Twoje paznokcie wyglądają jak jedne z tych na zdjęciu? Zobacz co to oznacza.

Zdrowie Data publikacji: 12 kwietnia 2018

Niektóre z problemów zdrowotnych mogą objawiać się poprzez nasze paznokcie. Jeśli Wasze paznokcie wyglądają tak jak, któreś z powyższego zdjęcia to może to być związane z problemami ze zdrowiem.

Żółte paznokcie

Paznokcie palacza mogą być żółte z powodu nikotyny. Jeśli jednak nie palisz to żółte paznokcie mogą wskazywać na problemy z układem oddechowym. Może to być również oznaka cukrzycy. Dlatego nie lekceważ tego i skonsultuj się z lekarzem.

Żółte paznokcie mogą również być efektem zgrubieniami płytki paznokci. To oznacza, że rosną wolniej niż wcześniej. Im wolniej rosną tym są grubsze. Może to być spowodowane wiekiem, ale również chorobami. To właśnie należy ustalić.

Kolejną dolegliwością może być grzybica. Jest to powszechny problem i stanowi aż 50% chorób paznokci. Przez grzyby płytka paznokcia staje się grubsza, a przez to żółtawa.

Łamliwe paznokcie

Łamliwe, kruche paznokcie to może być efekt naszej diety, która jest uboga w wapń, krzem oraz witaminy i kwasy tłuszczowe. Dlatego w takim przypadku należy zacząć od zmiany naszej diety w produkty, które uzupełnią braki.

Warto więc jeść produkty bogate w wapno i krzem, które są dwoma podstawowymi pierwiastkami, które są potrzebne zdrowym paznokciom. Nie zapominajmy o witaminach A,C,D,E oraz witaminach z grupy B. Zdrowe kwasy tłuszczowe, których źródłem są np. ryby również są wskazane.

Białe plamki na paznokciach

Zawsze gdy ktoś zobaczy biała plamkę na czyimś paznokciu,mówi, że brakuje ci witamin czy pewnych pierwiastków jak żelazo czy wapń. Tutaj eksperci mają różne opinie, spotkamy się więc ze zdaniem, że jest to duża nadinterpretacja, a inni powiedzą, że faktycznie wynikają z braków witamin, a głównie składników takich jak żelazo i wapń. Komu więc ufać?

Najlepiej jest zaufać wynikom badań i sprawdzić hemoglobinę. To da nam istotną wskazówkę czy czegoś brakuje naszemu organizmowi. Jeśli nie problemu należy szukać gdzieś indziej. Warto wspomnieć, że często te białe plamki są po prostu wynikiem urazów fizycznych czy „zbyt mocnego” manicure.

Pionowa kreska na paznokciach

Najlepiej skonsultować to z lekarzem, dlaczego? Z jednej strony to może być skutek pękania naczyń włosowatych macierzy paznokcia i jest to zwykła krew w bardzo małej ilości. Wtedy wraz ze wzrostem paznokcia taka kreska zniknie. Jednak to wcale nie musi być to, a potwierdzenie może nam dać jedynie dermatolog po badaniu.

Może ona być również oznaką czerniaka podpaznokciowego. Dlatego nie mając pewności czy jest to wynik jakiegoś urazu, warto skonsultować się z lekarzem.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły