Pierwsza pomoc u dzieci – co warto wiedzieć?

Parenting Data publikacji: 2019-08-05

Małe dzieci bywają sprytne i samodzielne. Cieszymy się, kiedy z wieloma rzeczami radzą sobie bez pomocy dorosłych. Niestety, są również narażone na wiele niebezpiecznych sytuacji, które czyhają na każdym kroku. Rodzice właściwie już od momentu urodzenia ich pociechy działają w trybie „na posterunku”. Wszystko po to, by jak najlepiej uchronić swoje maleństwa przed kontuzją lub poważniejszym wypadkiem.

Nieważne jednak, czy łączą nas z nimi więzy rodzinne, czy jest to zupełnie nieznany nam młody człowiek, który staje w obliczu niebezpieczeństwa. Absolutnie zawsze warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy dziecku (dowiedz się więcej o kursach pierwszej pomocy pediatrycznej na stronie: centrumratownictwa.com/kursy/pediatryczne-kursy-pierwszej-pomocy). 

Dorośli boją się, że mogą skrzywdzić malucha lub, co gorsze, pogłębić jego zły stan nieodpowiednimi ruchami. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzi pierwsza pomoc dzieci do lat 3. Wystarczy jednak zaznajomić się z krótkim poradnikiem, dzięki któremu pierwsza pomoc u dzieci nie będzie kryła już więcej tajemnic.

Jak reanimować dziecko?

Połóż dziecko na płaskiej powierzchni i, trzymając dłoń na czole dziecka, odegnij jego głowę i unieś brodę – to udrożni jego drogi oddechowe i umożliwi dopływ powietrza do płuc. Nabierz powietrze, obejmij swoimi ustami nos i usta dziecka. Wdmuchaj powietrze do ust dziecka. Powinieneś zauważyć wyraźne uniesienie klatki piersiowej dziecka. Powtórz 5 razy, każdy cykl powinien trwać mniej więcej półtorej sekundy.

Jeśli mimo wszystko po wykonaniu 5 cykli oddechowych dziecko nie przejawia żadnych zmian i nie oddycha, przystąp do 30 uciśnięć klatki piersiowej. Zachowaj częstotliwość 100-120 uciśnięć na minutę. U niemowląt użyj 2 wyprostowanych palców (wskazujący i środkowy), naciskając dolną część mostka na głębokość około 4 cm. W przypadku większych dzieci do uciskania idealny będzie nadgarstek. Zachowaj głębokość ucisku na około 5 cm.

Po 30 uciśnięciach sprawdź, czy w jamie ustnej dziecka widać ciało obce – źródło zakrztuszenia. Jeśli nie widzisz nic podejrzanego, wykonaj 2 oddechy ratownicze i ponownie 30 uciśnięć. Jeśli w drogach oddechowych nie ma już ciała obcego lub dziecko zaczęło się ruszać, płakać lub kaszleć, nadszedł czas, by ocenić prawidłowość jego oddychania. Nachyl się nad ustami dziecka i sprawdź, czy czujesz na policzku ruchy powietrza, słyszysz szmery oddechowe i widzisz ruchy klatki piersiowej. Jeśli dziecko nadal nie jest przytomne, ale oddycha, ułóż je na boku i poczekaj na przyjazd pogotowia. Jeśli dziecko nie oddycha, nie przestawaj wykonywać czynności ratowniczych, aż przyjedzie karetka z lekarzem i ratownikami.

Jak wykonać resuscytację u niemowlaka?

Najpierw sprawdź jego przytomność, łaskocząc po nóżce lub głaszcząc po policzku. Jeśli nie reaguje, zawołaj o pomoc. Następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy niemowlę oddycha. By to zrobić, ułóż je na plecach, podłóż pod plecki swoją dłoń lub jednym palcem unieś bródkę do pozycji neutralnej, czyli tak, by nie stykała się z klatką piersiową, następnie przyłóż swój policzek do ust i nosa niemowlęcia, obserwując ruchy klatki piersiowej. Oddech kontroluj przez 10 sekund. 

Jeżeli nie wyczuwasz oddechu na policzku, wykonaj 5 wdechów wstępnych – wsuń jedną rękę pod plecki na wysokości łopatek lub unieś lekko jego bródkę, obejmij ustami usta i nos niemowlęcia i wykonaj 5 wdechów. Ilość powietrza nie może być zbyt duża. Musi wystarczyć na to, by unieść klatkę piersiową malucha. Sprawdź, czy dziecko oddycha. Jeśli nie, wezwij pogotowie.

Połóż dziecko na równej powierzchni, odsłoń klatkę piersiową niemowlęcia. Dwoma palcami (środkowy i wskazujący) wykonaj 15 ucisków klatki piersiowej – w dolnej części mostka, powyżej połączenia łuków żebrowych. Następnie wykonaj 2 wdechy. Po tym wykonaj kolejnych 15 ucisków i 2 wdechy. Czynności te wykonuj aż do przyjazdu karetki lub do momentu, kiedy dziecko zacznie samo oddychać.

Podobne artykuły