Oświetlenie salonu led – jak prawidłowo zaaranżować?

Wnętrza Data publikacji: 06 lutego 2020

Salon najczęściej spełnia zadanie pokoju o wielu funkcjach, ponieważ jest to przede wszystkim miejsce, gdzie zarówno odpoczywamy, spotykamy się z resztą rodziny, a także oglądamy telewizję, czytamy książki i spędzamy czas po pracy. Zdarzają się też bardziej nowoczesne rozwiązania, gdzie salon sprytnie oddzielony jest od kuchni, np. za pomocą efektywnej wysepki. Tak naprawdę ile wnętrz, tyle różnych kombinacji, ale cel jest ten sam: poczuć się w domu jak najbardziej komfortowo i przytulnie, bo dom kojarzy się przecież z ciepłem, spokojem i radością. Dobranie samych mebli nie wystarcza, ponieważ nastrój w salonie (obojętnie czy dużym czy małym) w istotnej mierze jest podyktowany przez oświetlenie, co znacznie ułatwiają odpowiednio zastosowane światła ledowe. Dzisiaj podpowiemy Ci jakie lampy sufitowe led zastosować aby salon mógł spełniać Twoje oczekiwania.

Dlaczego rodzaj oświetlenia jest tak ważny?

Niektórzy uważają, że modne oświetlenie zewnętrzne jest ważniejsze od wewnętrznego w pokoju, ale nic bardziej mylnego, bo zarówno jedno jak i drugie są tak samo istotne dla naszego poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Praktycznym i efektywnym rozwiązaniem może okazać się potraktowanie światła głównego, jako tła dla świateł led dekoracyjnych i punktowych. Na nastrój w pokoju, zdecydowanie wpływa ciepło i rodzaj oświetlenia, a także to, jaką ma barwę i skąd bierze swoje źródło (ściana, sufit, z góry, z boku etc.) Mając więc do dyspozycji różnego rodzaju źródła światła, możemy wpływać na nastrój i styl pomieszczenia, nadając mu taki poziom przytulności jaki chcemy. Odpowiednie dobrane lampy ledowe sufitowe mogą ukryć, bądź wyeksponować elementy i przestrzenie naszego wnętrza, ponieważ może zmienić odcień naszych mebli, elementów aranżacji, koloru ścian. To właśnie od oświetlenia zależy w dużym stopniu nastrój w jakim jesteśmy, ponieważ jasne przestrzenie napawają nas energią i optymizmem, a ciemne wnętrza, o małej ilości światła lub świetle ciepłym, pozwalają nam na wyciszenie i relaks. Dla takiego efektu zalecane jest użycie światła rozproszonego.

Od czego zacząć aranżację oświetlenia w salonie?

Z uwagi na wielozadaniowość salonu, powinniśmy wziąć pod uwagę właśnie ten aspekt, a co za tym idzie warto podzielić nowoczesny salon na kilka stref, umieszczając lampy led, których kolor będzie oznaczał różne aranżacje, przeznaczone do wielu innych czynności, np. nad stołem warto zainstalować lampy led sufitowe, o świetle zbliżonym do dziennego, a z kolei obszar, gdzie będzie nam zależało na odpoczynku, powinno mieć kolor wprowadzający przytulność. Zanim oświetlenie salonu led zostanie zainstalowane, warto zastanowić się nad tym, jak rozstawić meble i sprzęty, aby na tej podstawie dobrać odpowiednio rodzaje źródeł światła, aby salon spełniał swoją funkcjonalność. Skorzystaj z naszych wskazówek, które pomogą Ci zaaranżować oświetlenie w salonie.

