5 produktów, które warto jeść na Boże Narodzenie bo przyśpieszają metabolizm

Zdrowie Data publikacji: 18 kwietnia 2019 / Aktualizacja: 2022-12-10

Jak nie przytyć podczas Bożego Narodzenia

Święta to zazwyczaj bogactwo przysmaków, którym trudno się oprzeć. Powoduje to oczywiście efekty uboczne w postaci nadprogramowych kilogramów. Dlatego chcielibyśmy Wam dzisiaj podpowiedzieć co zrobić podczas świąt, aby nie przytyć podczas świąt Bożego Narodzenia. Zastosujcie się do tych rad, a na pewno będzie lepiej niż rok temu :)

Produkty, które przyśpieszają przemianę materii

Dlaczego tyjemy podczas świąt? Dlatego, że spożywamy więcej kalorii niż zwykle, do tego siedzimy przy stole i nie mamy jak ich spalić. To co możemy zrobić to wprowadzić do świątecznego menu produkty, które naturalnie przyśpieszają metabolizm i dzięki temu pomagają złagodzić skutki świątecznego obżarstwa.

Ostre papryczki

Ostre papryczki zawierają kapsaicynę – to ona właśnie odpowiada za ich smak. Jest to naturalny środek, który przyśpiesza metabolizm i dzięki temu pozwala spalić więcej kalorii. Ostrych papryczek czy przypraw z nich zrobionych możesz dodać do niektórych ze świątecznych dań lub po prostu pokroić ją w kawałki tak by każdy kto ma ochotę mógł ją dodać do swojej porcji, która znajduje się już na talerzu.

Zielona herbata

Jako napój do picia podczas świąt polecam zieloną herbatę. Lepiej jest pić ją niż gazowane napoje pełne cukru, tym bardziej, że sama w sobie przyśpiesza przemianę materii i wspomaga trawienie.

Cynamon

Cynamon jest przyprawą, która zwiększa temperaturę organizmu. Większa temperatura też musi skądś się wziąć, a bierze się ona ze spalenia tkanki tłuszczowej, którą organizm przeznacza na wytworzenie ciepła. Dlatego spożywanie cynamonu przyśpiesza spalanie tłuszczu. Możemy zastosować go jako przyprawę, do niektórych świątecznych dań np. ciast, kawy czy innych deserów, które zamierzamy podać.

Pij wodę

Woda jest niezwykle ważna dla naszego organizmu – głównie z niej przecież składa się nasze ciało. Jest też ważna jeśli chodzi o przemianę materii, oczyszczanie organizmu z toksyn i lepsze trawienie. Dlatego staraj się by cały czas obok Twojego talerza stała szklanka z wodą. Staraj się wypić jej nawet 2 litry dziennie. Nie tylko pozytywnie wpłynie to na poprawienie trawienia spożywanego podczas świąt jedzenia, ale też znacząco ograniczy jego ilość. Gdy Twój żołądek będzie wypełniony wodą nie poczujesz tak dużej ochoty i głodu do podjadania smakołyków ze stołu.

Co jeszcze mogę zrobić aby nie przytyć podczas świąt?

 1. Staraj się więcej ruszać – wyciągnij rodzinę na świąteczny spacer
 2. Zamień tłuste rzeczy ich lżejszymi odpowiednikami np. majonez w sałatkach fit majonezem
 3. Jedz mniejsze porcje, staraj się nie napychać zwłaszcza gdy chcesz wszystkiego spróbować
 4. Jedz rzadziej, staraj się nie spędzić całego czasu przy stole
 5. Ogranicz spożywanie tłustych rzeczy podczas picia alkoholu, popijaj go za to duża ilością wody
 6. Przygotuj mniejsze talerze, to naprawdę działa na zmniejszenie porcji, które zjadamy
 7. Zadbaj o to by na stole pojawiły się zdrowe napoje jak herbata, woda, woda smakowa np. z cytryną
 8. Jedz powoli, wtedy zanim zdążysz się zapchać Twój mózg otrzyma sygnał, że jesteś już najedzona
 9. Unikaj pieczywa jeśli możesz
 10. Naucz się odmawiać nawet gdy rodzina namawia Cię do spróbowania jeszcze jednego dania, zawsze możesz zrobić to później
 11. Nie zostawiaj słodkości na ostatni posiłek przed snem, lepiej zjeść je rano jeszcze przed spacerem

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły