Ozonowanie pomieszczeń jest zabiegiem, które ma pomóc w celu pozbycia się wielu uciążliwych sytuacji dotyczących bakterii, grzybów, przetrwalników i innych. Dzięki ozonowaniu dokonujemy dezynfekcji pomieszczenia i ewentualnie, które się w nich znajdują.
Z racji wysokiej skuteczności ozonowania, warto poświęcić kilka chwil na lepsze zapoznanie się z daną czynnością. Być może kiedyś, zastosujesz je u siebie w domu! Czytając poradnik, dowiesz się wielu zagadnień na temat ozonowania. Przeczytaj!
Zanim przejdziemy do objaśnienia, czym konkretnie jest ozonowanie pomieszczeń, zatrzymać się należy przy kwestii tlenu. Otóż dzięki niemu, wiele organizmów może żyć. Ponadto powietrze wchodzi w skład wielu związków organicznych (białka, węglowodany i inne). Organizmy, o których mowa, są zbudowane właśnie z wymienionych związków organicznych. Cząsteczka tlenu zaś składa się z dwóch atomów (O2) i jest stabilna.
Tak naprawdę ozon również jest cząsteczką tlenu, lecz złożoną z trzech atomów (O3). Trzeci atom ma dużą zdolność do odłączania się i wchodzenia w reakcje chemiczne z innymi związkami. Tak więc wolny atom potrafi rozbijać jedne substancje i kolejno tworzyć inne.
Ozon natomiast jest bardzo reaktywny, a co za tym idzie skuteczny przy dezynfekcjach, neutralizacji zapachów i innych czynnościach podobnego typu. Używać go należy jednak z zachowaniem wszelkiej ostrożności, gdyż działa niekorzystnie na zdrowie.
Dany proces najczęściej wykorzystuje się w celu zlikwidowania pleśni, czy grzybów. Otóż ozon niszczy wszelkie drobnoustroje. Ponadto jest w stanie dotrzeć do nawet najbardziej niedostępnych miejsc — podobnie jak powietrze. Bez trudu wypełni szczeliny, rury, czy przewody wentylacyjne, a także np. wnętrza mebli. Co za tym idzie, wszelkie bakterie, grzyby, wirusy i inne nie mają większych szans pozostać żywymi po przeprowadzeniu ozonowania — pod warunkiem że proces został przeprowadzony prawidłowo.
Ozonowanie pomieszczeń jest też chętnie wykorzystywane w celach pozbycia się przykrych zapachów. Ozon potrafi rozbijać cząsteczki substancji, które są odpowiedzialne za nieprzyjemne wonie. Nierzadko zatem dany proces przeprowadza się w starych kamienicach, w miejscach zapuszczonych pod kątem higieny, czy takich, gdzie czuć zapach spalenizny itp. Czasami zabieg stosuje się także w miejscach świeżo wyremontowanych, po to, aby pozbyć się zapachu farby, kleju itp.
Kiedy w mieszkaniu przebywają alergicy i okazuje się, że dane dolegliwości są spowodowane przez roztocza, również można przeprowadzić ozonowanie w celu ich likwidacji. Ozonowanie poradzi sobie też z mrówkami, czy ogólnym robactwem, jakie może znajdować się w domu — wymagane jest to tego odpowiednie stężenie ozonu.
Nie trzeba chyba nikomu przedstawiać skutków wdychania nieświeżego powietrza, czy takiego, które jest przesiąknięte wonią pleśni z np. zawilgoconych pomieszczeń. Skutki, które odbiją się na zdrowiu, mogą być opłakane. Otóż pleśnie i inne tego typu wytwarzają bardzo groźne toksyny, które mogą skutkować astmą, chorobami alergicznymi, czy nawet powstaniem nowotworu.
Na wstępie zaznaczmy, że ozon należy do bardzo mocnych utleniaczy i radzi sobie nie tylko z wrogimi substancjami, ale też z neutralnymi, czy pożytecznymi. Wytłumaczyć można to w taki sposób, że np. przedmioty, które będą poddane ozonowaniu, ulegną procesowi utleniania. Dany proces najlepiej zastąpić słowem starzenia się.
Co za tym idzie, wszelkie przedmioty, które mogą być narażone na ozonowanie, należy odpowiednio zabezpieczyć (wymagane jest ich maskowanie w prosty sposób folią, bądź poprzez wyniesienie ich z mieszkania). Kiedy chcemy, aby proces był skuteczny, stężenie ozonu musi być odpowiednio wysokie. Należy jednak pamiętać, że ozon jest szkodliwy dla wszystkich żywych organizmów! Zaznajomić zatem warto się z podziałem stężenia, które jest bezpieczne dla ludzi. Pomimo wszystko, jeżeli procedura zostanie przeprowadzona zgodnie ze sztuką, jest ona całkowicie bezpieczna.
Bezwzględnie trzeba także wiedzieć o tym, że ozonu nie można używać w środowisku palnych gazów, czy w jakichkolwiek pomieszczeniach, gdzie znajdują się przedmioty i narzędzia mogący wytwarzać płomień lub iskrę.
Bezpieczny poziom stężenia dla ludzi wynosi 0,1 ppm. Jeżeli chodzi o skuteczne ozonowanie pomieszczenia, stężenia musi wynosić w granicach 2-5 ppm. Objawy zatruć u ludzi objawiają się już przy poziomie zaledwie 0,8 ppm. Zatem przebywanie w ozonowanym pomieszczeniu bez odpowiedniego kombinezonu jest skrajnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dotyczy to oczywiście także zwierząt i roślin. Zabranie zwierząt z mieszkania, czy wyniesienie roślin są czynnościami obowiązkowymi.
Ozon ma silne objawy utleniające, zatem może wywierać także inne objawy, jak np. nasilone działanie drażniące na spojówki, czy błonę śluzową dróg oddechowych.
Proces składa się z kilku etapów. Jeżeli chcemy, aby czynności odznaczały się skutecznością ozonowania, nie można pominąć żadnego punktu.
Proces ozonowania nie jest długi, aczkolwiek generator zwykle musi pracować przez kilka godzin. Czas jest zależny m.in. od wielkości pomieszczenia. Kiedy generator zostanie wyłączony, pozostały ozon zamieni się w tlen, a jego stężenie samoistnie zmaleje. Zazwyczaj około 30 minut po wyłączeniu generatora, pracownik firmy ozonującej może wejść do pomieszczenia (w odpowiednim kombinezonie) i wywietrzyć je. Po zakończonych pracach zawsze sprawdza się pozostałe stężenie za pomocą specjalnego miernika. Pomimo iż będzie już bezpiecznie, w danym pomieszczeniu jeszcze przez kilka dni będzie czuć charakterystyczny zapach.
Czy ozonowanie jest skuteczne? Okazuje się, że tak. Jest ono niezastąpione w celach, jak wymienione w poradniku. Szacuje się nawet, że w 99% przypadków, dezynfekcja zwalcza wszelkie drobnoustroje, czy nieprzyjemne zapachy.
Należy jednak mieć na uwadze, że dany proces działa doraźnie, a więc likwiduje zaistniałe problemy, lecz nie chroni przed powstaniem, kolejnych w przyszłości.
Chociaż istnieje możliwość samodzielnego przeprowadzenia ozonowania, zdecydowanie bardziej poleca się skorzystać z usług firm specjalizujących się w danym fachu. Takie działają w wielu miastach, zatem ozonowanie Warszawa, Kraków, czy Poznań, jak i w wielu innych nawet małych miastach/miejscowościach — nie będzie stanowić problemu.
Zabieg ozonowania przeprowadzony przez profesjonalną firmę z pewnością będzie wykonany w sposób zgodny ze sztuką, a co najważniejsze skuteczny i z zachowaniem wszelkiej ostrożności na działanie ozonu wobec osób trzecich, czy rzeczy znajdujących się w pomieszczeniach.
Ozonowanie to świetny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, grzybów, pleśni i innych problemów. Często jest to niezastąpiona metoda! Należy jednak pamiętać, że ozon jest gazem trującym, zatem trzeba obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Do wykonania ozonowania najlepiej wybrać firmę zajmującą się tym profesjonalnie!