Masz kwiaty w domu? Wypróbuj te triki!

Wnętrza Data publikacji: 17 lutego 2019

Rośliny upiększają nasze mieszkania i dodają mu życia. Zieleń, które wnoszą pasuje do każdego wystroju. Nie tylko pełnią rolę dekoracyjną, ale pomagają oczyścić powietrze z toksyn i stworzyć lepszy dla naszej egzystencji mikroklimat. Dbanie o rośliny wymaga jednak wprawy, a możesz to zrobić lepiej wykorzystując kilka z tych trików. Wypróbuj je :)

1. Gąbka na dnie doniczki

Kwiaty potrzebują wody. Jedne muszą być podlewane częściej, inne rzadziej. Wszystkie jednak potrzebują jej by przeżyć. Gdy masz kwiaty, które podlewać należy dość często, ten trik może Ci się przydać. Gąbki wchłaniają wodę, dlatego można umieścić je na dnie doniczki, przysypać ziemią i posadzić roślinkę. Po zgromadzeniu wody gąbka będzie stopniowo oddawać ją do gleby. Dzięki temu kwiaty będą lepiej nawodnione, nawet gdy zapomnisz o ich podlaniu.

2. Podziel się kawą

Jeśli kawa to Twój codzienny rytuał, Twoje kwiaty też mogą go pokochać. Pamiętaj jednak by stosować ją do tych roślin, które lubią kwaśne podłoże jak paprocie czy gardenie. Resztki kawy po prostu zlej do doniczki i tyle. Ot prosty nawóz, który nic Cię nie kosztuje.

3. Dno doniczki wyłóż papierowymi filtrami do kawy

Gdy będziesz przesadzać kwiaty do nowych doniczek wypróbuj ten trik. To prosty sposób na to by utrzymać porządek i zatrzymać zanieczyszczenia wewnątrz doniczki. Filtry przepuszczą wodę, ale za to już nie pozwolą wydostać się ziemi kwiatowej. Możesz nawet użyć wcześniej wykorzystanego filtra, pozostała w nim kawa będzie nawozem.

4. Gdy ugotujesz jajka lub warzywa nie wylewaj wody

Nie tylko kawa jest świetnym nawozem do kwiatów. Po ugotowaniu jajek wytrąca się do wody wapń, który jest bardzo dobry dla naszych kwiatów i równoważy poziom pH wody. Po gotowaniu warzyw również do wody wytrącają się składniki odżywcze, które mogą być wykorzystane jako nawóz dla roślin doniczkowych.

5. Przecieraj liście

Kwiaty wykorzystują liście do przeprowadzania fotosyntezy, jest to im potrzebne tak samo jak nam oddychanie. Jeśli liście pokryte są kurzem proces ten staje się utrudniony. Roślina może powoli marnieć. Dlatego ważne jest to by liście roślin co jakiś czas przecierać wilgotną szmatką aby pozbyć się osadzającego się na nich kurzu.

6. Przecieraj liście majonezem

W sklepach ogrodniczych można kupić balsamy do liści, które je nabłyszczają i odżywiają. Są jednak dość drogie, a taką samą rolę może spełnić zwykły majonez, którym można przetrzeć liście za pomocą papierowych ręczników. Wypróbuj ten trik, a liście będą wyglądać zjawiskowo nawet przez kilka tygodni.

Podobne artykuły