Pijesz jedno piwo dla zdrowia? Najnowsze badania pokazują, że kosztuje cie to pół roku życia!

Zdrowie Data publikacji: 17 kwietnia 2018

Pijesz jedno małe piwo dla zdrowia? Najnowsze badania pokazują, że jest wręcz przeciwnie. Takie piwo może kosztować nas nawet pół roku życia. Zastanawiacie się dlaczego?

„The Lancet” opublikował wyniki 83 badań na 600 000 ochotników, które pokazały, że każda ilość alkoholu może zaszkodzić i nie ma czegoś takiego jak „bezpieczna dawka”. The Lancet jest jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych, a przedstawione przez nich badania to duży cios dla tych, którzy pili alkohol jako lekarstwo na różne dolegliwości.

Badania przeprowadziło ponad 120 autorów badających ochotników przez lata. Z ich wyliczeń wynika, że żadna dawka alkoholu, nawet najmniejsza, nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Ryzyko najbardziej wzrasta po 40 roku życia wśród osób, które alkohol piją regularnie.

Picie pięciu piw tygodniowo wystarczy aby skrócić nasze życie o pół roku. Ci, którzy piją od 10 do 15 piw tygodniowo skracają średnio swoje życie o dwa lata. Osoby, które znacząco nadużywają alkoholu mogą umrzeć 4-5 lat wcześniej niż gdyby od niego stronili.

Płeć nie ma znacznia

Często uważa się, że mężczyźni mogą wypić więcej. Naukowcy podważyli to i udowodnili, że wyliczenia ich są uniwersalne i adekwatne do obu płci. Przykładowo normy spożycia alkoholu w USA zakładają, że mężczyźni mogą wypić dwa razy więcej alkoholu niż kobiety bez szkody na zdrowiu.

Jednocześnie monitorując prawie 600 tysięcy osób z 19 krajów doszli do wniosku, że małe dawki alkoholu nie pomogą nam chronić się przed niektórymi chorobami. Alkohol zaburz pracę układu krążenia. Już 125ml czystego alkoholu pitego w ciągu tygodnia zwiększa ryzyko powstawia poważnych chorób od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

  1. Zawał – 14%
  2. Śmiertelne nadciśnienie – 24%
  3. Niewydolność serca – 9%
  4. Śmiertelny tętniak aorty – 15%

Oczywiście istnieją badania, które potwierdzają pozytywny wpływ alkoholu na zdrowie, jak się to ma do tych nowinek? Alkohol może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, ale przyśpiesza jednocześnie wystąpienie innych schorzeń, które są groźniejsze w skutkach. Dlatego z czystego rachunku korzyści, jeśli chcemy żyć dłużej lepiej od alkoholu stronić i spożywać go jedynie okazjonalnie.

Źródło artykułu: https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/tylko-jedno-piwo-nie-szkodzi-wed%C5%82ug-najnowszych-bada%C5%84-takie-my%C5%9Blenie-kosztuje-co-najmniej-p%C3%B3%C5%82-roku-%C5%BCycia/ar-AAvQj8C?ocid=UE12DHP

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły