Co zrobić, aby gwiazda betlejemska ponownie zakwitła

Mój dom Data publikacji: 06 grudnia 2020 / Aktualizacja: 2023-12-17

Wilczomlecz nadobny, zwany też gwiazdą betlejemską, to kwiat, który nierozłącznie kojarzy nam się z Bożym Narodzeniem. To piękna roślina o charakterystycznych czerwonych kwiatach, które wyglądem przypominają gwiazdy umieszczane przez nas na szczycie choinki.

Gwiazda betlejemska – jak o nią dbać?

Ważne jest miejsce, w którym ustawimy roślinę. Nie lubi ona bowiem niskich temperatur ani przeciągów. Dlatego również podczas transportu rośliny do domu warto o nią zadbać, aby nie przemarzła.

Nie powinna również stać w ostrym słońcu, dlatego parapet również nie będzie zbyt dobrym miejscem. Dobrze będzie czułą się w temperaturze pokojowej w średnio nasłonecznionym miejscu.

Gwiazdy betlejemskiej nie należy również przelewać. Zdecydowanie lepiej jest po prostu ją trochę przesuszyć niż przelać. Dlatego podlewamy ją, dopiero gdy ziemia staje się sucha.

Mimo tego, że będziemy o nią dbać, to w ciągu dwóch tygodni kwiaty wilczomleczu nadobnego stracą swój kolor, a liście zaczną opadać. Jeśli jednak nie poddamy się i jej nie wyrzucimy, wtedy możemy liczyć na to, że ponownie nam zakwitnie.

Co zrobić, by gwiazda betlejemska znów zakwitła?

Gdy gwiazda betlejemska już przekwitnie, przenieś ją w chłodniejsze miejsce i pozostaw bez podlewania. Daj jej czasu bądź cierpliwa. Przytnij stare pędy i poczekaj, aż zacznie wypuszczać nowe. Wtedy rozpocznij podlewanie, a gwiazda betlejemska znów zakwitnie.

Uważaj – to roślina trująca!

Gdy ją odstawisz do ponownego zakwitnięcia, a nawet gdy będzie zdobić Twój salon, niech stoi z daleka od dzieci. W łodygach znajduje się biały sok, który jest trujący. Może powodować podrażnienie skóry, dlatego, gdy ją podcinas,z zakładaj rękawiczki.

Po spożyciu dużej ilości mleczka gwiazdy betlejemskiej przez dziecko należy wymusić u niego wymioty, dobrze przepłukać jamę ustną i najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Podobne artykuły