Orbifolia – jak o nią dbać i jakich warunków potrzebuje

Mój dom Data publikacji: 13 października 2020
Orbifolia

Orbifolia to roślina, która z pewnością będzie niesamowitą dekoracją Twojego wnętrza. Calathea orbifolia jest rośliną, która posiada niesamowite rozłożyste liście.

Calathea orbifolia – liście

Orbifolia lubi wilgoć

Roślina ta potrzebuje dość dobrej wilgotności powietrza, dlatego w suchych mieszkaniach może mieć problemy, a jej liście będą przysychały. Sprawdzi się wtedy nawilżacz powietrza, regularne podlewanie rośliny i spryskiwanie jej liści wodą.

Nie oznacza to jednak, że lubi pływać w wodzie. Przelewanie jej również może zaszkodzić. Dlatego warto zadbać o drenaż w doniczce, aby nadmiar wody mógł spokojnie spłynąć na podstawkę. Jako drenaż możemy wykorzystać kamienie lub keramzyt, który można kupić bez problemu w większości marketów budowlanych na dziale ogrodniczym.

Warto również od czasu do czasu przetrzeć jej liście. Najlepiej robić to wygazowanym piwem.

Co prawda roślina ta ma opinię kapryśnej, ale wiele jej posiadaczy chwali ją sobie za to, że nie musi wiele przy niej robić. Dużo zależy też od tego czy nie kupimy tej rośliny już chorej, a potem nie znajdziemy przyczyny problemu.

Po przyprowadzeniu jej do domu musi się również zaadoptować. Warto zmienić jej ziemię, zrobić drenaż w donicy i postawić ją oraz dać jej trochę spokoju, pamiętając jednocześnie o podlewaniu jej. Uważaj jednak byłej nie przelać, bo może to później niekorzystnie odbić się na roślinie, a skutki tego będziemy obserwować jeszcze przez kilka tygodni.

Orbifolia – gdzie ją postawić?

Jeśli znajdziemy jej już odpowiednie miejsce, starajmy się już nie przekładać rośliny w jedno miejsce i nie zmieniać jej go, aby roślina już pozostała w zaadoptowanych warunkach.

Gdy będziemy szukać dla niej miejsca starajmy się znaleźć takie, które będzie chronione przed ostrym naturalnym słońcem. Najlepiej będzie się czuła w pewnej odległości od wschodniego okna.

Nie potrzebuje ona również temperatury tropikalnej. W domowych pokojowych warunkach będzie czuła się dobrze, w sam raz na nasze warunki, gdzie zwykle temperatura w nocy w domu nie spada poniżej 19 stopni Celsjusza, a w dzień nie przekracza 25 stopni.

Z racji tego, że jest to roślina, która lubi wilgotne powietrze, to dobrze sprawdzi się ona również do takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia, o ile są tam okna, dzięki którym zyska dostęp do światła.

Podobne artykuły