Oświetlenie pełne – lampy sufitowe

W dobie trendu, jakim jest nowoczesny salon, bardzo często podejmujemy decyzję, rezygnując z oświetlenia głównego. Zazwyczaj jest to dyktowane trendami, jakie niesie za sobą nowoczesny salon. Oświetlenie główne nie musi wcale kojarzyć się z kiczowatymi żyrandolami, ale może być tak naprawdę połączeniem efektywności z interesującym designem, jakie posiada lampa ledowa sufitowa. Dzięki takiemu stylowi oświetlenia nie narażamy się na ryzyko, że pokój dzienny będzie niedoświetlony, co czasem zdarza się pomijając sufitowe oświetlenie led. Jeśli salon jest poprawnie doświetlony, zyskujemy efekt przypominający światło dzienne, co poprawia z pewnością komfort przebywania w takim pomieszczeniu, a kolejnym plusem dobrego oświetlenia może być fakt, że kiedy przyjdzie czas robienia porządków, będziemy mogli posprzątać w każdym kąciku, bez względu na lokalizację, a przy tym bez użycia dodatkowych oświetleń. Oświetlenie polegające na użyciu lamp sufitowych doskonale sprawdzi się wówczas, gdy chcemy zaprosić do salonu gości, lub potrzebujemy światła do gry i zabawy z dziećmi. Do najpopularniejszych rozwiązań zdecydowanie będą pasować oprawy z reflektorami, systemy linkowe lub szynowe.

Poprawnie doświetlony salon nie tylko cieszy oko, ale również stanowi miejsce, gdzie możemy poczuć się bezpiecznie i odprężyć.

Powierzchnia i wysokość

Wiele zależy od tego jaka jest powierzchnia danego pomieszczania. Jeśli chodzi o wnętrza, posiadające niewielkie wymiary, świetnie odnajdzie się jedno źródło światła, najlepiej umieszczone w części centralnej salonu. Natomiast sytuacja ulega zmianie, kiedy w grę wchodzi pokój o dużej powierzchni, wówczas należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie źródeł światła w sposób równomierny, rozświetlając nawet ciemne zakamarki, lub miejsca, gdzie łączyć się może z innym pomieszczeniem, w przypadku otwartych przestrzeni. Podstawowym krokiem w tym przypadku jest zapewnienie tej samej barwy światła led, idealnie byłoby, gdyby odbywało się to za pomocą jednego przycisku, a światła były z sobą połączone, gdyż nie powinno się dopuszczać do rozbieżności jeśli chodzi o kolor czy barwę. Jeśli jesteśmy posiadaczami dużego i co ważne wysokiego pokoju, wówczas warto pomyśleć o większych kompozycjach designerskich lamp, oświetleniu rozdzielonego na linkach, wysięgnikach. Ciekawym rozwiązaniem jest także ukierunkowaniem strumienia światła, jakie daje lampa led, na sufit, tworząc oświetlenie polegające na odbiciu światła.

Stół w salonie – jak doświetlić?

W wielu salonach, połączonych z aneksem kuchennym lub kuchnią znajduje się stół jadalny, wówczas pojawia się pytanie jaki kolor oświetlenia zastosować dla stołu jadalnego? Jeśli zostanie on oświetlony za pomocą lampy led wiszącej ponad nim – zyska wyeksponowanie i adekwatne podkreślenie, jako centrum spotkań rodziny, wtedy tylko należałoby dopasować kilka świateł led, w celu podkreślenia interesujących detali, znajdujących się w tym pokoju.

Salon połączony z kuchnią

Jeśli w naszym wnętrzu występuje łączenie salonu z aneksem lub kuchnią, warto wyposażyć kuchnię w dobre oświetlenie, gdyż jest ważnym miejscem przygotowania potraw, podkreślając blat np. listwą ledową umieszczoną ponad nim. Oddzielenie kuchni od salonu, warto jest podkreślić dyskretnie za pomocą ledowych lampek, zastosowanych od strony pokoju na kuchennej wysepce.

Strefa relaksu

Planując oświetlenie sufitowe powinniśmy pomyśleć o ruchomym źródle światła, które bez problemu można byłoby skierować tam, gdzie akurat tego potrzebujemy, np. oddając się lekturze. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem lampka led, w formie stojącej, której światło będziemy mogli pokierować do miejsca, gdzie jest niezbędne.

Styl salonu – jakie oświetlenie?

