5 godzin płatnej przerwy niewliczanej w urlop dla rodziców – zmiany w Kodeksie Pracy

Parenting Data publikacji: 08 listopada 2022

Unijna dyrektywa work-life-balance wymusza na Polsce nowelizację Kodeksu Pracy. Ma ona za zadanie wprowadzić równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym. Rodzice dzięki temu zyskają dodatkową możliwość uzyskania czasu, który mogą poświęcić dziecku. Zmiany planowane są już przez rząd.

Na czym polega 5 godzin przerwy?

Zgodnie z dyrektywą UE, wprowadzona będzie 5-godzinna przerwa w dniu roboczym, którą rodzic może przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem do 8 roku życia. Przerwa ta nie będzie wliczana w urlop i będzie płatna. Pracodawca będzie musiał wypłacić pracownikowi za wolne godziny w ciągu dnia połowę wynagrodzenia zasadniczego, ale bez dodatków.

Rodzic musi jednak o taką przerwę zawnioskować. Wówczas pracodawca będzie miał 7 dni, aby się ustosunkować do wniosku i go przyjąć lub odrzucić. Jeśli jednak zamierza go odrzucić, musi to odpowiednio uargumentować.

Warto jednak mieć na uwadze to, że przerwa w ciągu pracy umożliwia rozdzielenie czasu pracy w ciągu dnia, a nie daje całkowitego wolnego. Dlatego możemy na przykład przyjść do pracy na 3 godziny rano, aby następnie zrobić 5 godzin przerwy na opiekę nad dzieckiem i jeśli nas czas pracy tego wymaga, wrócić po tym czasie ponownie do pracy.

Co więcej, wniosek o tę przerwę złożyć będzie trzeba na 21 dni przed planowanym jej wykorzystaniem. Przywilej ten natomiast ma obowiązywać, aż przez 8 lat od momentu urodzenia dziecka. To jest bowiem górną granicą wiekową dziecka, przy której można skorzystać z tych dodatkowych 5 godzin.

  • mjakmama24.pl
  • bankier.pl

Podobne artykuły