Patelnia żeliwna – dlaczego warto ją wybrać?

Kuchnia Data publikacji: 04 marca 2020

Patelnia żeliwna kojarzy nam się z tradycją. Posiłki na nich przygotowywały przecież nasze babcie, a jak wiadomo nic nie smakuje lepiej niż u babci. Czy przyczyną tego stanu rzeczy jest jedynie sentyment, czy może tajemnica kryje się również w naczyniach, z których korzystały?

Patelnie żeliwne są wytrzymałe

Patelnie żeliwne wracają do mody. Przez lata królowania teflonu w naszej kuchni coraz częściej zaczęto zwracać uwagę na jego szkodliwość. Powoduje to konieczność wymiany patelni, gdy tylko warstwa teflonu zostanie naruszona. Stąd oszczędność wynikająca z jej zakupu jest jedynie pozorna. Tutaj właśnie pojawia się alternatywa w postaci patelni żeliwnych, które, gdy o nie zadbamy posłużą nam długimi latami.

Patelnie żeliwne charakteryzują się swoją trwałością. Tak naprawdę naczynia, które kupowały nasze babcie przekazywać można było sobie pokoleniami. Wystarczy odpowiednio o nie dbać. Patelnia wykonana z żeliwa nie rdzewieje, nie jest też wrażliwa na wysoką temperaturę. Jest wykonana ze stopu żelaza, który jest bardzo odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że patelnie te nie rysują się. Dlatego przygotowywać posiłki możemy na nich z wykorzystaniem zwykłych metalowych kuchennych akcesoriów.

Jedzenie przygotowane na patelni żeliwnej jest smaczniejsze

Patelnię żeliwną miała również moja babcia. Potem latami twierdziłam, że jedzenie nie jest tak dobre jak u niej właśnie przez patelnię. Na zwykłej patelni nie przypieczemy tak ładnie mięsa. Jest to związane z tym, że patelnia ta nagrzewa się dłużej niż teflonowa, ale również dłużej oddaje ciepło. Dokładnie tak samo jak grzejniki żeliwne, które chwalone są przez wiele osób wstrzymujących się z wymianą, właśnie przez tę zaletę – długie oddawanie ciepła.

To sprawia, że potrawy przygotowane na takiej patelni smakują wyjątkowo. Na zwykłej patelni dużo łatwiej jest je spalić, a w środku będą niegotowe. Patelnia żeliwna opieka je dokładniej i równomiernie, a przy tym dłużej. Dzięki temu w środku mięso jest gotowe, a na zewnątrz posiada apetyczną skórkę.

Dbanie o patelnię żeliwną

Pamiętam dokładnie jak mój dziadek czyścił patelnię babci, a później nacierał ją olejem aby ją zakonserwować. Patelni tej nie powinniśmy wkładać do zmywarki, a myć szybko pod strumieniem bieżącej wody. Oczywiście jeśli kupimy patelnię żeliwną z powłoką ceramiczną to rozwiążemy ten problem, ale jednocześnie powłoka ta sprawi, że trwałość patelni będzie trochę mniejsza.

Co ważniejsze, patelnia żeliwna nawet gdy się coś na niej przypali jest łatwiejsza do czyszczenia. Nie musimy bowiem martwić się o połówkę teflonową, po której naruszeniu patelnia nadaje się jedynie do wyrzucenia.

Podobne artykuły