Otwórz drzwiczki pralki i włóż to pod uszczelkę. Będzie czysta jak nowa

Porady Data publikacji: 23 października 2023

Regularnie pierzesz swoje ubrania, dbasz o to, aby zachowały swój nienaganny wygląd na jak najdłużej, ale czy pamiętasz przy tym o pralce? Ciężko jest pomyśleć, że urządzenie, które czyści inne rzeczy, samo może być brudne, ale to prawda! Czy wiesz zatem, jak ją skutecznie czyścić?

Dlaczego pralka się brudzi?

Zabłocone spodenki, koszulka ze śladami po wczorajszym obiedzie i wyraźnie znoszone białe skarpetki — wszystkie te rzeczy ratuje pralka, ale nie obywa się to dla niej bez echa. Brud i resztki detergentów często osadzają się w zakamarkach pralki, m.in. w okolicach odpływów czy gumowego kołnierza. Do tego niewystarczająco wysuszone wnętrze pralki po jej użyciu, a więc wilgoć. Tyle wystarczy i warunki do rozwoju niebezpiecznych bakterii i grzybów, szczególnie pleśni są idealne.

Jak usunąć pleśń spod uszczelki?

Gumowa uszczelka znajdująca się pomiędzy bębnem pralki a jej drzwiczkami jest siedliskiem wielu bakterii oraz pleśni. Dlatego w trosce o zdrowie domowników oraz trwałość i zachowanie dobrego wyglądu pranych materiałów warto pamiętać o regularnym czyszczeniu kołnierza. W tym celu świetnie sprawdzi się wybielacz i ręcznik papierowy. Wystarczy namoczyć kawałki ręcznika wybielaczem i umieścić wewnątrz gumowej uszczelki, a następnie pozostawić je tam na kilka godzin. Po wyjęciu papieru należy zostawić kołnierz pralki do wyschnięcia i można ponownie cieszyć się czystą i zdezynfekowaną pralką za niewielki koszt.

Regularne czyszczenie to podstawa

Aby zapobiec szybkiemu namnażaniu się pleśni, pamiętaj, by po każdym praniu pozostawić otwarte drzwiczki od pralki tak, żeby mogła się dokładnie wysuszyć. Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu wszystkich elementów pralki: bębna, szufladki na detergent czy filtra. Do mycia pralki możesz wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego środki albo skorzystać z domowych sposobów, takich jak np. ocet, który świetnie poradzi sobie z osadami i dezynfekcją, kwasek cytrynowy, soda oczyszczona czy nawet tabletki do zmywarki, które bardzo dobrze sprawdzają się w czyszczeniu brudnego bębna pralki. Takie zachowanie z pewnością przyczyni się do utrzymania twojej pralki w czystości, przedłuży jej żywotność, a także nie zaszkodzi zdrowiu Twojej rodziny, ani nie będzie niszczyć pranych ubrań.

Podobne artykuły