt z domowników nie ma uczulenia i wybierzcie model, który pod każdym względem będzie odpowiadał całej rodzinie. W ten sposób zyskacie bezpieczną i wygodną przestrzeń dla siebie i gości.

Podobne artykuły