Podstawowym pytaniem, kiedy mamy kominek, jest czym w nim palić. Do wyboru mamy brykiet lub drewno z drzew liściastych. Jakie mają wady i zalety? Który opał wybrać?
Brykiet, w porównaniu do drewna, jest materiałem, którego nie trzeba sezonować i można długo przechowywać bez obawy, że zgnije. Jego niekwestionowaną zaletą jest łatwy sposób przechowywania i gotowość do pracy – wystarczy wziąć do ręki bryłę i wrzucić do kominka, nie trzeba nic wstępnie obrabiać. W przypadku drewna opałowego istnieje już konieczność odpowiedniego przechowywania i stosowania starego drewna, często też wymaga obróbki, jeżeli mamy większe kawałki. I mimo że z tego wstępnego opisu wynika, że lepiej wypada brykiet (jest na pewno wygodniejszy), to warto jednak połączyć oba rozwiązania i palić brykietem oraz drewnem.
Brykiet kominkowy zrobiony jest ze sprasowanych produktów ubocznych drewna i stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych kłód drewna opałowego. Teoretycznie uważa się, że powinien spalać się podobnie jak drewno, ale w praktyce wygląda to inaczej – uważa się, że 1 tona brykietu z trocin odpowiada średnio 5 mp sezonowanego drewna, ponadto należy opanować też sposób jego palenia.
Zalety brykietu drzewnego to między innymi łatwa dostępność, bo znajdziemy go w lokalnych marketach i sklepach, o dowolnej porze roku. Dobrej jakości brykiet cechuje się wysoką wartością energetyczną, co oznacza, że generuje dużo ciepła przez długi czas. Spala się do końca, nie pozostawiając niedopalonych kawałków, na dodatek nie dymi i nie zanieczyszcza komina ani szyby kominka. Co bardzo ważne, jest materiałem ekologicznym – nie zawiera klejów, lepiszczy i dodatków, które mogą wytwarzać nieprzyjemny zapach czy gęsty dym. Pozostały popiół możemy wysypać do kompostownika lub rozsypać na trawnik jako naturalny nawóz.
Wśród wad warto wymienić wysoką cenę brykietu, a także niepewność co do jego jakości. Nie zawsze bowiem mamy pewność, że był dobrze przechowywany czy nie został wykonany z odpadów, które mogą zabrudzić komin i zanieczyścić okolicę. Ponadto brykiet się żarzy, co oznacza, że przy nim nie będziemy się cieszyć mocnym i ogrzewającym płomieniem.
Najczęściej w kominkach pali się drewnem, ponieważ jest łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli posiadamy własny las. Jego niekwestionowaną zaletą jest fakt, że łatwo się rozpala, a przy tym pali się płomieniem, ocieplając wnętrze i tworząc atmosferę relaksu. Podobnie jak brykiet jest surowcem ekologicznym, a popiół stanowi zaledwie 3% masy drewna i można go łatwo zutylizować.
Szczególnie dobrze palą się gatunki twardego drewna liściastego z uwagi na wysoką kaloryczność, czyli dużą ilość produkowanej energii cieplnej – dzięki dużej wydajności drewna do ogrzania domu potrzeba mniej surowca, co oszczędza też miejsce do składowania. Najlepszymi drewnami do kominka są grab, dąb, buk i jesion. Pamiętajmy, że częstotliwość i ilość dokładania drewna do kominka zależy od rodzaju opału.
Palenie w kominku drewnem wymaga odpowiednich zabiegów i narzędzi. Przede wszystkim nie powinno się palić mokrym i świeżo ściętym drewnem, ponieważ może wydzielać wodę (wtedy płomień zgaśnie) lub uciążliwy dym. Ponadto drewno trzeba sezonować, czyli suszyć przez przynajmniej rok w wydzielonym miejscu, do tego jego przygotowanie wymaga pracy, na przykład rozłupania większych kawałków piłą i siekierą. Do cięcia długich pni na krótsze kawałki możemy potrzebować elektrycznych pilarek łańcuchowych.
Jakim drewnem i jak palić w kominku, dowiesz się poradnika: Jakie drewno do kominka? Przygotowanie drewna kominkowego >>
Jak widać, zarówno brykiet, jak i drewno mają swoje wady i zalety. Istnieje wiele różnych rodzajów opałów do wyboru. Aby znaleźć odpowiedni dla siebie, warto pomyśleć o tym, czego oczekujemy od paliwa. Niektóre brykiety szybko ogrzeją przestrzeń gorącym żarem, a inne będą się palić powoli, oferując źródło ciepła na dłużej. Drewno za to rozpala się szybko i stabilnie, dając przyjemny płomień.
Rozwiązanie? Najlepiej mieć oba surowce pod ręką i w zależności od potrzeb dopasować opał, pamiętając o ich dobrej jakości oraz sprawdzonym źródle. Jeżeli chcemy w domu mieć ogień i ciepło, warto wybrać drewno. Gdy chcemy ograniczyć konieczność dokładania do kominka i wynosić mniej popiołu, dobrze sprawdzi się tu brykiet. Co więcej, możemy wymieszać brykiet z drewnem, aby połączyć przyjemne z pożytecznym.
Czytaj także: Jeden akumulator do wszystkich narzędzi ogrodowych – jak wybrać?
Źródła