Umiejętność precyzyjnego określenia zainteresowań posiadają dzieci w wieku przedszkolnym, jednak już u dwulatków można zauważyć preferencję odnośnie niektórych zabaw. Rodzice, bacznie obserwując swoje pociechy, mogą dobierać dla nich odpowiednie zabawki. Te, z jednej strony pomogą im zdobywać nowe umiejętności, z drugiej strony zachęcą do różnego rodzaju aktywności.
Pasje, hobby i zainteresowania nie są wyłącznie domeną osób dorosłych. Nawet u małych dzieci możemy zauważyć pierwsze preferencje odnośnie konkretnych zabaw, postaci czy aktywności. Dzieci czerpią przede wszystkim z tego, co otacza je na co dzień. Bacznie obserwują nie tylko swoich rodziców, lecz również cały świat – to, co dla nas wydaje się oczywiste, dla dziecka jest czymś zupełnie nowym. Na rozwój zainteresowań wpływ mają również bajki, które ogląda dziecko.
Zabawki Świnka Peppa najchętniej wybierane są przez fanów małej świnki, choć swoją prostotą zachwyca ona także te dzieci, które dotychczas nie śledziły jej przygód. Zainteresowania zmieniają się wraz z upływem lat, jednak pozwalają wypracować pewne zachowania lub nabyć cechy, które przydają się w dorosłym życiu. Dobrym przykładem są dzieci, które lubią opiekować się lalkami lub misiami – w późniejszych latach wykazują one większą empatię i zrozumienie wobec innych.
Zainteresowania dziecka rozwija się przede wszystkim poprzez aktywną zabawę. Nie każda musi oscylować wokół dziecięcych pasji, jednak nie ulega wątpliwości, że to właśnie tego rodzaju zabawy preferują maluchy. Warto wybrać pomoce, takie jak zabawki Bing, książeczki czy puzzle, z których dziecko może korzystać zarówno z pomocą rodzica, jak i samodzielnie. Dzięki temu może pracować z nimi nawet w późniejszym wieku. Bohaterowie ulubionych bajek pomagają dziecku nabyć nowe umiejętności, nawet te, z którymi dotychczas pociecha miała problem. Niemniej jednak większość rodziców skupia się przede wszystkim na rozwijaniu tych zainteresowań, które mogą okazać się pomocne w życiu dorosłym. Pamiętajmy jednak o tym, aby dać dziecku nieco więcej swobody – samo posiadanie i rozwijanie hobby też jest bardzo istotne dla jego rozwoju. Uczy pewnej systematyczności, pozwala poznać nowe pojęcia, a także oderwać się od rzeczywistości.
Dzieci wraz z wiekiem mogą pielęgnować i rozwijać kolejne zainteresowania. Jak je rozpoznać? Najczęściej maluchy same informują rodziców o tym, że chciałyby bawić się w inny sposób albo obejrzeć bajkę, której dotychczas nie miały okazji oglądać. Czasami nowe zainteresowania pojawiają się wraz z rozpoczęciem kolejnego etapu w życiu. Jeśli w przedszkolu maluch spotka zabawki Spider-man, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie chciał mieć podobne w domu.
Pamiętajmy, aby nie ograniczać dziecka wyłącznie do jednej pasji – są maluchy, które lubią śpiewać, chętnie tańczą, a także pięknie malują farbami. Skupmy się przede wszystkim na tym, aby dostarczać im pomysłów na różnego rodzaju rozwijające zabawy, które ćwiczą inne umiejętności. Różnorodność jest bardzo ważna dla dziecka w niemal każdym wieku – począwszy od malucha, na dziecku w wieku szkolnym kończąc. Dotyczy to zwłaszcza aktywności, które pozwalają im nabyć nowe umiejętności i lepiej poznać świat.