O czym pamiętać zarówno przy budowie domu, jak i zakupie mieszkania?

Mój dom Data publikacji: 03 maja 2024
Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku - co trzeba wiedzieć

Posiadanie swoich własnych czterech kątów to marzenie większości osób. Należy jednak zastanowić się nad tym, czy za budowę domu zabrać się samodzielnie, czy może lepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego mieszkania. W tym artykule rozważymy różne za i przeciw obu tych rozwiązań.

Przemyślana lokalizacja

Zacznijmy od kwestii lokalizacji, ponieważ ma ona niebagatelne znaczenie. Własne lokum kupuje się na lata, a czasami nawet na całe życie. Dlatego tak ważne jest to, aby było umieszczone ono w miejscu, z którego będziesz zadowolony. Warto wziąć pod uwagę rzeczy, takie jak:

  • odległość od Twojej pracy;
  • dostępność sklepów i usług w pobliżu;
  • dostępność żłobków, przedszkoli, szkół czy szpitali;
  • sąsiedztwo;
  • poziom hałasu.

Sprawdź również takie rzeczy, jak świadectwo energetyczne mieszkania w bloku – co trzeba wiedzieć? Dobrze mieć świadomość tego, w jakich sytuacjach będzie Ci potrzebny stosowny certyfikat.

Odpowiedni metraż i rzeczy z nim związane

Przy wyborze miejsca zamieszkania warto zastanowić się nad tym, ile metrażu potrzebuje się nie tylko w danym momencie, ale również, ile może być potrzebne też w przyszłości. Przykładowo, jeśli planujesz posiadanie potomstwa, to małe mieszkanie w bloku może okazać się wówczas zbyt ciasne. Z drugiej strony zawsze pozostaje możliwość przeprowadzenia się do większego lokum.

Jeśli rozważasz wybudowanie domu, to sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego. W urzędzie możesz dowiedzieć się, jakie plany ma miasto na Twoją okolicę. Czasami mogą być to dobre wiadomości, na przykład remont ulic czy zezwolenie na budowę hipermarketu. Jeśli jednak planujesz budować się w okolicy przemysłowej, to może okazać się, że w pobliżu Twojego domu za kilka lat powstanie duża fabryka, która może generować hałas, zwiększony ruch na drodze czy nieprzyjemny zapach.

Rodzaj ogrzewania

Już na samym początku warto zastanowić się nad rodzajem ogrzewania. W przypadku budowy swojego domu możesz wszystko samodzielnie zaplanować. Ma to wpływ nie tylko na koszty, ale również konieczność Twojej ingerencji w ogrzanie domu. Kupując gotowe mieszkanie, nie będziesz mieć na to wpływu, natomiast i tak warto zastanowić się, czy jego dany rodzaj Ci pasuje. Przykładowo, nie każdy ma ochotę na kupowanie peletu i pilnowanie jego zużycia.

Jeśli zamierzasz się budować, to dodatkowo przyjrzyj się systemom dodatkowym. Na przykład możliwości odzysku ciepła z wentylacji czy zastosowaniu paneli fotowoltaicznych. Być może grunt na Twojej działce pozwoli na użycie pomp ciepła. Warto sprawdzić każdą taką możliwość i ocenić, czy chce się ją zastosować.

Wielkość pomieszczeń

Istotny jest nie tylko metraż, ale również wielkość pomieszczeń. Uważnie przyjrzyj się planowi domu bądź mieszkania i oceń, czy tak rozmieszczone pokoje i ich wielkość spełnią Twoje wymagania. Zwróć uwagę również na skosy. Czasami mogą one sprawić, że nie będziesz w stanie wstawić szafki bądź regału w taki sposób, w jaki to sobie zaplanowałeś.

Ubezpieczenie

Zawczasu pomyśl również o ubezpieczeniu swojego lokum. W tym serwisie znajdziesz wiele przydatnych informacji. Polisa może Ci się przydać w następujących sytuacjach:

  • Ochrona przed stratami finansowymi – ubezpieczenie może pomóc Ci w pokryciu kosztów napraw spowodowanych przez różne sytuacje losowe. Jest to zabezpieczenie na wypadek pożaru, zalania, wichury czy innych zdarzeń.
  • Pokrycie kosztów napraw instalacji – polisa może pokryć koszty związane z naprawą instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy grzewczej.
  • Ochrona przed kradzieżą – jeśli Twoje mieszkanie zostanie okradzione, ubezpieczyciel pokryje straty bądź zapewni Ci nowe mienie, które zostało skradzione.
  • Ochrona przed odpowiedzialnością cywilną – ubezpieczyciel pokryje szkody, które nieświadomie wyrządziłeś innym lokatorom bloku. Tyczy się to na przykład zalania.
  • Pokrycie kosztów tymczasowego zakwaterowania – jeśli Twoje lokum zostało zniszczone i nie nadaje się do zamieszkania, ubezpieczyciel pokryje koszt Twojego tymczasowego zakwaterowania.

Pamiętaj, że polisy ubezpieczeniowe mogą się od siebie różnić nie tylko ceną, ale również oferowanym zakresem usług. Z tego powodu warto porównać ze sobą różne polisy, aby wybrać tę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Miejsca postojowe

Jeśli jesteś kierowcą lub planujesz nim zostać w przyszłości, pomyśl o miejscu postojowym. W przypadku budowy domu warto zastanowić się nad garażem lub wiatą. Zaś w przypadku mieszkania rozejrzeć się za taką ofertą, w której będziesz mieć własne miejsce parkingowe bądź łatwy dostęp do pobliskiego garażu. Każdorazowe szukanie wolnego miejsca na ulicy może być frustrujące, dlatego jest to dość istotna kwestia.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny! Planowanie tak poważnej inwestycji to długi proces, który wymaga solidnego namysłu. Niemniej jednak podjęcie świadomej decyzji sprawi, że będziesz mógł cieszyć się z udanego zakupu i dobrze zainwestowanych pieniędzy. Tym bardziej że zazwyczaj następstwa takich działań trwają latami.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły