Jakie lustro nad umywalkę? Oto trendy i praktyczne porady.

Wnętrza Data publikacji: 21 listopada 2023 / Aktualizacja: 2023-11-23

Gdy przychodzi pora na urządzanie naszych domów i przestrzeni mieszkalnych jedno z pytań, które często zadajemy brzmi: jakie lustro nad umywalkę będzie najlepsze? To kluczowy element każdej łazienki, który nie tylko spełnia praktyczne funkcje, ale także może stać się niezwykłą ozdobą. Wprowadźmy się więc w świat designerskich tajemnic, a także praktycznych wskazówek dotyczących wyboru idealnego lustra.

Jakie lustro nad umywalkę będzie najlepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na wyżej postawione pytanie. Wiele zależy od gustów, aranżacji wnętrza, czy też funkcjonalności jakie ma spełniać. Wybierając lustro nad umywalką, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Przede wszystkim, rozmiar lustra powinien być odpowiednio dopasowany do rozmiaru umywalki oraz dostępnej przestrzeni. To podstawowa zasada.

Lustro nie powinno być szersze niż szafka łazienkowa. Dlatego warto przed zakupem znać wymiar szafki pod umywalkę. Standardem najlepiej się sprawdzającym jest opcja nieco węższa niż szafka. Co stanowi wyzwanie szczególnie jeżeli marzy Ci się okrągłe lustro. Tu geometria dyktuje warunki. Lustro okrągłe wpłynie na jego wielkość. Jeżeli nie chcesz rezygnować z lustra okrągłego, ale nie przepadasz za kanciastymi wykończeniami, to w te wymagania i dobrze dobrane wymiary lustra łazienkowego świetnie wpisze się lustro owalne lub lustro półokrągłe.

Historia lustra owalnego

Na przestrzeni lat zmieniały się trendy w wielkości lustra, czy jego sposobie montowania, ale jedno się nie zmieniło. Lustra owalne, które od zawsze miały swoje miejsce w aranżacji wnętrz. Współczesne lustra owalne, zwane też kapsułowymi to klasyczny wybór, który pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych przestrzeni. I niezmiennie owalne lustro nad zlewem w łazience to zawsze dobrze dobrane lustro.

Lustra w tym kształcie zyskały popularność w aranżacji wnętrz w XVIII wieku, ale pierwsze modele pojawiły się już w XVI wieku we Francji. W XVIII wieku zyskały na popularności w całej Europie. Były one coraz bardziej dostępne dla przeciętnych ludzi. To wtedy powstały pierwsze zakłady produkujące je masowo.

Dziś dostępne są w różnej formie, ale te jakościowe, z dobrego belgijskiego szkła pochodzą z małych, manufakturowych pracowni.

Współcześnie lustra kapsułowe są bardzo częstym wyborem, bo we wnętrzach przyciągają uwagę swoją elegancją, ponadczasowością i unikalnym stylem.

Na jakiej wysokości powiesić lustro nad umywalką?

Są pytania, które nie od dziś spędzają sen z powiek, jednym z nich jest: na jakiej wysokości zawiesić lustro nad umywalką?

Zazwyczaj lustra wiszą na wysokości około 110 – 120 cm od podłogi. Taka wysokość powoduje, że lustro łazienkowe będzie spełniało swoją funkcję zarówno dla osób dorosłych jak też starszych dzieci. Jednak wiele zależy od indywidualnych potrzeb i wzrostu użytkowników.

Przy montażu lustra warto także uwzględnić oświetlenie lustra łazienkowego, aby zapewnić równomierne i dobrze rozproszone światło. Jednak najlepszym wyborem będą lustra z wbudowanym oświetleniem. Znajdziesz je m.in. tutaj:

https://lustrowramie.pl/kategoria-produktu/lustra-podswietlane/

lustro-owalne-podwietlane.jpg

Jaka odległość między umywalką a lustrem?

Ile cm musi mieć przestrzeń, żeby mówić o użyteczności lustra. Otóż zasada jest prosta: dolna krawędź lustra powinna się kończyć przynajmniej 20 – 30 cm nad powierzchnią ceramiki.

W innym przypadku nieustannym problemem będzie utrzymanie go w czystości. Jednak, tu uwaga, przy wyborze tej odległości trzeba zwrócić uwagę na kształt lustra, jego rozmiar i zaplanowane półki, które mogą znaleźć się w jego otoczeniu.

Odbicie, które odpowiada twoim oczekiwaniom

Lustra, które zdobią nasze przestrzenie w mieszkaniach i domach, powinny być nie tylko estetyczne, ale także odporne i trwałe. W końcu są to przedmioty użytkowe, które czasami wiele muszą znieść.

Dlatego warto postawić na lustra produkowane przez renomowanych producentów. Współpraca z producentem, u którego możesz dobrać dogodne parametry, formaty, to zawsze gwarancja idealnego dopasowania. Poza tym wysoka jakość materiałów, precyzyjne wykonanie oraz dbałość o detale to cechy, które wyróżniają dobre lustra z manufaktur.

lustra-nad-zlewem.jpg

Szkło belgijskie – twarzą w twarz z jakością

Jeśli szukasz lustra, które spełni Twoje najwyższe oczekiwania, zwróć uwagę na te wykonane ze szkła belgijskiego. To materiał, który jest znany ze swojej wyjątkowej jakości i trwałości. Lustra ze szkła belgijskiego są odporne na przedwczesną korozję i odznaczają się doskonałą klarownością. Szkło belgijskie zazwyczaj sprowadzają właśnie mniejsze manufaktury, a nie sieciówki.

Podsumowując, wybierając lustro nad umywalkę, czy w ogóle lustro do domu, warto zwrócić uwagę na jego kształt, rozmiar. Przede wszystkim jednak, trzeba szukać jakości, która sprawi, że lustro nie tylko ozdobi naszą łazienkę czy hol, ale także posłuży nam przez wiele lat.

Podobne artykuły