Wybór lampy ledowej do dziennego pokoju opiera się nie tylko na takich parametrach, jak kolor czy barwa, ale również na tym, jak wygląda obudowa zainstalowanej lampy, czy będzie ona pasować do stylu, w jakim gustujemy i czy będzie spełniać adekwatne funkcje dekoracyjne we wnętrzu, w jakim się znajduje. Dla przykładu, małe lampki, które znajdują się np. komodach lub szafkach nocnych, takimi parametrami jak kolor czy styl, są w stanie dyskretnie wtopić się w otoczenie, a lampy stojące przy niskich meblach nadają wnętrzom przestronności. Każdy z nas stara się dobrać oświetlenie do stylu, w jakim jest urządzony pokój dzienny, ale czasem trudno jest wyszukać pasujące oprawy do lamp, stąd podpowiadamy, że jeśli nie jesteśmy pewni, warto wówczas pomyśleć o zakupie lamp posiadających jak najprostsze oprawy, co pomoże w wyeliminowaniu ryzyka, że zakupione lampy mogą nie pasować do wnętrza.

Miłośnicy vintage

Dla osób, które chciałyby dobrać oświetlenie w takim właśnie stylu, poleca się formy dekoracji i wzorów, stosowane w latach 70 i 60, gdzie najpopularniejszymi elementami był srebrzysty, połyskujący kolor abażurów, cekiny, kolorowe elementy, styl geometryczny, pełen różnobarwnych części. Lampy w takim stylu są bardzo ciekawym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać, że często tego typu kolor czy wzór jest w stanie mocno zdominować całe wnętrze, więc nie powinno się przesadzać, jeśli chodzi o oświetlenie pokoju dziennego.

Minimalizm na czasie

Jeśli chodzi o styl minimalistyczny, pasjonaci takich rozwiązań coraz częściej decydują się na lampy w formie klarownej, prostej, bez ozdobnych opraw i kolorowych elementów jak np. abażury. Dominującymi kolorami jest biel, beż i jasne szarości, a materiałami najbardziej pożądanymi są: szkło, metal, drewno. Styl minimalistyczny eliminuje odważny kolor, dzięki czemu sama lampa i rzucany strumień światła gra pierwsze skrzypce.

Surowy industrializm

Industrialne rozwiązania to przede wszystkim oświetlenie led, przypominające wnętrza przemysłowych budynków, hale, laboratoria, czasem nawet z widocznymi żarówkami, kablami bądź przewodami. Kolor przewodni jest wtopiony w otoczenie i tworzy z nim zgraną całość. Zaprojektowanie takie wnętrza jest wyzwaniem, ponieważ tak zamocowana lampa w charakterze reflektora bądź światłowodu nie pasuje do każdej aranżacji.

Klasyczne wyjścia

Oświetlenie led w salonie o charakterze klasycznym wymaga tego, aby lampa stanowiła centrum aranżacji, z uwagi na to, że w modzie klasycznej uważa się za pożądane, secesyjne i weneckie style lamp. Jeśli w salonie znajdują się inne elementy w tym samym stylu, rozwiązanie klasyczne nie będzie problemem, ale gdy mamy na myśli nowoczesny pokój dzienny, a w nim klasyczna lampa, to należałoby zadbać o to, aby w salonie znajdował się jakiś inny element, współgrający z tym stylem. W ostatnim czasie jednak istnieją zgrabne połączenia stylu klasycznego z nowoczesnym, a designerzy inspirują się tym stylem, zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i podobieństwo materiałów.


Odpowiednie oświetlenie salonu, jest ściśle zależne od preferencji jakimi się kierujesz. Dobrze dobrany kolor żarówki i ciepło, jakie daje nam oświetlenie, nadaje charakteru całemu wnętrze. Może coś skrzętnie ukryć, lub wyeksponować, wszystko jednak leży w kwestii tego, jakie zadania ma spełniać pokój dzienny, a na podstawie tego rozeznania, wiemy już jak zostanie on podzielony na strefy i oświetlony. Warto zwrócić uwagę na detale, ponieważ Twój salon ma być miejscem, gdzie poczujesz się komfortowo.

Podobne artykuły